کتاب خودآموزی یک ابزار چالشی مهم

کتاب خودآموزی یکی از ابزار‌های چالشی کانون است. گاهی از دانش‌آموزان می‌شنوم که پر کردن آن را وقت‌‌گیر و سخت می‌دانند. گاهی هم این سؤال مطرح می‌شود که تفاوت این کتاب با یک دفتر ساده چیست؟

کتاب خودآموزی یک ابزار چالشی مهم

کتاب خودآموزی یکی از ابزار‌های چالشی کانون است. گاهی از دانش‌آموزان می‌شنوم که پر کردن آن را وقت‌‌گیر و سخت می‌دانند. گاهی هم این سؤال مطرح می‌شود که تفاوت این کتاب با یک دفتر ساده چیست؟

دوستانی که سابقه‌ی بیش‌تری در کانون دارند به خاطر می‌آورند که تا همین چند سال پیش، این ابزار مفید وجود نداشت و دانش‌آموزان مجبور بودند خودشان بعد از آزمون، سؤالات نزده، غلط‌زده یا مهم را در دفتری به نام «کلاسور ارزیابی» بنویسند.

آزمون بدون ارزیابی و جمع‌بندی، فرایندی نیمه‌تمام است. گروهی از دانش‌آموزان بعد از آزمون، آن را ارزیابی نمی‌کنند و به عملکرد خود علاقه‌ای نشان نمی‌دهند. گروهی دیگر از دانش‌آموزان هم به بررسی سؤالات غلط‌زده و نزده‌ی خود تنها در این حد که پاسخ‌نامه را ببینند رضایت می‌دهند. از بعضی از اشتباهات خود عصبانی یا ناراحت می‌شوند اما آن‌ها را نمی‌نویسند. شاید در بهترین حالت در همان دفترچه‌ی سؤال، آن‌ها را علامت‌گذاری ‌کنند. مسلماً تمام این فرایند‌ها بدون بازده و بی‌تأثیر است. چند ماه بعد از هر آزمون، احتمال این‌که دانش‌آموز به خاطر بیاورد کدام سؤال را نزده یا غلط زده بسیار ناچیز است. این فراموشی میدان را برای تکرار اشتباه باز می‌کند.

هر چه به سمت پایان سال می‌رویم با توجه به این‌که امتحانات مدرسه بیش‌تر می‌شوند و هم‌چنین آزمون‌های کانون به سمت جمع‌بندی می‌روند (آزمون‌های جامع) فشار کاری شما بیش‌تر می‌شود و درنتیجه به یک ابزار مرور سریع نیاز بیش‌تری خواهید داشت.

کتاب خودآموزی ابزاری است که در آن به آینده‌ی خود درس می‌دهید. بعد از هر آزمون سؤالات نزده یا غلط‌زده یا به طور کلی مهم خود را در این دفتر وارد می‌کنید. صورت سؤال نوشته می‌شود تا بعداً نیاز پیدا نکنید به دنبال دفترچه‌ی سؤال آزمون بگردید. جواب باید به شکلی کاملاً تفصیلی نوشته شود. طوری بنویسید که گویی قصد دارید آن را به کسی آموزش دهید. تمام جزئیات را وارد کنید. مثلاً وقتی فرمولی را می‌نویسید کنار هر کدام از پارامتر‌ها مشخص کنید معرف چه کمیتی هستند. یادتان باشد شما اکنون مطلب را به خاطر دارید و شاید چند ماه دیگر متن اصلی کتاب درسی را هم فراموش کرده باشید. طوری بنویسید که با خواندن آن، مطالب را دوباره به خاطر بیاورید. درنهایت برای هر سؤال بنویسید که چرا آن را غلط زده‌اید یا پاسخ نداده‌اید. در این صورت چند ماه بعد ارزشمندترین کتاب درسی دنیا را در اختیار دارید؛ زیرا:

1- این کتاب حاوی سؤالات با کیفیت بالاست. سؤالاتی که برای شما دردسر ایجاد می‌کنند (شاید دوست‌تان به‌راحتی به آن‌ها پاسخ دهد). با خواندن آن‌ها دیگر هنگام مواجهه با سؤالات مشابه، اشتباه نمی‌کنید.

2- این کتاب دارای قوی‌ترین درس‌نامه است. درس‌نامه‌ای که شما آن را حتماً خواهید فهمید؛ چون به زبان خودتان و توسط خودتان نوشته شده است. مطالب به طور کامل و به تفصیل در آن بیان شده‌اند و کنار هر درس‌نامه سؤالی به عنوان نمونه وجود دارد؛ یعنی همان سؤالات نزده یا غلط‌زده یا مهم شما.

3- این کتاب بسیار خلاصه است و خواندن آن وقت شما را نمی‌گیرد. این همان نکته‌ای است که کتاب خودآموزی را از یک دفتر ساده متمایز می‌کند. کتاب خودآموزی با توجه به تعداد صفحات و نحوه‌ی طبقه‌بندی خود، به صورتی طراحی شده است که شما را مجبور کند تنها سؤالات بسیار مهم و کلیدی را در آن وارد کنید. نه هر سؤالی که غلط زده‌اید یا نزده‌اید، بلکه مهم‌ترین آن‌ها را باید در این دفتر وارد کنید. این امر باعث می‌شود هنگام مطالعه با کتابی بسیار مختصر و بسیار مفید مواجه باشید.

4- به شما یاد می‌دهد چگونه درس بخوانید. پس از مدتی که از پر کردن کتاب خودآموزی سپری می‌شود شما به تیپ اشتباهات خود پی خواهید برد. هم‌چنین متوجه می‌شوید کدام مطالب هنگام درس خواندن از چشمتان دور می‌مانند و باعث می‌شوند یادگیری‌تان ناقص شود. بعد از آن قادر خواهید بود روش مطالعه‌ی خود را اصلاح کنید.

5- معیاری از پیشرفت‌تان در اختیار شما قرار می‌دهد. شاید یکی از لذت‌های درس خواندن این باشد که ببینید سؤالی را که چند ماه پیش قادر به حل آن نبودید اکنون حل می‌کنید و اشتباه گذشته‌ی خود را دوباره مرتکب نمی‌شوید.    

6- روز آزمون با تمرکز و اطمینان بیش‌تری عمل خواهید کرد. وقتی نقاط لغزش خود را بشناسید، هنگام مواجهه با آن‌ها با احتیاط بیش‌تری عمل می‌کنید. پس در روز آزمون دقت عمل شما بیش‌تر می‌شود و آزمون به آزمون، تعداد اشتباهات شما کاهش می‌یابد.

اما پاسخ به آخرین سؤال: آیا پر کردن دفتر خودآموزی وقت‌گیر است؟ بله؛ ولی باید توجه داشته باشید چند برابر وقتی که اکنون از شما گرفته می‌شود چند ماه بعد دوباره به شما پس داده خواهد شد. در روزهایی که دیگران سردرگم هستند و کتاب‌های مختلف را ورق می‌زنند و در مورد فراموشی مباحث دلهره دارند، شما می‌توانید جزواتی را که از کلاس تدریس خودتان نوشته‌اید مطالعه کنید و تمام مباحث را به‌راحتی به خاطر بیاورید. حال سؤال این است: شما حاضرید چه‌قدر برای شرکت در کلاسی که دبیرش خودتان هستید هزینه کنید؟

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب