الهام از دارکوب برای ساخت کلاه فوتبال

به گزارش همشهری آنلاین،کلاهخود و سیستم محافظ شانه مخصوصی که به تازگی توسط که یک دانشجوی دانشگاه تگزاس ساخته شده برای محافظت از مغز بازیکنان فوتبال آمریکایی از سیستم دفاعی ....

الهام از دارکوب برای ساخت کلاه فوتبال

 به گزارش همشهری آنلاین،کلاهخود و سیستم محافظ شانه مخصوصی که به تازگی توسط که یک دانشجوی دانشگاه تگزاس ساخته شده برای محافظت از مغز بازیکنان فوتبال آمریکایی از سیستم دفاعی بدن دارکوب‌ها در برابر ضربات مکرری که به سر این پرندگان وارد می‌شود الهام گرفته‌است.

براساس گزارش دیسکاوری، طی سال‌های اخیر محافظت از آسیب‌های مغزی بازیکنان فوتبال آمریکایی برای بسیاری از سازمان‌های آمریکایی به یکی از اولویت‌ها تبدیل شده‌است و اکنون فناوری جدیدی که توسط یکی از محققان دانشگاه تگزاس ابداع شده‌است می‌تواند با شبیه‌سازی سیستم محافظت از مغز در دارکوب‌ها در برابر ضربات مکرری که در اثر کوبیده شدن منقار به بدنه درخت به مغز آنها وارد می‌شود، از مغز بازیکنان محافظت کند.

آلبرتو گارسیا از سن 15 سالگی روی این فناوری مطالعه می‌کرده‌است. وی در دوران حضورش در تیم فوتبال آمریکایی دبیرستان، دچار ضربه مغزی شد و از ادامه بازی برای همیشه محروم ماند. اندوه ناشی از این رویداد باعث شد که وی ایده‌ای که در سر داشت را بیشتر بسط دهد.

ایده اصلی او با مشاهده رفتار دارکوب‌ها ایجاد شد. وی متوجه شد که سر دارکوب‌ها روزانه ضربات شدیدی را متحمل می‌شود اما هرگز دچار آسیب مغزی نمی‌شوند. وی به تدریج دریافت که این پرندگان در گردن خود دارای تثیبت‌کننده طبیعی هستند که در زمان کوبیده شدن منقار روی سطح سخت، مانع از نوسان شدید سر به عقب و جلو می‌شود. انسان از چنین سیستمی برخوردار نیست از این رو در زمان وارد شدن ضربات سخت، گردن حرکت شلاقی شدیدی کرده و در نهایت به آسیب مغزی منجر می‌شود.

با الهام از این سیستم تثبیت، گارسیا ریز‌کنترل‌کننده‌ای را درون یک کلاه‌خود مخصوص و سیستم محافظ شانه گنجاند. به این شکل زمانی که ضربه‌ای به فردی که این سیستم را به تن دارد وارد می‌شود، کنترل‌کننده سیستم تثبیت‌گر را فعال کرده و کلاه‌خود را در جای خود قفل می‌کند.

به گفته گارسیا اگر بتوان از شدت حرکت شلاقی گردن کاست، می‌توان شدت آسیب‌های نخاعی یا گردن را نیز کاهش داد زیرا تمامی انرژی این حرکت توسط سیستم تثبیت‌کننده پخش و از شدت آن کاسته می‌شود.

کل این سیستم حدود دو کیلوگرم وزن دارد از این رو پوشیدن آن برای بازیکنان مشکلی ایجاد نخواهد کرد. دو حسگر در این سیستم میزان نیروی وارد شده به بدن بازیکن را در پی وارد شدن ضربه محاسبه می‌کند و اطلاعات آن را برای مربی‌ها ارسال می‌کند تا مربی‌ها بتوانند با سرعتی بالاتر شدت آسیب‌های احتمالی را محاسبه کرده و درمان‌های مناسب را انجام دهند.

تاثیر ضربات مغزی ناشی از فوتبال آمریکایی در سال‌های اخیر و پس از اکران فیلم‌هایی مانند "تصادم" با بازی ویل‌اسمیت و مستندی به نام 85 خرس که آسیب‌های شدید آنسفالوپاتی مذمن را در بازیکنان لیگ فوتبال آمریکایی به نمایش گذاشته‌، مورد توجه بیشتری قرار گرفته‌است.

اگرچه این سیستم جدید هنوز در مرحله آزمایشی به سر می‌برد، اما از ظرفیت تبدیل شدن به ابزاری متحول‌کننده در رقابت‌های فوتبال آمریکایی برخوردار است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب