دفع عرق از بدن با منسوجات هوشمند

یک شرکت فعال در حوزه پوشاک با امضای قراردادی قصد دارد تا از فناوری نانو در صنعت پوشاک استفاده کند. این شرکت فناوری Dry Inside را از شرکت نانوتکس خریداری کرده است تا با استفاده از آن....

دفع عرق از بدن با منسوجات هوشمند

یک شرکت فعال در حوزه پوشاک با امضای قراردادی قصد دارد تا از فناوری ‌نانو در صنعت پوشاک استفاده کند. این شرکت فناوری Dry Inside را از شرکت نانوتکس خریداری کرده است تا با استفاده از آن، دفع عرق از بدن را در البسه تسریع کند.

به گزارش گروه علم و فناوری آنا به نقل از ستاد ویژه توسعه نانو، شرکت نانوتکس (Nanotex) همکاری مشترکی با شرکت کاتن (Cotton) آغاز کرده است تا روی توسعه فناوری جدیدی کار کنند. قرار است این دو شرکت با استفاده از فناوری‌ نانو ویژگی‌های تازه‌ای به نخ‌ها اضافه کرده‌اند تا در نهایت رطوبت در نخ‌های پنبه‌ای و پلی‌استری مدیریت شود.

این فرایند، Dry Inside نام دارد که می‌تواند کیفیت نخ‌های پنبه‌ای را بهبود دهد به صورتی که این نخ‌ها قابل رقابت با الیاف سنتزی خواهند شد. این نتیجه برای مصرف کنندگان نساجی جذابیت خواهد داشت.

با استفاده از این فناوری که به‌صورت پتنتی به ثبت رسیده است، می‌توان رطوبت را از روی پوست به خارج منتقل کرد. این کار با استفاده از کانال‌های نامرئی انجام می‌شود. این فناوری موجب می‌شود تا احساس خفگی به فرد دست ندهد و کشیده شدن پارچه روی پوست بدن احساس ناخوشایندی در پی نداشته باشد.

رطوبت از درون لباس به سمت بیرون می‌رود و به سرعت در آنجا تبخیر می‌شود. این نوع منسوجات با استفاده از فناوری‌ نانو به سرعت عرق را دفع و احساس خوشایندی ایجاد می‌کنند. تنفس در چنین پوشاکی راحت‌تر است و ظاهر آنها نیز دچار مشکل نمی‌شود.

رندی رابین، مدیرعامل شرکت نانوتکس، می‌گوید: «در طول 5 سال گذشته، ما رشد قابل توجهی داشته‌ایم و در بازار پوشاک ورزشی نیز فعالیت پررنگی داشته‌ایم. ما به دنبال ایجاد راحتی برای مصرف کننده‌ایم و درصدد افزایش سطح عملکرد منسوجات هستیم. فناوری‌ نانو می‌تواند میزان جذب و تبخیر عرق را افزایش می‌دهد و چروکیدگی لباس را به حداقل برساند. این فناوری یک راهکار برای بهبود عملکرد نخ است که با استفاده از آن می‌توان نیاز مشتریان را در صنعت پوشاک برآورده ساخت».

آزمون‌هایی که در کارولینای شمالی روی این فناوری انجام‌شده، نشان داده است که نخ‌های پنبه‌ای و پلی‌استر می‌توانند به راحتی رطوبت را به‌صورت یک طرفه به خارج از پوشاک انتقال دهند.

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
خرید کتاب