رونمایی از فسیل‌های 7 میلیون ساله لرستان

مدیر کل دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست عنوان کرد: فسیل‌های هفت میلیون ساله در سازمان محیط زیست رونمایی شد.

رونمایی از فسیل‌های 7 میلیون ساله لرستان

مدیر کل دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست عنوان کرد: فسیل‌های هفت میلیون ساله در سازمان محیط زیست رونمایی شد.

به گزارش گروه اجتماعی آنا از خبرگزاری فارس، اصغر مبارکی، مدیر کل دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست درباره فسیل‌های لرستان گفت: در سال 92 هنگام تعریض جاده در نور آباد لرستان تعدادی فسیل مشاهده و در سال 94 مشخص شد که این یک منطقه فسیلی است.

وی افزود: ابتدا گمان می‌رفت که فسیل‌ها انسانی باشند، از این رو به اداره کل میراث فرهنگی استان لرستان گزارش داده شد اما بعد از بررسی مشخص شد که گونه‌ها جانوری است.

مبارکی اظهار کرد: بررسی محل مشخص کرد که سایتی غنی از فسیل های مهره داران به مساحت 30 متر مریع در 70 کیلومتری لرستان وجود دارد.

مدیر کل دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: بعد از انجام برخی اکتشافات، مشخص شد این مهره داران از خانواده اسب‌ها، گوشتخواران، پستانداران، زرافه‌ها و به طور کلی پستانداران خشک‌زی هستند.

وی یکی ار نکات قابل تامل در این اکتشاف را تشابه زیاد این فسیل‌ها با فسیل‌های مراغه در ارتفاعات البرز دانست و افزود: از این رو پیش بینی می شود که دارای قدمتی حدود هفت میلیون سال باشند.

به گفته وی، حدس زده می‌شود حدود سه هزار قطعه فسیل در سایت لرستان وجود داشته باشد، البته اکنون بیشتر نمونه‌ها در قالب مخصوص خود قرار دارند که تعداد دقیق فسیل‌ها نیازمند باز شدن این قالب‌ها است.

مبارکی تاکید کرد : این تشابه برای ما بسیار حائز اهمیت است زیرا فاصله میان لرستان و مراغه بسیار زیاد است از این رو در حال بررسی موضوع هستیم .

مدیر کل دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: روند عروج فسیل‌ها و جدا کردن نمونه‌ها کار بسیار دشوار و حساسی است که باید با دقت انجام شود از این رو تلاش می‌کنیم هرچه زودتر سایت لرستان پاکسازی و نمونه‌ها به موزه تاریخ طبیعی سازمان محیط زیست منتقل شود.

وی ابراز امیدواری کرد که تا پایان سال، سیاهه ای از نمونه های فسیلی لرستان تهیه شود.

مبارکی گفت: تاکنون مناطق زیادی دارای ذخایر فسیلی شناسایی شده اند که استخراج و انتقال آنها نیاز به زمان و امکانات دارد.

به گفته وی، تاکنون 37 گونه از 15 خانواده که عمدتا پستانداران، ببر دندان خنجری و زرافه ها هستند، در سایت های مختلف شناسایی شدند؛ همچنین فسیل نهنگ در چابهار و گاو دریایی در خوزستان شناسایی شده است که تلاش داریم امسال و سال آینده مراحل استخراج و انتقال آنها را انجام دهیم.

مبارکی اظهار کرد: کشف فسیل‌ها ما را به شناسایی تنوع زیستی و ترکیب گونه‌ای در گذشته‌های دور کمک می‌کند و نشان می‌دهد که چه گونه‌هایی در چه زیستگاهی زندگی می‌کردند که می‌توان زیستگاه‌های آن زمان را با حال مقایسه کرد.

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب