حفاظت از فضاپیمای ناسا برای رسیدن به سیاره مشتری

یک شرکت تولیدکننده محصولات محافظتی با نانولوله ‌کربنی، فناوری برای محافظت فضاپیمای ناسا که قرار است به سیاره مشتری برود، ارائه کرده است.

حفاظت از فضاپیمای ناسا برای رسیدن به سیاره مشتری

یک شرکت تولیدکننده محصولات محافظتی با نانولوله ‌‌کربنی، فناوری برای محافظت فضاپیمای ناسا که قرار است به سیاره مشتری برود، ارائه کرده است. این پوشش نانولوله‌ای قادر است بخش‌های حساس این فضاپیما را از گزند تابش‌ها حفظ کند.

به گزارش گروه علم و فناوری آنا به نقل از ستاد ویژه توسعه نانو، یک شرکت فعال در حوزه نانولوله کربنی، اقدام به تولید الیافی کرده است که به مسافران فضاپیما‌ها کمک می‌کند تا از گزند بارهای الکتریکی در امان باشند.

پیتر آنتونیت، مدیرعامل شرکت نانوکومپ (Nanocomp)، می‌گوید: «زمانی که شرکت شما یک محصول غیرمعمول دارد، می‌توانید رکوردهای جدیدی را به ثبت برسانید. ماهواره‌های اندکی راهشان به مشتری می‌افتد. بنابراین، بازار برای محصولات مربوط به این سیاره زیاد نیست».

نانوکومپ در سال 2004 تأسیس شد که به دنبال ارائه یکی از پیچیده‌ترین فناوری‌های موجود در حوزه پوشاک است. این شرکت با 70 کارمند اقدام به تولید الیافی می‌کند که می‌تواند قطعات حساس فضاپیماها را حفظ کند. این شرکت قصد دارد تا بازار خود را توسعه دهد، به طوری که در کنار محصولات هوا-فضا و دفاعی به دنبال تولید محصولاتی برای صنعت خودروسازی است تا بخش‌های حساس را از گزند گرما حفظ کند.

آنتونیت می‌گوید: «راز موفقیت این شرکت، استفاده از نانولوله‌های کربنی است. ما از الکل به‌عنوان سوخت استفاده کردیم تا کربن تولید کنیم. آب را شکافتیم تا هیدروژن را به‌عنوان گاز حامل به دست آوریم. سپس مقداری آهن به آن افزودیم تا نقش کاتالیست را ایفا کند».

این شرکت روشی برای بافتن نانولوله‌ها و ایجاد الیاف به دست آورده است. این شرکت می‌تواند در سال یک تن از این ماده را تولید کند. هر چند این رقم در مقیاس استاندارد صنعتی زیاد نیست، اما برای یک شرکت نوپا حجم بالایی محسوب می‌شود.

مشتری اصلی نانوکومپ در حال حاضر، بخش‌های دفاعی، نظامی و ناسا هستند. این بخش‌ها به دنبال استفاده از این فناوری برای محافظت موتور فضاپیما هستند. از آنجایی که عبور فضاپیما از میان کمربند مغناطیسی قوی مشتری موجب بروز دشارژهای الکترواستاتیک می‌شود، این فناوری برای محققان ناسا بسیار ارزشمند است.

مزیت این فناوری، سبک و ارزان بودن آن است که برای ساخت فضاپیما بسیار مهم است. گرادیان گرمایی شدیدی در بخش‌های مختلف فضاپیما وجود دارد، به طوری که درون یک بخش 250 سانتی‌گراد و بیرون آن منفی 250 سانتی‌گراد دما دارد. چنین فناوری می‌تواند در برابر این گرادیان دمایی مقاوم باشد.

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب