دارو رسانی به رگ‌ها با ماهی‌های نانویی

حققان نوعی ماهی نانویی تولید کرده‌اند که به طور غیرتهاجمی دارو را در جریان خون بیمار منتقل می‌کند.

حققان نوعی ماهی نانویی تولید کرده‌اند که به طور غیرتهاجمی دارو را در جریان خون بیمار منتقل می کند.

به گزارش گروه علم و فناوری آنا به نقل از gizmodo، پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا، سن‌دیه‌گو، به تازگی موفق به ساخت نوعی ماهی نانویی شده‌اند که امیدوارند بتوانند با استفاده از آن داروها را به روش غیرتهاجمی و بدون استفاده از جراحی به بیمار عرضه کنند.

به گفته محققان، این نانوربات‌های جدید 100 برابر کوچک‌تر از یک دانه شن هستند و از بخش‌های ریز طلا و نیکل ساخته شده‌ا‌ند که با قطعات نقره‌ به هم متصل شده‌اند. یک آهن‌ربای خارجی نیز برای به کار بردن نیکل استفاده شده است که یک حرکت مواج برای هل دادن ربات به سمت جلو ایجاد می‌کند.

سرعت و راستای این شناگر کوچک از طریق جهت و قدرت میدان مغناطیسی تعیین می‌شود. محققان امیدوارند که این اختراع جالب توجه بتواند داروهایی را مانند مسکن‌ها به نقاط خاصی از بدن که به آن نیاز دارند، برسانند.

دانشمندان پیش از این، گونه‌ای دیگر از شناگران نانویی را تولید کرده‌اند که بیش از آنکه شبیه ماهی باشند، به زیردریایی شباهت داشتند. دم مارپیچی باکتری‌ها الهام‌بخش اصلی ساخت پروانه‌های مارپیچی بوده‌اند که ربات‌های نانویی را در جریان خون به حرکت وامی‌دارند. آزمایش‌های صورت گرفته، کارآمدی این ماهی‌های نانویی را به اثبات رسانده‌اند.

دارو رسانی به رگ‌ها با ماهی‌های نانویی


پشتیبانی و مشاوره انتخاب رشته کنکور 96
در رشته دلخواهتان با چه رتبه ای قبول می شوید ؟
پاسخ به سوالاتی درباره پردیس ، ظرفیت مازاد ، شهریه ها ، پذیرش صرفا با سوابق تحصیلی ، نحوه چیدمان رشته ها ، انتخاب رشته دانشگاه آزاد ، رشته های بدون کنکور و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب