نیروی گرانشی ماه یکی ازعوامل موثر در زمین لرزه‌های بزرگ زمین

تهران - ایرنا - یک گروه از محققان ژاپنی دریافتند هنگامی که قرص ماه کامل است، احتمال وقوع زمین لرزه‌های شدید نیز بسیار بیشتر است.

نیروی گرانشی ماه یکی ازعوامل موثر در زمین لرزه‌های بزرگ زمین

تهران - ایرنا - یک گروه از محققان ژاپنی دریافتند هنگامی که قرص ماه کامل است، احتمال وقوع زمین لرزه های شدید نیز بسیار بیشتر است.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از بی بی سی نیوز، پدیده جزر و مد حاصل نیروهای گرانشی ماه و خورشید بر زمین در حال حرکت است. بر اساس تحقیقات متخصصان دانشگاه توکیو، این نیروهای گرانشی می تواند نوعی فشار اضافی بر گسل های زمین تحمیل کنند و در نتیجه احتمال وقوع زمین لرزه های شدید، در زمان مد شدید دریا افزایش می یابد. 
هنگامی که شدت این نیروهای گرانشی به حداکثر می رسد، احتمال این که یک شکست سنگی کوچک به گسل بزرگی تبدیل شود، بسیار بیشتر است. 
محققان برای درک بهتر این پدیده، شدت جزر و مد را در دو هفته قبل از وقوع زمین لرزه های بزرگ (با شدت 5.5 ریشتر و بالاتر) اندازه گیری کردند و دریافتند با افزایش شدت جزر و مد، شدت زمین لرزه های بزرگ نیز به همان نسبت افزایش می یابد. با وجود این، ارتباطی بین شدت جزر و مد و شدت زمین لرزه های کوچک، یافت نشد.
با استفاده از این اطلاعات می توان زمینه را برای پیش بینی دقیق تر زمین لرزه ها، به ویژه زمین لرزه های بسیار شدید، فراهم کرد.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Geoscience منتشر شده است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب