آغاز سال تحصیلی کشورهای مختلف در قاره آسیا

تفاوت‌های اقلیمی، جغرافیایی، فرهنگی و جمعیتی سبب شده است تا مدارس در کشورهای مختلف در ماه‌های متفاوتی آغاز به کار کنند.

آغاز سال تحصیلی کشورهای مختلف در قاره آسیا

تفاوت های اقلیمی، جغرافیایی، فرهنگی و جمعیتی سبب شده است تا مدارس در کشورهای مختلف در ماه های متفاوتی آغاز به کار کنند.

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش پانا به نقل از نیو اجوکیشن، آغاز سال تحصیلی و بازگشایی مدارس در تمامی جهان روزی خاص و هیجان انگیز برای دانش آموزان به شمار می رود که همواره با خاطرات فراوانی همراه است. تفاوت های اقلیمی، جغرافیایی، فرهنگی و جمعیتی سبب شده است تا مدارس در کشورهای مختلف در ماه های متفاوتی آغاز به کار کنند. فردر آستانه بازگشایی مدارس در ایران، در این گزارش نگاهی به تقویم آموزشی و آغاز به کار مدارس جهان در قاره آسیا انداخته ایم.

•چین: اولین روز مدرسه در این کشور اول سپتامبر( 12 شهریور)  است. البته در شمالی ترین نقطه چین مدارس در میانه آگوست ( مرداد) آغاز به کار می کنند. نظام آموزشی جمهوری خلق چین بر مقاطع آموزش ابتدایی، مقدماتی و تكمیلی متوسطه و آموزش عالی مشتمل می گردد. آموزش مقاطع ابتدایی و مقدماتی و تكمیلی متوسطه اجباریست. كودكان رده سنی 6 سال بدون در نظر گرفتن جنسیت، ملیت و نژاد از برنامه های آموزش رایگان بهره مند می گردند. در صورت شرایط خاص، با ضمانت خانواده سن آموزش كودك به 7 سالگی بالغ می شود. در این كشور،گذراندن آموزش پایه 9 ساله اجباری است.

به عبارت دیگر هر دانش آموز می باید حداقل مدت زمان 9 سال به مدرسه برود. دانش آموزان ملزم به گذراندن دوره ابتدایی و مقدماتی متوسطه بوده و پس از قبولی در آزمون های كلیه مقاطع از حق ورود به دانشگاه برخوردارمی گردند. جهت ورود به مراكز آموزش متوسطه فنی و حرفه ای نیزقبولی در آزمون ورودی الزامی است. دركشورچین، توسعه نظام آموزشی در اولویت قرار دارد. سیاست مربوط به پیشرفت كشور بر مبنای آموزش پایه و رایگان به دانش آموزان به مدت 9سال به اصلاح نظام آموزشی كشور منجر گردیده است. مدرنیزه شدن جهان در آینده عامل اصلی این توسعه است.

•هنگ کنگ: مدارس در این کشور در اول سپتامبر ( 12 شهریور) بازگشایی می شوند و در این روز سیستم حمل و نقل عمومی برای دانش آموزان رایگان است.

•هند:  بازگشایی مدارس در این کشور در میانه ژوئن ( خرداد ) است و این در حالی است که در برخی از شهرهای هند، 31 مارس (12 فروردین ) مدارس آغاز به کار می کنند. آموزش ابتدایی در كشور هند از شش سالگی آغاز شده و به مدت هشت سال ادامه می یابد. به عبارت دیگر این دوره از آموزش كودكان رده های سنی 6تا 14 سال را تحت پوشش قرار داده و از كلاس اول آغاز شده تا پایه هشتم ادامه می یابد مقطع آموزش ابتدایی خودبه از سطح آموزش ابتدایی پنج ساله و آموزش پس از ابتدایی یا میانی سه ساله بر اساس قانون اساسی هند متشكل میگردد . دولتهای ایالتی مكلف به ارائه آموزش و پرورش رایگان و اجباری به كودكان رده های سنی 6 تا 14 سال می باشد. سال تحصیلی مقطع آموزش ابتدایی بر 200 روز كاری كه از اوایل تابستان آغاز شده و تا تابستان آتی ادامه می یابد مشتمل می گردد. از جمله برنامه های درسی پنج سال اولیه آموزش ابتدایی می توان به آموزش محیطی ،ریاضی،هنر،آموزش كار و فعالیتهای بهداشتی و آموزش یك زبان با تاكید بر زبان مادری اشاره نمود. در سه سال سی از دبستان ریاضیات ،علوم و تكنولوژی، آموزش زبانهای هندی، انگلیسی و یك زبان محلی ،تربیت بدنی و بهداشت، علوم اجتماعی، هنر و آموزش كار به دانش آموزان ارائه می گردد.

•ایران: اولین روز سال تحصیلی جدید در این کشور 22 سپتامبر( یکم مهر) است. 

•ژاپن: مدارس در این کشور در اول آپریل ( 13 فروردین) آغاز به کار می کنند. آموزش متوسطه ( ملی و خصوصی) شامل : 3 سال دورة مقدماتی متوسطه ، و 3 سال آموزش تكمیلی متوسطه می باشد.مقطع آموزش متوسطه خود از 2مقطع تحت عناوین مقدماتی و تكمیلی متوسطه متشكل می گردد.مقطع آموزش مقدماتی متوسطه حداكثرمدت زمان3سال رده های سنی 15-12 سال به طول می انجامد.این مقطع آموزشی اجباری ورسمی بوده وبا دریافت شهریه ازوالدین كودكان ارائه می شود.

مدت زمان كلاس درس 55 دقیقه است .هدف اصلی مراكزآموزش مقدماتی متوسطه، ارائة آموزش عمومی متناسب درسطح مقدماتی متوسطه متناسب با مراحل رشد جسمی و ذهنی دانش آموزان است.نسبت دانش آموزان به معلمین در دورة ابتدایی 9/16 بوده و به پایه های تحصیلی تفكیك نمی گردد.تعداددانش آموزان درهر كلاس 4/28 نفراست.مقطع تكمیلی متوسطه مدت زمان3سال بین رده های سنی18-15 سال به طول می انجامد.این مقطع آموزشی غیراجباری ورسمی بوده وبا دریافت شهریه ارائه می گردد. ورود به مدارس مقدماتی متوسطه دولتی با سهمیة هیئت مدیره آموزش محلی می باشد ، اما ورود به مدارس ملی و خصوصی توسط امتحان صورت می گیرد . تعدادی از مدارس خصوصی آموزش پیوستة 6 ساله ارائه می دهند كه دوره های مقدماتی و تكمیلی متوسطه را در بر می گیرد. 

•لائوس: زنگ مدرسه در اول سپتامبر(12 شهریور) به صدا در می آید.

•لبنان: اولین دوشنبه اکتبر( 10 مهر ) مصادف با آغاز سال تحصیلی در این کشور است. مدارس لبنان به سه رده تقسیم می‌شوند: مدارس خصوصی، عمومی و نیمه خصوصی، مدارس عمومی تحت اختیار وزارت آموزش و پرورش و رایگان هستند و منابع مالی آنها از طریق مالیات حاصل می‌شوند. وزارت تمامی کتب مورد نیاز هر سطح تحصیلی را با قیمت پایین و یا رایگان فراهم می‌کند. مدارس نیمه خصوصی که اکثراً محلی هستند، مدارسی هستند که به مانند مدارس خصوصی عمل می‌کنند ولی شهریه‌هایی به مانند مدارس دولتی دریافت می‌کنند. بقیه هزینه‌های آنها را دولت از طریق سوبسید تأمین می‌کند.

تمامی مدارس ملزم هستند که برنامه تحصیلی مصوب وزارت را دنبال کنند. مدارس خصوصی مجازند دروس دیگری را بسته به نظر وزارت اضافه کنند. به طور مثال دروس کامپیوتر اگر چه جزء برنامه تحصیلی وزارت نیستند ولی در بسیاری از مدارس تدریس می‌شوند. در مدارسی که امکانات کامپیوتر را ندارند دانش آموزان علاقمند می‌توانند در موسسات خصوصی یا مراکز موجود در تمامی مناطق لبنان این دروس را بگذرانند.

•مالزی: آغاز به کار رسمی مراکز آموزشی  در این کشور سوم ژانویه (14 دی ) است. از آنجائیکه آموزش, در زمرة اولویت های اساسی دولت مالزی است, از این رو سالانه مبالغ کلانی از بودجه ملی به اهداف آموزشی این کشور اختصاص می یابد تحصیل در مقاطع ابتدایی و متوسطه برای تمامی دانش آموزان رده های سنتی ۷ تا ۱۷ سال رایگان است.

•مغولستان:اولین روز مدرسه در این کشور اول سپتامبر( 12 شهریور)  است.

•میانمار: مدارس در این کشور در هفته دوم سپتامبر( شهریور) کار خود را آغاز می کنند.

•عمان: اوایل سپتامبر( شهریور) برابر با تاریخ بازگشایی مدارس در این کشور است.

•فیلیپین: مدارس دولتی در این کشور در اولین دوشنبه ژوئن ( 17 خرداد) و مدارس غیردولتی با یک هفته تاخیر در دومین دوشنبه ژوئن ( 24 خرداد) آغاز به کار می کنند.

•قطر: 15 سپتامبر( 25 شهریور) روز بازگشایی مدارس در این کشور نامگذاری شده است.

•عربستان سعودی: مدارس در این کشور در اوایل سپتامبر( شهریور) فعالیت های خود را از سر می گیرند.

•سنگاپور: مدارس ابتدایی و راهنمایی در این کشور اوایل ژانویه ( دی ) بازگشایی می شوند. مدارس تا ماه نوامبر ( آبان ) به کار خود ادامه می دهند و سپس شش هفته تعطیلات در انتظار دانش آموزان و معلمان است تا با انرژی مضاعف به پیشوار سال تحصیلی جدید بروند.

•کره جنوبی: دوم مارس ( 13 اردیبهشت) مراکز آموزشی در این کشور رسما فعالیت خود را از سر می گیرند.

•تایوان: مدارس در این کشور در اول سپتامبر( 12 شهریور) بازگشایی می شوند.

•تایلند: دانش آموزان مدارس دولتی در این کشور اوایل می ( خرداد) سال تحصیلی جدید را جشن می گیرند و دانش آموزان در مدارس بین المللی اوایل آگوست یا سپتامبر( مرداد و شهریور) در کلاس های درس خود حاضر می شوند.

•ترکیه: سومین هفته سپتامبر( هفته آخر شهریور)  مدارس در این کشور بازگشایی می شوند.

•امارات متحده عربی: نیمه اول سپتامبر( شهریور) به طور میانگین زمان بازگشایی مدارس در این کشور است.

منبع :

فرناز طالبی
پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب