بیوگاز از ضایعات کشاورزی و زباله‌ها تولید می‌شود

یکی از اهداف تعیین‌شده برای کمیته تولید بیوگاز از ضایعات کشاورزی و زباله‌ها که این کار در دنیا بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

بیوگاز از ضایعات کشاورزی و زباله‌ها تولید می‌شود

به گزارش ایسنا میثم طباطبایی، رییس کمیته سوخت‌های زیستی کارگروه بیوتکنولوژی محیط زیست ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار کرد: امروزه با پیشرفت جوامع و در نتیجه افزایش تولید و مصرف، حجم زباله‌های شهری و صنعتی و ضایعات کشاورزی، روز به روز در حال افزایش بوده و مشکلات زیادی را در زمینه‌های محیط زیستی، سلامتی، اقتصادی و اجتماعی بوجود آورده است.

وی افزود: این دسته از مواد، از پتانسیل بالایی به منظور استفاده مجدد و تولید مواد باارزش از راه‌های کمپوست، هضم بی‌هوازی و سایر فرایندهای تولید سوخت‌های زیستی برخوردار هستند، البته ترکیب درصد متغیر آن‌ها باعث پیچیده شدن و تاثیر داشتن عوامل مختلف در آن فرایند می‌شود.

به گفته طباطبایی، در بین سوخت‌های زیستی، تولید بیوگاز از زباله‌ها و ضایعات کشاورزی، مورد توجه بسیاری قرار گرفته است، بیوگاز به طور عمده مخلوطی از سه ترکیب متان، دی‌اکسیدکربن و سولفید هیدروژن است. ترکیب عمده و قابل اشتعال بیوگاز، متان است که سهم بیشتر این گاز یعنی 60 تا 70 درصد آن را شامل می‌شود.

وی تصریح کرد: گاز متان، گازی است بی‌رنگ و بی‌بو که اگر یک فوت مکعب آن بسوزد، 252 کیلوکالری انرژی حرارتی تولید می‌کند که در قیاس با سایر مواد سوختی، رقم قابل توجهی است؛ از مزیت‌های مهم متان نسبت به دیگر سوخت‌ها این است که هنگام سوختن، منو اکسید کربن تولید نمی‌کند.

رییس کمیته سوخت‌های زیستی کارگروه بیوتکنولوژی محیط زیست ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی‌و فناوری ریاست‌جمهوری اظهار کرد: درصد بالای متان، بیوگاز را به عنوان منبع مناسبی از انرژی‌های تجدیدپذیر برای جانشینی با گاز طبیعی و دیگر سوخت‌های فسیلی قرار داده است، امروزه از بیوگاز در زمینه‌های گرمایشی، تولید بخار و در موتور ژنراتورها برای تولید برق استفاده می‌شود.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
خرید کتاب