ساخت نمایشگر انعطاف‌پذیر با استفاده از هیدروژل

پژوهشگران کره‌ای موفق به ساخت پنل انعطاف‌پذیری شدند که حتی در حالت کشیده شدن نیز قادر به نمایش اطلاعات است. در ساخت این نمایشگر از هیدروژل استفاده شده است.

ساخت نمایشگر انعطاف‌پذیر با استفاده از هیدروژل

پژوهشگران کره‌ای موفق به ساخت پنل انعطاف‌پذیری شدند که حتی در حالت کشیده شدن نیز قادر به نمایش اطلاعات است. در ساخت این نمایشگر از هیدروژل استفاده شده‌ است.

به گزارش گروه علم و فناوری آنا به نقل از ستاد ویژه توسعه نانو، محققان موفق به ساخت پنل قابل ارتجاعی شدند که می‌توان از آن برای نوشتن کلمات یا بازی‌های کامپیوتری استفاده کرد. این دستاورد می‌تواند برای ساخت ابزار الکترونیک قابل پوشیدن انعطاف‌پذیر مورد استفاده قرار گیرد.

هر چند انواع مختلفی از مواد رسانا نظیر نانوسیم‌های فلزی و نانولوله‌های کربنی برای ساخت پنل‌های لمسی وجود دارد اما همه آنها جزء مواد سخت هستند. برای حل این مشکل محققان دانشگاه ملی سئول از هیدروژل برای تولید این پنل‌ها استفاده کردند.

هیدروژل‌ها شبکه‌ای از پلیمرهای آب‌گریز هستند که دارای ساختار نرم و قابل کشش هستند. این گروه تحقیقاتی از هیدروژل پلی‌آکریل‌آمید حاوی نمک کلرید لیتیم برای این کار استفاده کردند که نقش رسانا را ایفا می‌کند.

الکترودها در دو انتهای پنل هیدروژل، ولتاژ مورد نظر را ایجاد می‌کند. این الکترودها، میدان الکترواستاتیک یکنواخت در کل سیستم اعمال می‌کنند. زمانی که انگشت با سطح برخورد می‌کند، مدار با هیدروژل بسته می‌شود و جریان از سطح عبور می‌کند. در هر گوشه از نوار سطحی، گیرنده‌هایی برای شناسایی جریان وجود دارد. این گروه تحقیقاتی کنترل گری ساختند که می‌تواند ارتباط میان پنل و کامپیوتر را ایجاد کند.

با استفاده از این پنل، محققان توانستند داده‌ها را روی صفحه کامپیوتر نمایش دهند. از این پنل نازک و انعطاف‌پذیر، می‌توان برای نگارش کلمات یا نواختن پیانو یا بازی‌های کامپیوتری استفاده کرد. این گروه نشان دادند که اگر این پنل کشیده شود، باز هم کار می‌کند و حتی بعد از 1000 درصد کشیده شدن نیز فعالیت اصلی خود را انجام می‌دهد.

ساخت نمایشگر انعطاف‌پذیر با استفاده از هیدروژل


پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب