تشویق کودکان به صورت درست

تشویق و دادن پاداش و جایزه، یکی از اصول_تربیت فرزند است که سازوکار خاصی دارد

تشویق کودکان به صورت درست

تشویق و دادن پاداش و جایزه، یکی از اصول_تربیت فرزند است که سازوکار خاصی دارد. چرا که اشتباه در این مسیر باعث ایجاد روحیه باج خواهی، زورگویی، لوس شدن و بی مسئولیتی در فرزندانمان می شود. به جز میل باطنی فرزندان، هیچ انگیزه ای قوی تر از دادن پاداش، آن ها را ترغیب به انجام کاری نمی کند. بهترین شیوه برای تثبیت یک رفتار جدید در فرزند، استفاده از تشویق و ترغیب همراه پاداش و جایزه است. لذا با استفاده درست از این روش می توانید موفقیت های زیادی را در امر تربیت رقم بزنید.

تفاوت پاداش و باج گیری و رشوه

تشخیص این سه مورد از یکدیگر بسیار مهم است. پاداش را والدین مشخص می کنند و بعد از انجام کار توسط فرزندشان، به او پاداش می‎دهند اما باج گرفتن توسط فرزند مشخص می شود و معمولا قبل از انجام کار، به عنوان رشوه از پدر و مادر گرفته می شود. تفاوت دیگر این است که پاداش در مقابل انجام دادن یک کار خوب و پسندیده صورت می گیرد اما باج گیری برای انجام ندادن کار ناپسند.

رشوه نیز نوعی تعیین پاداش از سوی والدین است که در شرایط اضطراری و موقیت های تحت فشار قرار گرفته و برای خلاصی از آن بحران، جایزه را مشخص می کنند .مانند ساکت کردن کودک در خیابان و یا مهمانی ها. تکرار این عمل موجب لوس شدن فرزند و متوقع بار آمدن او می شود. خوب است بدانید که رشوه اثر منفی در تربیت_فرزند دارد و تاثیرپذیری آن کوتاه مدت است.

دسته بندی انواع پاداش

•مادی

پاداش هایی مانند خرید انواع اسباب بازی، خوراکی، دادن پول تو جیبی، زمان بیشتر برای دیدن تلویزیون یا بازی کردن و ... در این دسته قرار می گیرند. در خرید اسباب بازی باید به نوع آن دقت شود. تکرار پاداش این دسته جایز نیست. به طور مثال اشتباه است که به طور مکرر خرید اسباب بازی و یا بیشتر کردن پول تو جیبی به عنوان هدیه در نظر گرفته شود.

•غیر مادی

این دسته خود به دو دسته کلامی و غیر کلامی تقسیم می شوند.

-کلامی:

تشکر، تقدیر، تحسین، تعریف و استفاده از کلمات محبت آمیز شاید به ظاهر ساده باشند اما تاثیر بسیاری در کودک، و همچنین هر بزرگسالی دارد. در مقابل کارهای خوب فرزندتان آن ها را تشویق کنید. در جمع خانوادگی و دوستان، محاسن او رابیان کنید. با این کلمات سحر آمیز می توانید رفتار خوب را ملکه ذهن او کرده و همچنین عزت نفسش را بالا ببرید. در تشویق کلامی توجه کنید که تشویق با توصیف آن رفتار همراه باشد مثلا " خیلی خوشحال شدم که تکالیفت رو به موقع نوشتی

-غیرکلامی:

بوسیدن، با دست به شانه فرزند زدن، چشمک زدن (بخصوص در جمع)، نوازش و در آغوش گرفتن نیز پاداش هایی است که می توانید از آن ها استفاده کنید. اختصاص زمان بیشتر برای در کنار کودک بودن یکی از بهترین پاداش ها برای آن هاست.

الگوی صحیح هدیه دادن

•سعی کنید بجای تمرکز روی رفتارهای نادرست کودکتان، رفتارهای درست را جایگزین آن ها کنید. یعنی بوسیله پاداش و هدیه، به کارهای خوب تشویقش کنید.

•برای تعیین نوع پاداش از قبل فکر کرده باشید. تصمیم گیری در لحظه باعث می شود که پاداش و جایزه ای را تعیین کنید که بعدا نتوانید از عهده آن برآیید.

•علایق فرزندتان را بشناسید و از آن ها برای دادن پاداش استفاده کنید. از خود او هم می توانید برای انتخاب پاداش سوال کنید و یا چند مورد را به او پیشنهاد دهید تا از بین آن ها یکی را انتخاب کند.

•افراط در دادن یک نوع جایزه اشتباه است. اگر فرزندتان علاقمند به شنیدن قصه است، می‎توانید از آن به عنوان جایزه استفاده کنید. مثلا "اگر دندان هایت را مسواک بزنی، شب با هم قصه می‎خوانیم". این روند را هر شب تکرار نکنید و تنوع بکار ببرید.

•همانطور که گفته اند «مزد کارگر را قبل از خشک شدن عرق‌اش بدهید» در مورد پاداش کودکان نیز چنین کنید. پس انتخاب نوع پاداش بسیار مهم است که بتوانید در اسرع وقت آن را تهیه کنید. این نکته در مورد فرزندان با سن کمتر بیشتر اهمیت دارد.

•به هیچ وجه وعده دروغ و ناممکن به فرزندتان ندهید. این کار علاوه بر آشنایی کودکان با مفهوم دروغگویی، تاثیر تشویق های بعدی شما را به مرور از بین می برد.

•برای تثبیت یک رفتار خوب در فرزندتان، در ابتدا تشویق و پاداش به صورت مکرر و مرتب باشد. با گذشت زمان و ملکه شدن رفتار در فرزند، به تدریج میزان جایزه را کم کنید و سپس قطع کنید تا کودک به پاداش وابسته نباشد.

•سعی کنید قبل از اینکه فرزندتان برای انجام دادن کاری شرط بگذارد، شما جایزه ای برای او تعیین کنید.

•جایزه مشخص شده را قبل از انجام کار به او ندهید. در این صورت او از شما باج گرفته است.

•دقت داشته باشید تشویق شما رنگ و بوی رشوه نداشته باشد و صرفا پاداشی باشد برای انجام دادن یک عمل خوب. در این صورت است که رفتار خوب در فرزند ملکه می شود نه ابزاری برای رسیدن به خواسته هایش.

•در آخر دقت داشته باشید تمامی موارد بالا باید همراه محبت و عشق واقعی باشد. اگر تصنعی و بدون انرژی باشند بدون اثر خواهد بود.

تشویق کودکان به صورت درست


پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب