ناسا خواستار بازگشت به لیسا شد

سازمان فضایی ایالات متحده آمریکا پس از آنکه پروژه بررسی امواج جاذبه‌ای سازمان فضایی اروپا را موفقیت‌آمیز دید، خواهان بازگشت به همکاری در این پروژه شد.

ناسا خواستار بازگشت به لیسا شد

سازمان فضایی ایالات متحده آمریکا پس از آنکه پروژه بررسی امواج جاذبه‌ای سازمان فضایی اروپا را موفقیت‌آمیز دید، خواهان بازگشت به همکاری در این پروژه شد.

به گزارش گروه علم و فناوری آنا به‌نقل از Science، پروژه بررسی امواج جاذبه‌ای به وسیله یک ماهواره لیزری، پروژه بلندپروازانه‌ای بود که ESA (سازمان فضایی اروپا) با همکاری ناسا راه‌اندازی کرد. در این برنامه‌، قرار بود سه ماهواره لیزری در موقعیت یک مثلث متساوی‌الاضلاع در مدار زمین قرار بگیرند و به بررسی امواج جاذبه بپردازند اما ناسا پس از آن‌ که در سال 2011 با محدودیت‌های بودجه‌ای روبه‌رو شد، به دلیل آنچه تردید در وجود این امواج خواند، پروژه را ترک کرد و اروپاییان را تنها گذاشت.

اکنون و پس از آنکه ماهواره پیشتاز این پروژه به نام «لیسا پدفایندر» با موفقیت وجود و امکان اندازه‌گیری امواج جاذبه را اثبات کرد، ناسا اعلام کرده است برای بازگشت به این پروژه و همکاری با اروپا آماده مذاکره است.

این پروژه که بر اساس اندازه‌گیری فاصله بین امواج جاذبه با استفاده از حسگر لیزری طرح‌ریزی شده است، نیازمند 2 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری‌ است و ناظران معتقدند که ناسا حتی در صورت بازگشت به این طرح نیز قادر به تأمین سهم یک میلیارد دلاری خود نخواهد بود.

به گزارش آنا، سازمان فضایی آمریکا در زمان قطع همکاری با اروپا، 150 میلیون دلار در این پروژه پول خرج کرده بود که حتی در صورت احتساب آن نیز نمی‌تواند 850 میلیون دلار باقی‌مانده را تهیه و پرداخت کند.

ناسا در حال حاضر با چالش تخصیص اعتبار به پروژه‌های بلند مدت خود روبه‌روست و پروژه سفر به مریخ، ساخت یک فضاپیمای امن و صید یک دنباله‌دار، پروژه‌هایی هستند که بودجه این سازمان را بیش از آن چه برآورد می‌شد به خود جذب می‌کنند.

سازمان فضایی اروپا مأموریت‌های تازه لیسا را بسیار زودتر از برنامه‌ریزی‌ها آغاز کرد و به جای سال 2018 از هم‌اکنون در حال زمینه‌سازی برای اعزام پدفایندر به مأموریت‌های تازه است. این سازمان همچنین اعلام کرده است که به جای آغاز پروژه اصلی در سال 2038، تصمیم دارد نخستین گام‌های اجرایی را برای اوایل سال 2030 برنامه‌ریزی کند.

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب