رنگ شلوار جین سابقه 6200 ساله پیدا کرد

نمونه‌های کشف شده از لباس‌های 6200 ساله در یک منطقه باستان‌شناسی در پرو نشان داده که استفاده از رنگ نیل بسیار قبل‌تر از مصریان در این کشور آمریکای جنوبی استفاده می‌شده است.

نمونه‌های کشف شده از لباس‌های 6200 ساله در یک منطقه باستان‌شناسی در پرو نشان داده که استفاده از رنگ نیل بسیار قبل‌تر از مصریان در این کشور آمریکای جنوبی استفاده می‌شده است.

به گزارش ایسنا به نقل از کریستین ساینس مانیتور، این لباسها ابتدا در سال 2007 در قبرستانی در شمال پرو کشف شده بودند. کارشناسان معتقدند این منطقه در حقیقت یک معبد بوده که مردم هدایای مختلفی از جمله پوشاک را در مراسم‌های خاص به آنجا تقدیم می‌کردند.

این پارچه‌ها به قدری کثیف بودند که ابتدا به نظر بی‌رنگ می‌آمدند اما پس از شستشوی آن‌ها و استفاده از روش کروماتوگرافی مایع با کارایی بالا، محققان دریافتند که این منسوجات در حقیقت قدیمی‌ترین پارچه‌های به رنگ نیل در جهان هستند.

پنج نمونه از هشت پارچه کشف شده از رنگ نیل برخوردار بوده و سایر آن‌ها با گذشت زمان تخریب شده بودند. به گفته باستان‌شناسان، این پارچه‌های 6200 ساله تقریبا 200 سال از قدیمی‌ترین نمونه کشف شده از رنگ نیل در مصر، قدیمی‌تر هستند.

رنگ نیل یک نوع آمیزه طبیعی و آلی با رنگ آبی نیلی است. در گذشته، نیل به صورت طبیعی از گیاهان گرفته می‌شد و این فرایند از نظر اقتصادی بسیار مهم بود، چرا که رنگ آبی بسیار کمیاب بود. اما امروزه، هزاران تن نیلی که سالانه تولید می‌شود، به صورت مصنوعی به دست می‌آید. رنگ آبی شلوارهای جین از نیل است.

این یافته‌ها در مجله Science Advances منتشر شده است

منبع :

پشتیبانی و مشاوره انتخاب رشته کنکور 96
در رشته دلخواهتان با چه رتبه ای قبول می شوید ؟
پاسخ به سوالاتی درباره انتخاب رشته دانشگاه آزاد، ظرفیت مازاد ، شهریه ها ، پذیرش صرفا با سوابق تحصیلی دانشگاه آزاد ، نحوه چیدمان رشته ها ، رشته های بدون کنکور و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب