گزارشی ازمرد غول پیکر والیبال ایران

سایت پانزدهمین دوره بازیهای پارالمپیک برزیل در گزارشی ویژه مرد غول پیکر والیبال نشسته ایران را عاملی برای موفقیت ایران در برابر بوسنی و رقم زدن یک نتیجه تاریخی و شگفت آور دانست.

گزارشی ازمرد غول پیکر والیبال ایران

به گزارش "ورزش سه" و به نقل از مهر، مرتضی مهرزاد ۲۹ ساله ساکن چالوس شهرت اش به خاطر قد بلندش است. وی با قد 2 متر و 46 سانتیمتر خود به عنوان بلندترین مرد ایران شناخته می شود. مهرزاد چهار سال پیش به واسطه حضور در برنامه ماه عسل شناخته شد و بعد از آن به اردوها و تمرینات تیم والیبال نشسته کشورمان دعوت شد و بعد از همراهی تیم ملی در چندین رقابت این روزها در پارا المپیک ریوی برزیل تبدیل به یک شگفتی شده است. 

حضور بلندقامت ترین مرد ایران در برزیل با استقبال گسترده تماشاچیان و برزیلی ها همراه بود. در سالن مسابقات همه چشم ها به اوست درخشش بی نظیرش در بازی برابر چین در ریو و در کنار آن ثبت نام وی به عنوان بلندترین ورزشکار حاضر در پارالمپیک باعث شده تا سایت پانزدهمین دوره بازیهای پارالمپیک طی گزارشی ویژه ضمن معرفی این قهرمان ایرانی وی را اهرمی موثر در برابر بازی ایران و بوسنی در رقابتهای امروز دوشنبه قلمداد کند. 

 

در گزارش منتشر شده در سایت بازیها آمده است :

« مرتضی مهرزاد غول ایرانی حاضر در بازیها با دو متر و ۴۶ سانتی متر مانند یک هشت پای بزرگ در تمام زمین به گردش توپ احاطه دارد. وی از دیگر هم تیمی هایش قدرتمندتر و زیرک تر و اندام بزرگ وی او را تبدیل به قطبی قدرتمند در زمین مسابقه کرده است. 

این روزها حضور این مرد غول پیکر در استادیوم والیبال ماراکانا باعث حضور تماشاچیان و علاقمندان بی شماری شده است. مرتضی مهرزاد زاده ۱۹۸۷ میلادی است. وی در سن ۱۶ سالگی و در حالیکه یک متر و ۹۰ سانت قد داشت مبتلا به بیماری نادری به نام آکرومگالی ناشی از ترشح بیش از حد هورمون های رشد شد. 

وی به دلیل شکستگی در ناحیه لگن با عصا یا روی صندلی چرخدار حرکت می کند. رشد وی متوقف شده است اما راه رفتن برایش سخت و مشکل است. 

وی چند سالی است که در رشته والیبال نشسته فعالیت می کند. ارتفاع نشسته مهرزاد به یک متر و ۱۵ سانتی می رسد و همین قابلیت وی باعث شده تا وی را تبدیل به یک ورزشکار دست نیافتنی در زمین مسابقه کند. جثه بزرگ و کف دستان بزرگ پتانسیلی خاص است که وی را در زمین قدرتمند کرده است . 

 

والیبال نشسته ایران که در بازیهای ۲۰۱۲ نشان نقره را دریافت کرده است هم اکنون با این ورزشکار بی بدیل خود به دنبال تاریخ سازی است. در بازی برابر چین حضور موثر مرد غول پیکر ایران به همه نشان داد که ایران دنبال کسب نتیجه ای فراتر از قبل است. 

هادی رضایی مربی تیم ایران معتقد است: " ایران بعد از برد برابر چین با نتیجه ۳ بر صفر رویه خود را تغییر خواهد داد و خواهید دید که ایران در بازیهای بعدی آماده تر و به دنبال تاریخ سازی است.  ما گام به گام در مسابقات جلو رفته و تمام کارت های خود را رو نخواهیم کرد."

در سایت بازیها همچنین آمده است رضایی از چند سال پیش آموزش مرتضی مهرزاد را به طور جدی دنبال کرده و امروز این مرد عجیب و غریب را در نیمکت بازیها به تمام جهان معرفی کرده است. ایران می خواهد به کمک مرد قدرتمند خود در برابر بوسنی قهرمان دوره قبل مسابقات والیبال نشسته پار المپیک و جهان ظاهر شود و به دنبال انتقام بازیهای ۲۰۱۲ لندن است تا بتواند خواب طلا را از بوسنی ها بگیرد. » 

 

گزارشی ازمرد غول پیکر والیبال ایرانمرور مقاله نیویورک تایمز در مورد مرتضی مهرزاد 

نیل مارکوس هنرمند آمریکایی می گوید:" معلولیت یک هنر است." هنری به زیبایی زندگی. معلولیت ترحم برانگیز نیست. معلولیت افتخار آفرین است. کار هایی را که افراد غیر معلول از انجامش ناتوان اند را افرادی با معلولیت تحسین برانگیز انجام می دهند. معلولیت هنری برای ایستادن در مقابل مشکلات دو چندان زندگی است، برای خاموش کردن زندگی که هر روز سعی در کوچک کردن توان انسان دارد. به مرور مقاله نیویورک تایمز در مورد مرتضی مهرزاد پرداخته ایم.

گِرگ واکر، سرمربی تیم ملی والیبال نشسته آمریکا در هتلی در مطقه ای روستایی در کشور چین برای اولین بار با بلند قامت ترین مرد ایران روبرو شد. مرتضی مهرزاد با چوب دستی زیر بغلش راه می رفت. صحنه روبرو شدن مانند عبور یک اردک از زیر پلی قوس دار بود. وقتی مرتضی صاف ایستاد قامتش به 2.46 متر رسید.

اولین جلمه واکر این بود: "وای."

دومین این جمله اش نیز این بود:" خیلی بد است."

والیبال نشسته تفاوت زیادی با والیبال ایستاده دارد. بازیکنان والیبال نشسته معلولیتی دارند و روی زمین می نشینند و روی آن سر می خورند. ارتفاع تور نیز حدود 1.2 متر است. پیش از این بازیکنانی با قد 180 تا 195 بلند به حساب می آمدند اما با ورود مرتضی مهرزاد مربیان تیم های باید به دنبال بازیکنان بلند قدتری باشند یا تاکتیک خود را عوض کنند. برزیل با داشتن بازیکنان قد بلند پیش از قدرت های این رشته بود.

ایران با استفاده از مهرازد قدرتمند تر شده است. آن ها 5 سال مهرزاد را کمک کرده اند تا برای رو در رویی با غول تیم والیبال نشسه برزیل آندرسون ریباس دا سیلوا آماده شود.  دا سیلوا تا قبل از مشکل زانویش بازیکن والیبال ایستاده بوده است.

یکی از بازیکنان تیم آمریکا در این رابطه گفته است که با فردی که کارش ساخت اندام مصنوعی است و در کنار تیم آمریکا حضور دارد گفته است که بیماران بلند قامتش را به تیم ملی بیاورد.

هادی رضایی، مربی تیم ایران در رابطه با کشف مرتضی مهرزاد گفته است:


من به دنبال یافتن بازیکنی نبودم که وقتی می نشیند قدش از تور بلند تر باشد. یک روز تلویزیون را روشن کردم و دیدم که برنامه ای در مورد افرادی با توانایی های جسمانی غیر معمول در حال پخش است. با خودم فکر کردم می توانم از او در تیمم استفاده کنم.


رضایی رسانه را علت کشف مهرزاد دانسته است. کسی که در شهری در شمال ایران زندگی می کند. این مرد 29 ساله معمولا از ویلچر استفاده می کند. او در 16 سالگی بر اثر حادثه ای که با دوچرخه برایش رخ داد از ناجیه لگن دچار مشکل شد و همین امر سبب شد تا پای راست او به خوبی رشد نکند و در حال حاضر پای راست او 15 سانتی متر کوتاه تر از پای چپ او است. مشکلات هورمونی هم سبب تغییر حالت استخوان های صورت او شده است.

مهرزاد پیش از ورود به والیبال نشسته چیزی هایی در مورد این ورزش شنیده بود اما هیچوقت والیبال نشسته بازی نکرده بود. رضایی ادامه داده است:


قبل از اینکه او مشهور شود، وقتی از خانه بیرون می آمد مردم با تعجب به او نگاه می کردند اما حالا وقتی او از خانه بیرون می آید همه می خواهند با او عکس بگیرند. او یک قهرمان است.


در اولین تورنمنت ملی اش، مهرزاد به عنوان بهترین اسپکر انتخاب شد. رضایی در این مورد گفت:


آن موقع او 50 درصد قابلیت های کنونی اش را داشت. او در دو سال آینده بهترین بازیکن تاریخ خواهد شد.


ریباس دا سیلوا در مورد او گفته است:


وقتی او اسپک می زند گویی سه متر بالای زمین است.
گزارشی ازمرد غول پیکر والیبال ایرانشاید ریباس کمی بزرگ نمایی کرده باشد اما مهرزاد وقتی نشسته است می تواند دست راستش را تا ارتفاع 1.93 متری بالا ببرد و به توپ ضربه بزند.

مربیان تیم آمریکا برای آمادگی مقابله با مهرزاد در تمرینات از بازیکنان نشتسه روی صندلی را ایستاده استفاده می کنند تا بازی را شبیه سازی کنند.

مارکینو، بازیکن تیم آمریکا در جمله ای جالب گفته است: "قد بلندی را نمی توان یاد داد."


منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب