میلیون‌ها انسان در معرض عفونت‌های قارچی کشنده قرار دارند

محققان هشدار دادند که میلیون‌ها انسان در معرض عفونت‌های قارچی مرگبار قرار دارند و در برابر انواع دارو مقاوم هستند.

میلیون‌ها انسان در معرض عفونت‌های قارچی کشنده قرار دارندبه گزارش روز دوشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از گاردین، با توجه به اینکه مقاومت نسبت به انواع دارو در تمام نقاط دنیا در حال افزایش است، محققان نسبت به عفونت های قارچی مرگبار هشدار دادند. سالانه حدود یک میلیون نفر بر اثر عفونت های قارچی جان خود را از دست می دهند.

مطالعات محققان دانشگاه ابردین در انگلیس نشان می دهد استفاده گسترده از انواع قارچ کش ها در محصولات زراعی علت اصلی مقاومت نسبت به داروهای ضد قارچ در انسان و حیوانات است. این مطالعه نشان می دهد شباهت زیادی بین مقاومت نسبت به داروهای ضد باکتری و ضد قارچ وجود دارد و همین امر بسیار نگران کننده است. بیش از 20 کلاس مختلف ازنماینده های ضد باکتری وجود دارد؛ در حالیکه نماینده های ضد قارچی فقط در 4 کلاس قرار دارند. به گفته محققان، زرادخانه پزشکی در مورد داروهای ضد قارچ بسیار محدود است. جامعه پزشکی در مورد تولید داروهای ضد قارچ با محدودیت مالی شدید مواجه است و از طرفی به مطالعات و تحقیقات گسترده ای برای تولید داروهای جدید نیاز است.

برفک پا و شوره سر از شایع ترین بیماری های قارچی محسوب می شوند که به راحتی با دارو قابل درمان هستند. درمورد بیمارانی که تحت پیوند اعضا یا پیوند مغز استخوان قرار دارند اوضاع بسیار پیچیده است؛ چرا که ابتلا به قارچ می تواند منجر به مرگ بیمار شود.

روزانه حدود 100 قارچ وارد بدن می شود که با دفاع سیستم ایمنی از بین می رود. چنانچه سیستم ایمنی به هر دلیل توانایی مقابله با قارچ را نداشته باشد، عفونت قارچی در بدن شکل می گیرد. عفونت های قارچی از طریق بدن وارد سیستم اعصاب و مغز می شوند و می توانند منجر به مرگ بیمار شوند.

نوزدان نارس و بیماران مبتلا به فیبروز ارثی بیشترین قربانیان عفونت های قارچی هستند. اوضاع در کشورها در حال توسعه بدتر است و برای مثال در جنوب صحرای آفریقا که در آن میلیون ها انسان به ویروس HIV مبتلا هستند، عفونت های قارچی منجر به بیش از نیم میلیون مرگ در سال می شود.

واکسن های مبارزه با عفونت های قارچی هنوز آماده استفاده نیستند و باید به داروهای موجود اکتفا کرد. مقاومت نسبت به داروهای ضد قارچ سبب نگرانی متخصصان شده است و در نقاط مختلف دنیا اقدامات متفاوتی در این زمینه در حال شکل گیری است: برای مثال انگلیس قصد دارد در اوایل سال میلادی جدید، یک مرکز قارچ شناسی پیشرفته تاسیس کند.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب