پیشرفت در درمان ام اس با سلولهای بنیادی

محققان توانسته اند از مزایای سلول‌های بنیادی برای درمان مولتیپل اسکلروزیس(MS) و یک بیماری نادر و کشنده در مورد کودکان استفاده کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سلول های بنیادی، شناسایی و جداسازی سلول های دقیق که برای سلول درمانی مناسب باشند، امری حیاتی برای رسیدن به موفقیت در این زمینه محسوب می شود.

در مطالعاتی که محققان دانشگاه روچستر انجام داده اند دریافته اند که سلول هایی در مغز وجود دارند که یک مارکر سطحی به نام CD۱۴۰a‌را بیان می کنند و قابلیت خوبی برای تبدیل شدن به اولیگودندروسیت ها دارند.

آن ها دریافتند که زمانی که این سلول ها سیگنال BMP۴‌را دریافت می کنند به آستروسیت و زمانی که سیگنال Noggin را دریافت می کنند به اولیگودندروسیت تبدیل می شوند که قادر به میلین سازی هستند.

آنها این سلول ها را به مغز موش هایی که بدون توانایی تولید میلین متولد شده بودند تزریق کردند. ۱۲ هفته بعد، سلول ها به اولیگودندورسیت هایی تبدیل شدند که قادر بودند بیش از ۴۰ درصد نورن های مغزی را با میلین بپوشانند. این میزان بیش از ۴ برابر میزانی بود که بوسیله سایر روش های مورد استفاده تاکنون تولید شده بود. این سلول ها به خوبی به سیگنال های موضعی محیط پیرامون شان پاسخ دادند.

آنها براین باورند که این سلول های بنیادی خاص می توانند در صورت شرایط محیطی و سیگنالی مناسب، درمانی موثر برای بیمارانی باشند که به دلیل عدم تولید میلین مبتلا به MS‌شده اند.

جزئیات این مطالعه در مورد جداسازی سلول های بنیادی و هدایت آن ها برای تمایز به سلول های اولیگودندروسیتی به تازگی در مجله Nature Biotechnology به چاپ رسیده است.

منبع :

پشتیبانی و مشاوره انتخاب رشته کنکور 96
در رشته دلخواهتان با چه رتبه ای قبول می شوید ؟
پاسخ به سوالاتی درباره انتخاب رشته دانشگاه آزاد، ظرفیت مازاد ، شهریه ها ، پذیرش صرفا با سوابق تحصیلی دانشگاه آزاد ، نحوه چیدمان رشته ها ، رشته های بدون کنکور و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب