امکان شناسایی انسان از طریق پروتئین مو

محققان پزشکی قانونی معمولا در مواقع اضطراری با بررسی DNA اقدام به شناسایی هویت افراد می‌کنند اما پژوهشگران به تازگی، روش جدیدی برای شناسایی افراد ابداع کرده‌اند که از طریق پروتئین‌های مو عمل می‌کنند.

محققان پزشکی قانونی معمولا در مواقع اضطراری با بررسی DNA اقدام به شناسایی هویت افراد می‌کنند اما پژوهشگران به تازگی، روش جدیدی برای شناسایی افراد ابداع کرده‌اند که از طریق پروتئین‌های مو عمل می‌کنند.

به گزارش گروه علم و فناوری آنا به نقل از Engadget، گاهی به دلیل برخی شرایط محیطی مانند حرارت و نور، آزمایش‌های DNA به درستی انجام نمی‌شود و محققان باید نمونه‌های زیادی از DNA در اختیار داشته باشند که در صورت نیاز از سایر نمونه‌ها برای تحقیق استفاده کنند.

محققان آزمایشگاه ملی «لارنس لیورمور» کالیفرنیا روش جایگزین بهتری برای آزمایش DNA ابداع کرده‌اند. آنها برای شناسایی انسان از شاخص‌های پروتئین مو استفاده می‌کنند.

این شاخص‌های پروتئینی انعطاف‌پذیرتر از DNA هستند. دانشمندان توانستند این شاخص‌های پروتئینی را در بقایای 50 ساله پیدا کنند. در واقع، این شاخص‌ها منحصر به فرد هستند و یک شاخص به خصوص در فرد دیگری مشاهده نمی‌شود و تعداد و الگوی خاصی دارد. بنابراین، از این طریق می‌توان افراد را شناسایی کرد.

محققان برای این کار، تنها به چند رشته مو نیاز دارند و هدف نهایی آنها شناسایی فرد با یک رشته مو است. البته این روش تنها به منظور استفاده در پزشکی قانونی و شناسایی متهم یا مقتول به کار نمی‌رود بلکه از این فناوری می‌توان برای تشخیص یک نفر از بین یک میلیون انسان استفاده کرد.

پژوهشگران آزمایشگاه «لارنس لیورمور» بیش از 100 شاخص پروتئینی را مورد بررسی قرار دادند تا یک نفر را از بین کل جمعیت کره زمین شناسایی کنند. فرآیندهای تشخیص فعلی معمولا دو روز و نیم زمان می‌برند اما محققان به روش‌های سریع‌تری نیاز دارند تا بتوانند هویت فرد و قربانی احتمالی را مشخص کنند.

پشتیبانی و مشاوره انتخاب رشته کنکور 96
در رشته دلخواهتان با چه رتبه ای قبول می شوید ؟
پاسخ به سوالاتی درباره پردیس ، ظرفیت مازاد ، شهریه ها ، پذیرش صرفا با سوابق تحصیلی ، نحوه چیدمان رشته ها ، انتخاب رشته دانشگاه آزاد ، رشته های بدون کنکور و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب