نوروز 96

چه حیواناتی در صحرای بزرگ آفریقا زندگی می‌کنند؟

صحرای بزرگ آفریقا محل زندگی گونه‌ها‌ی متعددی از موجودات زنده استصحرای بزرگ آفریقا محل زندگی گونه‌ها‌ی متعددی از موجودات زنده است. موجوداتی که شاید فکرش را هم نکنید که در این مکان زندگی کنند. برای آشنایی بیشتر با این جانداران، در ادامه همراه ما باشید.

بیشتر ما عادت داریم «صحرای بزرگ آفریقا» را سرزمینی پهناور، خشک و با قبایلی صحرانشین به همراه شترهایشان تصور کنیم. این صحرا، مکانی فراتر از چیزی است که می‌اندیشیم. صحرای بزرگ آفریقا وسعتی به اندازه‌ی ۹٫۴۰۰٫۰۰۰ کیلومتر مربع را احاطه کرده که با مساحت آمریکا برابری می‌کند.

این صحرا بیشتر نواحی آفریقای شمالی را پوشانده است و تقریباً ۳۱٪ از کل قاره آفریقا را در بر می‌گیرد. صحرای بزرگ آفریقا، گرم‌ترین صحرای بزرگ جهان نیز به شمار می‌رود. گونه‌های بسیاری از جانداران در صحرای بزرگ آفریقا زندگی می‌کنند که به خوبی توانسته‌اند خود را با شرایط آب و هوایی آن وفق دهند. از این میان، می‌توان به ۷۰ گونه پستاندار، ۹۰ گونه پرنده، ۱۰۰ گونه خزنده و چندین گونه عنکبوت، عقرب و دیگر موجودات کوچک اشاره کرد. علاوه بر شترهای اهلی، موجوداتی نظیر عقرب بسیار خطرناک Deathstalker، افعی شنی سمی، یوزپلنگ زیبای چیتا، غزال تیزپا، شتر مرغ گردن قرمز و بسیاری دیگر نیز در صحرای بزرگ آفریقا زندگی می‌کنند.

در ادامه، با برخی از جانداران منحصر به‌فرد این صحرا آشنا خواهیم شد.

۱۵. مورچه نقره ای صحرای بزرگ آفریقا

«مورچه نقره‌ای صحرای بزرگ آفریقا»، موجودی بسیار خاص است که در طول روز، تنها به مدت ۱۰ دقیقه فعالیت می‌کند. این مورچه‌ها، نسبت به دیگر مورچه‌ها پاهای درازتری دارند و قبل از خروج از لانه، پروتئین مخصوصی برای فعالیت روی زمین در بدن خود ترشح می‌کنند. پاهای دراز و نیز پروتئین یاد شده، به این مورچه‌ها کمک می‌کند زیر گرمای طاقت‌فرسای صحرای بزرگ آفریقا، به حیات خود ادامه دهند.

۱۴. عقرب زرد Deathstalker

عقرب زرد Deathstalker، سمی‌ترین گونه‌ی عقرب روی زمین است. این عقرب نوعی سم «عصب‌گرا» تولید می‌کند که مستقیما بر عصب‌های قربانی اثر می‌گذارد. نیش این عقرب بر روی یک انسان بزرگسال، می‌تواند بسیار دردناک باشد. کودکان، سالخوردگان و افراد ضعیف ممکن است با نیش عقرب زرد Deathstalker کشته شوند.

۱۳. افعی شنی

گونه‌ی بسیار خطرناکی از مارها یعنی، «افعی شنی» در صحرای بزرگ آفریقا زندگی می‌کند. افعی شنی، در حدود ۲۰ تا ۳۵ سانتی‌متر طول و سری پهن و مثلثی شکل با چشمانی کوچک دارد. نیش این مار که سلول‌های خونی قربانی را مورد هدف قرار می‌دهد، ممکن است بلافاصله پس از اصابت، شکار خود را به کام مرگ کشاند. پستانداران کوچک، پرندگان و مارمولک‌ها از جمله طعمه‌های این مار به شمار می‌روند. از دیگر مارهایی که در صحرای بزرگ آفریقا زندگی می‌کنند، می‌توان به «افعی شاخدار بیابانی» اشاره کرد. وجود شاخک‌های کوچک بر روی سر این افعی، وجه تمایز خوبی برای تشخیص و شناسایی این مار از دیگر گونه‌های موجود است.

چه حیواناتی در صحرای بزرگ آفریقا زندگی می‌کنند؟


۱۲. تمساح صحرایی

وقتی صحبت از جانداران صحرای بزرگ آفریقا می‌شود، آخرین چیزی که به ذهنمان می‌رسد، تمساح است. هنگامی که «تمساح آفریقای غربی» قصد استراحت تابستانی در فصول گرم را داشته باشد، در مکان‌های امن بیابان مانند غار و یا لانه‌های مخصوص خود زندگی می‌کند. وقتی فصل‌های بارانی در بیابان فرا رسد، تمساح‌ها از پناهگاه خود بیرون آمده و وارد مرداب‌های کوچکِ شکل گرفته می‌شوند.

چه حیواناتی در صحرای بزرگ آفریقا زندگی می‌کنند؟


۱۱. بزمجه

بزمجه، نوعی مارمولک گوشتخوار است که در صحرای بزرگ آفریقا زندگی می‌کند. این حیوان، موجودی خونسرد است و از ماه سپتامبر تا آوریل به خواب (زمستانی) فرو می‌رود. مارمولک‌ها معمولاً تا طول ۱ الی ۲ متر رشد می‌کنند و متوسط عمرشان در حیات وحش در حدود ۸ سال است. بزمجه اغلب از موش، ماهی و تخم جانداران تغذیه می‌کند اما اگر موقعیتش