کتاب سؤالات پرتکرار، ابزاری برای تثبیت مطالب

کتاب سؤالات پرتکرار شامل سؤالات تشریحی امتحانات مدارس برتر سراسر کشور است؛ اما چرا بررسی تمرینات تشریحی نیاز است؟ چرا نباید مستقیماً پس از مطالعه به سراغ تست برویم؟

کتاب سؤالات پرتکرار، ابزاری برای تثبیت مطالب

کتاب سؤالات پرتکرار شامل سؤالات تشریحی امتحانات مدارس برتر سراسر کشور است؛ اما چرا بررسی تمرینات تشریحی نیاز است؟ چرا نباید مستقیماً پس از مطالعه به سراغ تست‌ برویم؟

الف) کتاب پرتکرار برای مرحله‌ی تثبیت مطالعه است؛ یعنی مرحله‌ای که باعث به خاطر ماندن مبحث درسی می‌شود. هر چه به مقاطع تحصیلی بالاتر می‌رویم فرصت برای مرور چندباره‌ی یک مطلب کم‌تر می‌شود. مثلاً یک دانش‌آموز کنکوری باید درس‌های پیش‌دانشگاهی را هم‌زمان با درس‌های سال دوم و سوم مطالعه کند؛ پس احتمال این‌که بتواند هر درس را چندین بار در طول یک سال مطالعه کند اندک است. این‌جاست که اهمیت مطالعه به نحوی که به‌خوبی در خاطر بماند بیش‌تر مشخص می‌شود.

ب) سؤالات تشریحی معمولاً با مفاهیم پایه‌ای‌تری درگیر می‌شوند. مثلاً احتمال این‌که یک سؤال فیزیک تشریحی مستقیماً با جاگذاری فرمول حل شود نسبت به سؤال تستی به‌مراتب بیش‌تر است. این موضوع باعث می‌شود دانش‌آموز که در مرحله‌ی دوم مطالعه (تثبیت) است بتواند دانسته‌های خود را با این سؤالات مرور کند و به‌خوبی به خاطر بسپارد و در مرحله‌ی بعد (تسلط) با سؤالات پیچیده‌تر تستی درگیر شود.

ج) بسیاری از سؤالات تشریحی چندبخشی هستند. به عنوان مثال در یک سؤال باید موارد الف، ب، ج و... پاسخ داده شود. معمولاً این موارد به هم مرتبط هستند؛ یعنی مثلاً جواب گزینه‌ی «ب» در حل مورد «ج» کمک می‌کند. این باعث می‌شود دانش‌آموز با حل مرحله به مرحله‌ی سؤال آشنا شود و اگر بعداً در یک سؤال تستی مستقیماً مورد «ج» خواسته شد، بداند برای به دست آوردن آن باید چه موارد دیگری را محاسبه کند. هم‌چنین چندبخشی بودن سؤالات تشریحی باعث می‌شود هر سؤال تشریحی چندین مفهوم را مورد پرسش قرار دهد و به‌عبارتی هر سؤال معادل چندین تست باشد.

د) سؤالات تشریحی معمولاً دارای جواب‌های مفصل هستند نه جواب‌های کوتاه و تستی. این امر باعث می‌شود پاسخ‌گویی به آن‌ها حل پایه‌ای هر سؤال را به دانش‌آموز آموزش دهد تا اگر در جلسه‌ی آزمون کانون یا روز کنکور دانش‌آموز راه‌حل تستی سؤالی را فراموش کرد بتواند با راه تشریحی، سؤال را حل کند و آن را از دست ندهد. اصولاً راه‌حل‌های طولانی‌تر که با فرمول‌های پایه‌ای کتاب به دست می‌آیند به دلیل این‌که از شلوغی ذهن دانش‌آموز جلوگیری می‌کند بهتر به یاد می‌مانند.

ه) از آن‌جا که سؤالات کتاب پرتکرار مربوط به مدارس معتبر کشور هستند، معمولاً هر سؤال دارای نکات و پیچیدگی‌های زیباست که باعث می‌شود دانش‌آموز علاوه بر بهره بردن از تمام موارد بالا با نکات درسی آشنا شود که شاید قبل از آن ندیده است.

و) به جز موارد بالا نکته‌ی بدیهی در مورد کتاب سؤالات پرتکرار این است که دانش‌آموز را برای امتحانات مدرسه یا امتحانات سراسری استانی و کشوری آماده می‌کند. همان طور که می‌دانیم پیشرفت در مدرسه همواره یکی از اهداف اصلی کانون برای دانش‌آموزان است. این موضوع در مورد دانش‌آموزان مقطع سوم دبیرستان و کنکوری (که دارای تأثیر نمرات امتحانی در کنکور هستند) چشمگیرتر است.

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب