تاریخچه حضور ایران در جام جهانی فوتسال

در آستانه هشتمین دوره جام جهانی فوتسال نگاهی به تاریخچه حضور تیم ملی ایران در دوره‌های قبل می‌اندازیم.در آستانه هشتمین دوره جام جهانی فوتسال نگاهی به تاریخچه حضور تیم ملی ایران در دوره های قبل می اندازیم.

به گزارش ایسنا،‌ تیم ملی فوتسال ایران بامداد سه شنبه در نخستین دیدار خود در جام جهانی ۲۰۱۶ کلمبیا به مصاف اسپانیا خواهد رفت. شاگردان محمد ناظم الشریعه در این دوره از مسابقات به جز اسپانیا با آذربایجان و مراکش هم گروه هستند با توجه به مسیر پیش بینی شده در مراحل حذفی، این انتظار می‌رود فوتسال ایران برای دومین بار در جمع چهار تیم برتر جهان قرار بگیرد. در آستانه هشتمین دوره جام جهانی نگاهی می‌اندازیم به تارخچه حضور ایران در ادوار مختلف آن:

(اولین دوره جام جهانی فوتسال در سال ۱۹۸۹ برگزار شد که ایران در آن حضور نداشت. در این دوره، برزیل قهرمان شد و تیم‌های هلند، آمریکا و بلژیک در رده‌های دوم تا چهارم قرار گرفتند.)

۱۹۹۲ – هنگ کنگ

بهترین عملکرد ایران در تاریخ جام جهانی در این دوره به ثبت رسید. ایران در این بازی‌ها با هلند،‌ ایتالیا و پاراگوئه هم‌گروه بود و توانست به عنوان تیم اول به مرحله بعدی صعود کند. در مرحله بعدی هم با تیم‌های اسپانیا،‌ بلژیک و لهستان هم‌گروه شد و باز هم به عنوان اولین تیم صعود کرد اما این بار در مرحله نیمه نهایی برابر آمریکا شکست خورد و از رسیدن به فینال بازماند. ایران در مرحله رده‌بندی هم به اسپانیا باخت تا به رده چهارم جهان قناعت کند. آقای گل این مسابقه‌ها نیز یک ایرانی بود و سعید رجبی کفش طلای دومین دوره جام جهانی را از آن خود کرد. سید مهدی ابطحی هم به عنوان دومین بازیکن جام انتخاب شد و جام اخلاق به ایران رسید. همه این عناوین باعث شد تا بهترین دوره ایران در جام جهانی شکل گیرد که فوتسال ما نتوانسته تا به حال این افتخارات را تکرار کند.

سرمربی‌گری ایران در سال ۹۲ را محمد مایلی کهن بر عهده داشت و بازیکنانش را هم بهزاد غلامپور، صادق ورمزیار، اصغر اکبری، محمود سجادی، محسن گروسی، اکبر یوسفی، سید مهدی ابطحی، مجید صالح، آرش نوآموز، اصغر مدیرروستا، سعید رجبی، عبدالله آقابابازاده تشکیل می‌دادند.

۱۹۹۶ - اسپانیا

تیم ملی برای اعزام به این مسابقه‌ها پوست انداخت و تیم متحول شده‌ای نسبت به دوره قبل به اسپانیا رفت اما نتوانست حتی قسمتی از افتخارات هنگ کنگ را هم تکرار کند. ایران که در این مسابقه‌ها با سرمربی‌گری منصور پورحیدری شرکت می‌کرد، با تیم‌های برزیل، بلژیک و کوبا هم‌گروه بود.

تیم ملی در اولین بازی، کوبا را گلباران کرد اما پس از آن به بلژیک باخت و با اختلاف زیاد هم برابر برزیل تن به شکست داد تا در همان دور اول از گردونه رقابت‌ها خارج شود. بازیکنان ایران را در این دوره، سعید سجادی، مرحوم مسعود استیلی، صادق ورمزیار،‌ رضا زرخانلی، مجید صالح، علی جوادی، حسین حسینی، هاشم حیدری، حسن ارسلانی، محمد مهران‌پور، مهدی سپید دست و محمدعلی یحیوی تشکیل می‌دادند.

۲۰۰۰ – گواتمالا

در این دوره از مسابقات، محمدرضا حیدریان، بابک معصومی و وحید شمسایی برای اولین بار حضور در جام جهانی را تجربه می‌کردند و در کنار آن‌ها علی صانعی، امیر فراشی، صفرعلی کاظمی، احمد پری‌آذر، سیامک داداشی، علیرضا افضل، احمد باغبان‌باشی، کاظم محمدی، اصغر قهرمانی، مجتبی معینی و محسن طلوعی دیگر بازیکنان حاضر در این دوره از مسابقه‌ها بودند و حسین شمس هم برای اولین بار روی نیمکت تیم ملی می‌نشست. ایران در این بازی‌ها برای دومین بار با اسپانیا و کوبا هم‌گروه شد و آرژانتین هم دیگر تیم گروه D بود که ایران در آن قرار داشت. شاگردان شمس در گواتمالا امید چندانی به صعود نداشتند چرا که این بازی‌ها برای تمام بازیکنان اولین تجربه جهانی‌شان بود. همین اتفاق هم افتاد و ایران برای دومین بار از گروهش بالا نیامد. اولین نسل طلایی فوتسال هرچند در این بازی‌ها به موفقیتی دست پیدا نکردند اما با تجربه‌ای که به دست آورد مسیری را طراحی می کرد که امروز به کسب ۱۱ قهرمانی آسیا منجر شده است.

ملی‌پوشان در این دوره در اولین بازی با نتیجه نزدیک به آرژانتین باختند و پس از دومین باخت برابر اسپانیا و شکست کوبا برای دومین بار پس از سوم شدن در گروه از صعود به مرحله حذفی بازماندند.

۲۰۰۴ - چین تایپه

تیم جوانی که در جام جهانی ۲۰۰۰ حضور پیدا کرده بود،

منبع :