با موجودات خیالی کودکان را نترسانید

ترساندن کودک راه حل صحیحی نیست و عوارض طولانی مدت و مخربی برای او در بر خواهد داشت.

با موجودات خیالی کودکان را نترسانید

یک روانشناس در خراسان‌جنوبی، گفت: ترساندن کودک راه حل صحیحی نیست و عوارض طولانی مدت و مخربی برای او در بر خواهد داشت.

«سیدعلی حسینی» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: ترس یکی از هیجانات ساده‌ای است که انسان‌ها آن را تجربه می‌کنند.

وی با بیان این‌که کودکان را از موجودات خیالی نترسانید، ادامه داد: بسیاری از موقعیت‌های ترس، توسط خانواده به فرزند آموخته می‌شود خانواده به کودک می‌آموزد که این کار یا عمل ترسناک است.

این روانشناس تصریح کرد: بسیاری از ترس‌ها مثل ترس از تاریکی، ترس از موجود خیالی را پدر و مادر به کودک می‌آموزند اگرچه شاید ابتدا این ترساندن نتیجه بخش باشد اما در دراز مدت برای خود والدین هم مسأله‌ساز خواهد شد.

حسینی تصریح کرد: گاهی اوقات خانواده از توضیح دادن در مقابل پرسش‌های کودک عاجز شده و به جای توجیه کردن و پاسخ درست به کودک او را می‌ترسانند.  

وی افزود: برخی ترس‌ها که افراد بزرگسال به آن مبتلا هستند مربوط به زمان بچگی آن‌ها بوده که باید درمان شود تا برای فرد مشکل‌ساز نشود.

این روانشناس یادآور شد: خانواده‌ها باید به جای ایجاد اختلال در ذهن کودک و ترساندن او سعی در پرورش فرزندانی شجاع با قدرت تجزیه و تحلیل بالا داشته باشند.

حسینی با بیان این‌که وقتی ترس و اضطراب در کودک زیادتر شود مشکلات او نیز بیشتر می‌شود، تصریح کرد: این نوع دلهره و اضطراب در کودکان موجب می‌شود که آن‌ها در حوزه‌های دیگر بدرفتاری بیشتری از خود نشان دهند.

وی با بیان این‌که ترساندن کودکان باعث ایجاد اضطراب شده و بیشتر به والدین خود وابسته می‌شود، خاطرنشان کرد: ترساندن کودکی که زمینه‌های ترس در آن‌ها وجود دارد اگر با تقویت محیط نیز روبه رو شود دچار آسیب‌پذیری بیشتری نسبت به کودکان دیگر خواهد بود.

با موجودات خیالی کودکان را نترسانید


منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب