چطور پرده گوش پاره می‌شود؟

گاهی یک بی‌دقتی و سهل‌انگاری ساده مانند استفاده از گوش‌پاک‌کن می‌تواند شما را راهی بیمارستان کند

چطور پرده گوش پاره می‌شود؟

چه وقت پرده گوش پاره می‌شود؟

گاهی یک بی‌دقتی و سهل‌انگاری ساده مانند استفاده از گوش‌پاک‌کن می‌تواند شما را  راهی بیمارستان کند. اما موارد دیگری هم وجود دارد که شاید کمی عجیب به نظر برسد اما در این موارد هم پرده گوش پاره می‌شود؛ مثلا گاهی اوقات سیلی خوردن، شیرجه یا شنیدن صدایی مهیب و ناگهانی مانند انفجار هم می‌تواند با بروز نشانه‌های پارگی پرده گوش در ارتباط باشد و در نهایت عفونت شدید گوش میانی ایجاد کند. 

البته بعضی وقت‌ها عفونت‌های گوش هم سبب پارگی پرده گوش می‌شود که دلیل رایجی است. عفونت گوش میانی سبب بالا رفتن فشار داخلی گوش شده و به پرده گوش فشار وارد می‌کند. در نتیجه احتمال آسیب‌دیدگی بیشتر می‌شود. در این شرایط، شاید ناگهان درد و فشاری را در گوش‌تان احساس کنید. 

جرم گوش را پاک نکنید

یکی از اشتباه‌های رایج بعضی از ما این است که فکر می‌کنیم ترشحات گوش را باید جدا کنیم و در نتیجه با گوش‌پاک کن به جان بخش‌های داخلی گوش‌مان می‌افتیم؛ غافل از اینکه این ترشحات چسبناک باید به‌طور طبیعی در گوش ما باشند تا مجاری داخلی گوش نرم و سالم باقی بماند. این را هم بدانید این ترشحات به طور طبیعی خودشان به سمت خارج گوش حرکت می‌کنند و نیازی نیست که در روند طبیعی حرکت گوش دخالت کنید و با وسیله دیگری ترشحات را بیرون بکشید. 

افرادی که خودشان را به استفاده از گوش‌پاک‌کن عادت می‌دهند در عملکرد طبیعی گوش دخالت کرده و به این ترتیب اختلالاتی در سیستم شنوایی‌شان ایجاد می‌شود. علاوه بر این در بعضی از افراد استفاده از گوش‌پاک‌کن سبب خارش گوش می‌شود. وقتی گوش‌تان می‌خارد مجبور می‌شوید به کمک یک وسیله تیز این خارش را از بین ببرید و همین‌جاست که احتمال آسیب‌دیدگی پرده گوش بیشتر می‌شود. 

این را هم بدانید که جرم طبیعی گوش از رشد قارچ، باکتری و ورود گرد و غبار، حشرات و ... به داخل مجرای گوش پیشگیری می‌کند. این ماده چسبناک بعد از حمام یا شنا مانع از تجمع آب در داخل گوش می‌شود. با این وجود اگر بعد از حمام کردن متوجه شدید که داخل گوش‌تان آب جمع شده باد ملایم سشوار را به مدت دو دقیقه از فاصله نیم‌متری مقابل گوش بگیرید تا گوش خشک شود و نیازی به استفاده از گوش‌پاک‌کن نباشد. 

اگر به‌طور مداوم با وسایلی مانند گوش‌پاک‌کن، نوک انگشت یا وسایل تیزی مانند سنجاق سر به جان گوش‌تان بیفتید این کار به‌تدریج سبب نازک شدن پرده گوش شده و زمینه برای آسیب های جدی و عفونت فراهم می‌شود. 

چه نشانه‌هایی دارد؟

ممکن است بعد از وارد کردن گوش‌پاک‌کن یا شیء تیز دیگری به داخل گوش مشکلاتی برای‌تان پیش بیاید اما از کجا باید بفهمید که پرده گوش‌تان پاره شده است؟ علائم و زنگ‌خطرهایی وجود دارد که به شما می‌گوید باید مانند کامبیز دیرباز هرچه سریع‌تر خودتان را به مراکز درمانی برسانید تا مشکلات جدی‌تری برای‌تان به وجود نیاید.

درد ناگهانی گوش، ناشنوایی نسبی، وز وز گوش، سرگیجه و گاهی هم خونریزی یا خروج ترشح از گوش از جمله علائم هشداردهنده‌ای است که ممکن است شما را با مشکلاتی روبه‌رو کند. اگر شما یا فرد مصدوم به‌موقع خودش را به مراکز درمانی نرساند، ممکن است که بعد از پاره شدن پرده گوش عفونت پیش بیاید و مشکلات جدی‌تری سلامت گوش و شنوایی‌اش را تهدید کند. در چنین مواقعی از اقدامات خودسرانه و نسخه‌های خانگی مادربزرگ‌ها فرار کنید و با مراجعه به پزشک شنوایی‌تان را به‌موقع نجات دهید. 

چطور پرده گوش پاره می‌شود؟


پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب