تولید کیت تشخیصی آنتی‌بادی‌های غیرمنتظره در کشور

کیت تشخیصی آنتی‌بادی‌های غیر منتظره برای اولین بار در کشورمان توسط متخصصان سازمان انتقال خون و به کمک خون‌های نادر شناسایی شده در طرح ملی خون‌های نادر تولید شد.به گزارش ایسنا به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تولید این کیت در میان کشورهای آسیایی تنها در ژاپن صورت می‌گیرد و کیتی که با خون افراد بومی منطقه‌ای تولید شده باشد و وارداتی نباشد، تا کنون در هیچ یک از کشورهای منطقه ساخته نشده است.

این کیت قبلا به شکل غیر مستمر از آلمان و سوییس وارد ایران می‌شد و پس از تحریم ورود آن قطع شد.

این محصول در فازهای یک ساله و ۵ ساله قابل افزایش تولید است و در حال حاضر قادر به تولید ماهانه ۱۶۰ کیت و تا پایان سال بیش از ۱۰۰۰ مورد هستیم.

از آنجایی که این کیت برای خانم‌های باردار و نوزادشان بسیار حیاتی است و اولویت استفاده از این کیت تشخیصی در موارد بارداری است، برای کل جمعیت یادشده ۱۳۰۰ تا ۱۵۰۰ کیت در ماه مورد نیاز است.

برای بانوان باردار باید در اولین ویزیت بین ۱۲ تا ۲۴ هفتگی، چه برای گروه خونی مثبت و چه منفی از این تست استفاده شود.

اگر استفاده از این تست توسط معاونت بهداشت و خانواده وزارت بهداشت برای تمام بارداری‌ها ضروری شود، آمادگی تولید کیت‌های مورد نیاز را داریم که از نمونه وارداتی بسیار به‌صرفه‌تر است.

عملکرد این تست‌ها به این صورت است که حساسیت سیستم ایمنی بیماران با سابقه تزریق خون و بارداری و یا بیماران سرطانی را شناسایی می‌کند تا به موقع از درمان مورد نیاز خود بهره‌مند شوند.

در دسترس بودن محصول ایرانی در شرایطی که به دلیل تاریخ انقضای کوتاه این محصول که ظرف ۲۸ روز بدون استفاده می‌شود و شرایط حمل‌ونقل، نگهداری، ترخیص و طول کشیدن فرایند حمل‌ونقل تا ترخیص، بهره‌برداری از محصول خارجی را بسیار سخت می‌کند، مزیت دیگر استفاده از محصول تولید وطن است.

بر اساس این گزارش، معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری با هدف پیشرفت در حوزه پزشکی اقدام به راه‌اندازی ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی کرده است تا فناوری‌های مرتبط با این حوزه بیش از پیش در کشور ارتقاء یابد.

منبع :