نگاهی به تقویم آموزشی آغاز سال تحصیلی در قاره آفریقا

تفاوت‌های اقلیمی، جغرافیایی، فرهنگی و جمعیتی سبب شده است تا مدارس در کشورهای مختلف در ایام متفاوتی آغاز به کار کنند.

نگاهی به تقویم آموزشی آغاز سال تحصیلی در قاره آفریقا

تفاوت های اقلیمی، جغرافیایی، فرهنگی و جمعیتی سبب شده است تا مدارس در کشورهای مختلف در ایام متفاوتی آغاز به کار کنند.

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش پانا به نقل از نیو اجوکیشن، آغاز سال تحصیلی و بازگشایی مدارس در تمامی جهان روزی خاص و هیجان انگیز برای دانش آموزان به شمار می رود که همواره با خاطرات فراوانی همراه است. تفاوت های اقلیمی، جغرافیایی، فرهنگی و جمعیتی سبب شده است تا مدارس در کشورهای مختلف در ماه های متفاوتی آغاز به کار بکنند. فردر آستانه بازگشایی مدارس در ایران، در این گزارش نگاهی به تقویم آموزشی و آغاز به کار مدارس جهان در قاره آفریقا انداخته ایم.

•الجزیره: اولین روز مدرسه در این کشورمعمولا اولین یکشنبه سپتامبر( 15 شهریور) است.

•جمهوری دموکراتیک کنگو: بازگشایی مدارس در این کشور مصادف با اولین یکشنبه سپتامبر ( 15 شهریور)  است.

•مصر: اولین روز کلاس درس در مدارس مصر معمولا اوایل یا اواسط سپتامبر( شهریور) است. دولت مصر در جهت بهبود و پیشرفت آموزش پایه به جد تمام می‌كوشد و معتقد است آموزش پایه، شالوده تمامی پیشرفتهاست. جهان امروز مشخصه بازرس پیشرفت سریع و گسترده تكنولوژی است كه در كشورهای رو به توسعه همچون مصر باید در پرتو بهبود نظام آموزش و ارتقاء سطح كمی و كیفی آن، نمود برجسته تری یابد. مبارك در اغلب سخنرانیهاش بر اهمیت حیاتی آموزش تأكید خاصی داشته است. آموزش و پیشرفت راه ورود کشور مصر به جهان جدید است. آموزش شالوده و اساس امنیت در معنایی گسترده است که تمامی حوزه‌های اقتصادی، سیاسی و فكری‌ها را در برمی‌گیرد و آنچانكه بدون برخورداری از یك آموزش مطلوب و كارآمد نمی توان به هیچ گونه ثبات، توسعه و رفاهی امید بست.

آموزش همچنین تنها راه ورود به عرصه‌های رقابت منطقه‌ای و بین المللی می‌باشد.همانگونه که هدف سیاست اجتماعی مصر گسترانیدن چتر امنیت اجتماعی به منظور حمایت از فرد و مراقبت از خانواده و تضمین حقوق اقشار كم درآمد است، اصلی ترین سیاست آموزشی کشور نیز بر اشاعه علم و دانش همگانی در کلیه مناطق کشورتأكید و پافشاری دارد.اهمیت این تا بدان حد است که سیاستهای اقتصادی و اجتماعی مصر بر پایه یك چنین چهارچوب و نگرشی بنا شده و مهمترین محور این سیاستها همان آموزش است.

از جمله دیگر سیاستهای آموزشی مصر می توان به معطوف داشتن توجه به آموزش نوین اشاره نمود چرا كه آموزش نوین اصل و اساس سیاست آموزشی آینده کشور محسوب می گردد.به عبارت کلی تر میتوان گفت که هدف مهم آموزش نوین ، زمینه سازی برای نیل به توسعه همه جانبه کشور است.آموزش نوین تنها ابزار پرورش نسلهای آنی و توسعه و نوسامانی جامعه در آینده است. آموزش نوین همچنین قادر است شهروندان جامعه را برای درك حقوق و وظائف شان توانا و آگاه ساخته و آنان را نسبت به جامعه وفادار، و نسبت به حوادث و رویدادهای جهان پیرامون كاملا" هوشیار و بینا نماید. هرچند کشور مصر طی سالیان گذشته در زمینه كنترل جمعیت از طریق برنامه‌های تنظیم خانواده به موفقیت‌های چشمگیری دست یافته است،  اما همچنان آموزش نوین تنها ابزار مهم و كارآمد در روبروشدن با معضل افزایش جمعیت و رفع همیشگی آن است. در واقع معضل افزایش جمعیت مهمترین چالش در مسیر توسعه‌ کشور محسوب می‌گردد.سخنان فوق حكایت از آن دارد كه اراده سیاسی دولت مصر، آموزش را سنگ بنا و كلید پیشرفت و توسعه و رفاه و امنیت اجتماعی جامعه و شهروندان قرار داده است، به گونه‌ای كه بدون آموزش هیچ گونه امنیت و رفاهی وجود نخواهد داشت .

•اتیوپی: مدارس در این کشور 11 سپتامبر ( 21 شهریور) آغاز به کار می کنند.

•کنیا: دانش آموزان در مدارس جنوب کنیا معمولا در دومین دوشنبه  ژانویه (20 دی) و در شمال کنیا اول سپتامبر ( 11 شهریور)  در کلاس های درس خود حاضر می شوند. در كشور كنیا 6دانشگاه دولتی(كه بعضی از آنها دارای كالج های مختلف هستند )، 5موسسه خصوصی،2 دانشگاه خصوصی ،20كالج آموزش ،4موسسه ملی پلی تكنیك ، 17موسسه تكنولوژی و 20 موسسه آموزش فنی حرفه ای فعالیت دارند.درحال حاضر،کشوركنیا ازتعداد5دانشگاه عمومی و4دانشگاه خصوصی،3پلی تكنیك ملی،17مؤسسه تكنولوژی و12مؤسسه آموزش تكنیك برخوردارمی باشد.علاوه براین دانشگاه های متعدد بین المللی اعم از مدارس آمریكایی،انگلیسی،فرانسوی،آلمانی،ژاپنی وسوئدی به منظورپوشش دادن سیستمهای متنوع آموزشی فعالیت دارد.

•نیجریه: مدارس در این کشور اول سپتامبر ( 11 شهریور ) آغاز به کار می کنند.

•سومالی : اولین روز تقویم آموزشی در این کشور اول سپتامبر( 11 شهریور ) است.

•آفریقای جنوبی: آغاز به کار رسمی مراکز آموزشی در این کشور اواسط ژانویه ( دی ) است.

•سودان جنوبی: مدارس در این کشور در 20 مارس ( 29 اسفند ) فعالیت خود را از سر می گیرند.

•تانزانیا: مدارس در این کشور در دومین هفته ژانویه ( هفته سوم دی ) آغاز به کار می کند.

•تونس: پانزدهم سپتامبر ( 25 شهریور ) اولین روز سال تحصیلی در این کشور به شمار می رود.ضعف علمی دانش آموزان، نرخ بالای ترک تحصیل، کمبود منابع و تعهد پایین آموزگاران، از جمله مشکلات پایدار نظام آموزشی تونس هستند. وزارت آموزش تونس بتازگی دوره های آموزشی متعددی برای معلمان در نظر گرفته است. هدف واقعی این دوره تمرینی، آموزش معلم ها برای ادای درست اصوات است تا دقیقا درک کنند مشکلات دانش آموزان در ادای اصوات چیست. کیفیت پایین آموزشی موجب شده خانواده هایی که توانایی مالی دارند با استخدام معلم خصوصی، آینده فرزندانشان را تضمین کنند.

طبق آمار رسمی، طبقه مرفه تونس در این راستا سالی نیم میلیارد دلار هزینه می کند، هزینه ای که بسیاری از خانواده های معمولی از پس آن بر نمی آیند و به حمایت دولت بشدت نیازمندند.وقتی که حرف اصلاحات آموزشی و گام هایی که دولت در این راستا باید بردارد پیش می آید، وزیر آموزش و پرورش این کشور مصمم به نظر می رسد. در بودجه تصویبی پارلمان برای سال ۲۰۱۵، سهم آموزش عالی تنها ۵ درصد بود. همه افرادی که در دانشگاه درس می دهند، از کفایت لازم برخوردار نیستند. تعدادی از آنها مهارتهایی دارند اما غالبا به واسطه تعلقات سیاسی و میزان وفاداری، یا معیارهای نامرتبط با این حرفه، معلم می شوند. از سوی دیگر ارزیابی درستی هم در طول سال از کار آموزگاران صورت نمی گیرد. در تونس تاکنون به این صورت بوده که نظام آموزشی را از بیرون وارد می کردیم که همیشه هم این کار توام با موفقیت نبوده، زیرا شرایط لازم برای اجرای آن وجود نداشته است. رشته های دانشگاهی هم به هیچوجه با شرایط اقتصادی تناسب ندارند. امروز بیکاری تبدیل به بزرگترین معضل کشور شده که ممکن است مشکلات عدیده دیگری نظیر انحرافات، مهاجرتهای غیرقانونی و فضای رعب و وحشت را نیز به وجود بیاورد.

منبع :

فرناز طالبی
پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب