کشف یک عامل پنهان ابتلا به اوتیسم

دانشمندان از کشف ارتباطی نگران کننده میان برخی مواد شیمیایی ممنوع شده در گذشته با ابتلا به اوتیسم در دوران فعلی خبر می‌دهند.

کشف یک عامل پنهان ابتلا به اوتیسم

به گزارش خبرگزاری مهر، تا چندین دهه پیش از مواد شیمیایی به خصوصی در آفت کشها استفاده می شد تا اینکه از دهه ۷۰ میلادی به بعد استفاده از این مواد خطرناک ممنوع اعلام شد. حالا اما مشخص شده میان وارد شدن مقادیر قابل توجه این مواد در دوران بارداری به بدن مادران و احتمال بالای ابتلای کودکان به اوتیسم (نوعی اختلال رشدی که با درخودماندگی نیز شناخته می شود) ارتباط چشمگیری وجود دارد.

بر اساس تحقیقات صورت گرفته در انستیتو اوتیسم دانشگاه درکسل آمریکا، کودکانی که پس از قرار گرفتن مادران باردار در معرض سطوح بالایی از مواد شیمیایی به خصوصی به نام organochlorine به دنیا می آیند در مقایسه با کودکانی که مادرانشان درمعرض چنین خطری قرار ندارند تا ۸۰ درصد بیشتر در معرض ابتلای به اوتیسم قرار دارند.

نکته مهم اینجاست که گرچه استفاده از این نوع مواد خطرناک شیمیایی از سال ۱۹۷۷ در آمریکا ممنوع اعلام شد اما این ترکیبات برای دهه های طولانی در محیط زیست باقی مانده و وارد چرخه غذایی دام و انسان می شود و از این طریق سلامت مادران باردار و به تبع آن نوزادانشان را در معرض خطرات جدی قرار می دهد.

تحقیقات نشان می دهد که ماده شیمیایی organochlorine از طریق جفت به جنین منتقل شده و فرآیند رشد سیستم عصبی آن را در سالهای بعد تحت شعاع قرار می دهد.

پیشتر ارتباط این ماده با اختلالات دیگری در جنین نظیر کاهش وزن مشخص شده بود اما حالا برای نخستین بار است که ارتباط آن با ابتلا به اوتیسم کشف می شود.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
خرید کتاب