اعطای مجوز ایجاد مراکز مشاوره در پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان

مدیرکل مشاوره بهداشت و سلامت دانشگاه فرهنگیان گفت: به زودی بخشنامه تشکیل کمیته مداخله در بحران که در شورای تخصصی دانشجویی مصوب شده است به پردیس‌ها ارسال می‌شود

اعطای مجوز ایجاد مراکز مشاوره در پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان

مدیرکل مشاوره بهداشت و سلامت دانشگاه فرهنگیان گفت: به زودی بخشنامه تشکیل کمیته مداخله در بحران که در شورای تخصصی دانشجویی مصوب شده است به پردیس‌ها ارسال می‌شود، تا در موارد اورژانسی اقدامات لازم را به عمل آورند.

آیت‌الله کریمی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به برنامه‌های آتی دانشگاه فرهنگیان در حوزه مشاوره و سلامت گفت: در حال حاضر زمینه‌ها و بسترهای لازم در پردیس‌ها فراهم و اعطای مجوز جهت ایجاد مراکز مشاوره در سطح دانشگاه‌های فرهنگیان کشور انجام شده است.  

وی افزود: جهت راه‌اندازی مراکز مشاوره در دانشگاه‌های فرهنگیان کشور 600 میلیون تومان اعتبار اخذ شده و حدود 400 میلیون تومان نیز برای تجهیز آنها اخذ شده است.

کریمی با بیان اینکه مرکز مشاوره پردیس شهید باهنر اراک که هفته گذشته راه‌اندازی شد، از بهترین و زیباترین مراکز مشاوره در کشور است، تصریح کرد: به هر مرکز مشاوره‌ای که در کشور افتتاح شود 15 میلیون تومان اعتبار جهت تجهیزات اختصاص می‌دهیم.

افزایش 254 نفری مشاوران دانشگاه فرهنگیان در سال تحصیلی جدید

وی افزود: تعداد مشاوران دانشگاه فرهنگیان در کشور 201 نفر است که در سال تحصیلی جدید این رقم به 254 مشاور افزایش می‌یابد.

کریمی تشکیل کمیته‌های مداخله در بحران در پردیس‌ها را از دیگر برنامه‌های آتی این دانشگاه ذکر و بیان کرد: به زودی بخشنامه تشکیل کمیته که در شورای تخصصی دانشجویی مصوب شده است به پردیس‌ها ارسال می‌شود تا در موارد اورژانسی اقدامات لازم را به عمل آورند. اگر مشکل و مسئله خاصی بین دانشجویان رخ دهد، کمیته مذکور را تشکیل داده و مشکلات را بررسی می‌کنیم.

وی با بیان اینکه طرح سیمای زندگی دانشجویی در دانشگاه فرهنگیان همزمان با کل دانشگاه‌های وزارت علوم در سال گذشته اجرایی شد، تصریح کرد: در این طرح ابعاد مختلف زندگی دانشجویی مورد بررسی قرار گرفت که براساس داده‌ها دانشجویان دانشگاه فرهنگیان به عنوان سالم‌ترین دانشگاه که دانشجویان آن دارای بهترین سبک و سیمای زندگی بودند، در کل مجموعه وزارت علوم شناخته شد.

اختصاص یک پزشک به پردیس‌های فرهنگیان در سال تحصیلی جدید

کریمی با اعلام این خبر که اختصاص یک پزشک به پردیس‌های فرهنگیان نیز مصوب شده است، افزود: با جذب اعتبار 500 میلیون تومانی از ابتدای مهرماه امسال در کلیه پردیس‌ها یک پزشک برای دانشجویان و معلمان به کار گرفته خواهد شد.

مدیرکل مشاوره بهداشت و سلامت دانشگاه فرهنگیان در خصوص کمبود نیروی انسانی در آموزش و پرورش گفت: میزان کمبود نیرویی که در سال‌های مختلف گزارش داده می‌شود، بیشتر از تعداد نیرویی است که دانشگاه فرهنگیان در اختیار آموزش و پرورش قرار می‌دهد، شاید در آنجا نزدیک به سه برابر نیرویی که ما تربیت می‌کنیم کمبود نیرو وجود داشته باشد.   

وی ادامه داد: برای جبران این کمبود نیرو، در دانشگاه فرهنگیان براساس ماده 28 اساسنامه دانشگاه نیروهایی را در مقطع کارشناسی جذب کرده و پس از ارائه دوره مهارت‌آموزی یکساله‌ آنها را در اختیار آموزش و پرورش قرار می‌دهیم تا این نیاز اورژانسی برطرف شده و از سویی هر نیرویی در این مجموعه به کار گرفته نشود.

کریمی تاکید کرد: نیرویی که مدنظر دانشگاه فرهنگیان است، براساس فبلترهای درست پالایش می‌شود و چهار سال روی او کار می‌شود. رویکرد ما با دانشگاه‌های دیگر متفاوت است چراکه تحصیل دانشجویان ما شبانه‌روزی بوده و کل سال تحصیلی بر روی تربیت آنها متمرکز هستیم؛ قطعا این نیرو با این ویژگی‌ها می‌تواند منبع تحول در جامعه شود.

وی اظهار کرد: این دانشگاه به بعد سلامت روحی روانی اهمیت داده و در این راستا مراکز مشاوره و کارگاه‌های مختلف روانشناسی برای دانشجویانی که با مشکلات مختلف تحصیلی، شغلی، خانوادگی و... روبرو می‌شوند، در برگزار می‌شود، همچنین مشاورانی را نیز تربیت کرده و آموزش می‌دهیم.

مدیرکل مشاوره بهداشت و سلامت دانشگاه فرهنگیان هدف این دانشگاه را تربیت معلم عنوان و اظهار کرد: بر مبنای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش در صدد ایجاد تحول در جامعه هستیم.زیرا یکی از مبانی مهم در این تحول آموزش و پرورش است که در این راستا باید به تربیت معلمان شایسته توجه کرده و بهترین معلمان را تربیت کرد.

کریمی با بیان اینکه سابقه تربیت معلم در کشور به بیش از 100 سال می‌رسد، افزود: سال‌های سال در مراکز تربیت معلم ایفای وظیفه شد و در نهایت دانشگاه فرهنگیان در سال 91 به صورت مستقل آغاز به کار کرده و معلمان را در لباس دانشگاه فرهنگیان تربیت کرد.

فرناز طالبی
پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب