مصرف کود شیمیایی براساس آزمون خاک انجام شود

معاون پژوهشی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی لرستان گفت: برای مصرف کود شیمیایی باید کربن آلی خاک را سنجید.

معاون پژوهشی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی لرستان گفت: برای مصرف کود شیمیایی باید کربن آلی خاک را سنجید.

دکتر طهماسب حسین‌پور در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: مصرف کود شیمیایی باید براساس آزمون خاک انجام شود که در آن کربن آلی خاک مورد سنجش قرار می‌گیرد.

وی اضافه کرد: زمان و نحوه کاربرد کود ازته باید نصف میزان توصیه شده هنگام کاشت و نصف دیگر در مرحله پنجه‌زنی تا اوایل ساقه‌دهی به صورت سرک استفاده شود.

حسین‌پور ادامه داد: در صورت وجود بارندگی‌های مناسب در پاییز و زمستان و اوایل بهار و اطمینان از بارش‌های بعدی، مصرف کود ازته به صورت سرک در فروردین ماه توصیه می‌شود.

معاون پژوهشی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی لرستان تصریح کرد: با توجه به بالا بودن پتانسیل تولید و کودپذیری اغلب ارقام گندم و جوی اصلاح شده، توصیه عمومی بر کاربرد 50 تا 60 کیلوگرم نیتروژن خالص ترجیحاً از منبع نیترات آمونیوم است.

وی یادآور شد: مصرف کودهای زیستی ازته باکتر و حل کننده فسفات مخصوص تلقیح گندم به شکل بذرمال توصیه می‌شود. همچنین از زمان تولید کودهای زیستی نباید حداکثر چهار تا پنج ماه گذشته باشد. از زمان بذرمالی تا کاشت بذر نیز در صورت قرار گرفتن در معرض تابش مستقیم آفتاب حداکثر نباید چهار ساعت گذشته باشد.

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

در بین قبولی هایم کدام رشته را انتخاب کنم ؟
تغییر رشته دادن در یک دانشگاه چه ضوابطی دارد؟

باسخ به سوالات شما در زمینه تکمیل ظرفیت ، انتخاب نوع دانشگاه (سراسری ، آزاد ، پردیس ، غیرانتفاعی ) ، انتقالی و مهمان ، رزرو دانشگاه ، کارنامه سبز و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون کد
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب