اندازه گیری ویتامین C در بدن با استفاده از فناوری نانو

محققان دانشگاه‌های علوم پزشکی تبریز و ارومیه با استفاده از فناوری نانو، حسگری طراحی کرده اند که مقادیر پائین ویتامین C را در بدن اندازه می‌گیرد.

اندازه گیری ویتامین C در بدن با استفاده از فناوری نانوبه گزارش روز دوشنبه گروه علمی ایرنا از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو ریاست جمهوری، ویتامین C یک آنتی اکسیدان محلول در آب است که نقش مهمی در بدن ایفا می کند. این ویتامین برای حفظ سلامتی پوست، غضروف ها، دندان، استخوان ها و رگ های خونی مورد نیاز است.

کمبود ویتامین C موجب بروز بیماری اسکوربوت در انسان می شود. این ویتامین در مرکبات، کلم و سیب زمینی موجود است. اندازه گیری دقیق مقادیر ویتامین Cدر بدن می تواند از بروز بیماری های ناشی از کمبود این ویتامین جلوگیری کند.

دکتر محمد حسن زاده محله محقق دانشگاه علوم پزشکی تبریز هدف از انجام این طرح را ساخت یک حسگر بر مبنای نقاط کوانتومی گرافنی جهت تشخیص مقادیر اندک ویتامین C موجود در سرم خون و ادرار عنوان کرد.

حسن زاده گفت: به کمک این نانوحسگر می توان مقادیر اندک ویتامین C را به صورت سریع و دقیق در نمونه های بیولوژیکی تشخیص داد. به علاوه این نانو حسگر از گزینش پذیری بالایی در برابر سایر مواد موجود در خون و ادرار برخوردار است.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تبریز افزود: نقاط کوانتومی گرافن با توجه به خواص منحصربه فرد نوری، الکتریکی و شیمیایی خود از قبیل آرایش لایه به لایه، فلورسانس، قابلیت ذخیره سازی بالا و در دسترس بودن گروه های عاملی سطح داشته و در سال های اخیر در زمینه های مختلفی از جمله تصویربرداری زیستی و حسگرها مورد استفاده قرار گرفته است. از آنجا که نقاط کوانتومی گرافنی سطح تماس با آنالیت را افزایش می دهند، باعث افزایش سطح فعال الکتروشیمیایی جهت برهمکنش با ترکیبات الکترواکتیو می شوند. در نتیجه با به کار بردن نقاط کوانتومی گرافنی جهت اصلاح بسترهای مختلف می توان سرعت انجام واکنش الکتروشیمیایی را افزایش داد که این موضوع با سرعت عملکرد حسگر رابطه مسقیم دارد.

حسن زاده در رابطه با نحوه انجام این پژوهش تصریح کرد: ابتدا نقاط کوانتومی گرافنی عامل دار شده با بتاسیکلودکسترین سنتز شد. در ادامه نقاط کوانتومی گرافنی عامل دار شده بر روی الکترود کربن شیشه ای تثبیت گردید. سپس مقدار ویتامین C در یک نمونه بیولوژیکی به وسیله الکترود اصلاح شده اندازه گیری و با استفاده از شاخص های FDA معتبر سازی شد. سپس روش معتبر سازی شده به منظور اندازه گیری میزان ویتامین C موجود در سرم خون و ادرار مورد استفاده قرار گرفت.

این تحقیقات حاصل تلاش های دکتر محمد حسن زاده محله- عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تبریز- دکتر نسرین شاد جو و دکتر احمد پور ستار- اعضای هیأت علمی دانشگاه ارومیه- و فائضه طالبی- دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه ارومیه- است.

نتایج این کار در مجله Materials Science and Engineering C (جلد 67، سال 2016، صفحات 666 تا 674) به چاپ رسیده است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب