به روز رسانی ۶۰۰ برنامه درسی

معاون آموزش وزارت علوم گفت: برخی برنامه‌های درسی دانشگاهی مربوط به ۳۰ سال گذشته است که توانستیم حدود ۶۰۰ برنامه درسی را به روزرسانی کنیم.

به روز رسانی ۶۰۰ برنامه درسی

معاون آموزش وزارت علوم گفت: برخی برنامه‌های درسی دانشگاهی مربوط به ۳۰ سال گذشته است که توانستیم حدود ۶۰۰ برنامه درسی را به روزرسانی کنیم.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، مجتبی شریعتی نیاسر امروز در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه فنی و حرفه‌ای اظهار کرد: در کشور حدود دو هزار و 800 مرکز آموزش عالی و حدود 5 میلیون دانشجو داریم که در مقایسه با کشورهای منطقه بعد از ترکیه در ردیف دوم قرار دارد.

وی افزود: تعداد زیاد مراکز آموزش عالی و جمعیت دانشجویی ممکن است یک تهدید تلقی شود اما این یک فرصت است تا نیروی انسانی مورد نیاز جامعه توسط نظام آموزش عالی تربیت شود.

معاون آموزشی وزارت علوم گفت: باید از تهادهای مأموریت‌گرا حمایت‌های لازم انجام شود و دانشگاه فنی و حرفه‌ای یکی از دانشگاه‌های مأمویت‌گرا است و تعامل این دانشگاه با دانشگاه علمی کاربردی برای تقویت هدف مأموریت گرایی راهگشا است.

شریعتی نیاسر ادامه داد: دانشگاه‌های مهارتی نیاز به قانون ویژه خود دارند و آیین نامه ارتقای دانشگاه‌ها نمی‌تواند برای مدرسان این دانشگاه‌ها صدق کند. چرا که هر فردی در حوزه تخصصی خود باید زمینه رشد و تعالی داشته باشد و اگر دانشگاه فنی و حرفه‌ای می‌خواهد در هیئت علمی خود فارغ‌التحصیلان مقطع دکتری را جذب کند باید آیین‌نامه حرفه‌ای ارتقا تدوین شده و بعد از آن این روند طی شود.

وی ادامه داد: دانشگاه فنی و حرفه‌ای با توجه به مأموریت‌ها به مقاطع تحصیلی ورود کند و نیاز کشور به آموزش‌های مهارتی را تأمین کند. بنابراین شایسته نیست که این دانشگاه کاری را انجام دهد که سایر دانشگاه‌ها انجام می‌دهند.

معاون آموزشی وزارت علوم بیان کرد: ایجاد نظام یک پارچه مهارتی در سیستم آمایش آموزش عالی مدنظر است و تعامل دانشگاه جامع علمی کاربردی و فنی و حرفه‌ای‌ می‌تواند به این نظام یک پارچه کمک کند.

شریعتی نیاسر با اشاره به بحث بین المللی شدن مطرح کرد: یکی از برنامه‌هایی که برخی کشورها به لحاظ علمی و صنعتی دارند ورود تکنسین‌های حرفه‌ای به بازار کار است اما در جامعه ما فرهنگ حاکم مقطع کاردانی را سطح پایین می‌دانند که این نگرش باید اصلاح شود چرا که یکی از موفقیت‌های کشور برای صنعتی شدن ورود به عرصه فنی و مهارتی و آموزش‌های فنی و حرفه‌ای است.

وی گفت: در برخی موارد شاهد بودیم که برنامه‌های درسی مربوط به 30 سال گذشته بود اما توانستیم بیش از 600 برنامه درسی را در نظام آموزش عالی که از 10 تا 30 سال قدمت داشتند به روز رسانی کنیم چرا که سرعت پیشرفت علم و تکنولوژی بسیار بالاست و باید همسان با آن حرکت کرد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب