تقویت مهارت‌های احساسی و اجتماعی کودکان در خانه (بخش سوم)

کلاس‌های درس، شلوغ یا خلوت، محل یادگیری اولین مهارت‌های اجتماعی کودکان است: مهارت‌های جمعی و توصیفی مانند ابراز احساسات و فعالیت گروهی در یک پروژه‌ی ابتدایی.داستان قبل از خواب

کلاس‌های درس، شلوغ یا خلوت، محل یادگیری اولین مهارت‌های اجتماعی کودکان است: مهارت‌های جمعی و توصیفی مانند ابراز احساسات و فعالیت گروهی در یک پروژه‌ی ابتدایی.

جمع صمیمانه‌ی کودکان فرصتی برای رشد این مهارت‌هاست. می‌دانیم که بهتر کردنِ این توانمندی‌ها مساوی با حضور موفق کودکان در جامعه و دست یافتن به اهداف بزرگ است. باید با افزایش دادن دامنه‌ی این یادگیریِ اولیه در محیط خانه، نقش مؤثر خود را در بهبود مهارت‌های احساسی و اجتماعی فرزندان با موفقیتِ هر چه بیش‌تر ایفا کنیم. راهکار‌های زیر می‌تواند به پیشرفت این فرایند کمک کند:

داستان خواندن قبل از خواب

ساعات پایانی روز جادویی هستند. این بازه‌ی زمانی از هر وقت دیگری برای صحبت کردن در مورد «احساسات» ایده‌آل‌تر است. داستان تعریف کردن نیز یکی از علاقه‌مندی‌های همیشگی کودکان در این اوقات است. می‌توانیم از ویژگی سکوت و آرامش شب برای هدف ویژه‌ی خودمان استفاده کنیم. داستان‌های قبل از خواب را از میان داستان‌های ساده و آرامش‌بخش انتخاب کنید. رفتار شخصیت‌های داستان را کمی بیش‌تر از توضیخات کتاب برای کودک تحلیل کنید و بعد از او بخواهید آنچه را در مورد شخصیت داستان، فکر و احساس می‌کند بگوید. با این سؤال‌های فرضی: «به نظر تو بهتر بود که او چه‌کار کند/ نکند؟ اگر تو به جای او بودی چه تصمیمی می‌گرفتی؟»


منبع :

همایش جمع بندی دین و زندگی بخش اول ( تست کنکور 95)
  برای شرکت در کلاس کلیک کنید( دروس عمومی چهارم دبیرستان)
دبیر : امین اسدیان پور