فناوری‌ای که بدون دخالت کبد، دارو را وارد جریان خون می‌کند

محققان استرالیایی موفق به ارائه فناوری‌ای شدند که در آن دارو بدون وارد شدن به کبد می‌تواند وارد سیستم گردش خون شود. با این کار تجزیه دارو در کبد به حداقل می‌رسد.

فناوری‌ای که بدون دخالت کبد، دارو را وارد جریان خون می‌کند

محققان استرالیایی موفق به ارائه فناوری‌ای شدند که در آن دارو بدون وارد شدن به کبد می‌تواند وارد سیستم گردش خون شود. با این کار تجزیه دارو در کبد به حداقل می‌رسد. این فناوری با تقلید نانوذرات چربی در بدن به‌دست آمده است.

به گزارش گروه علم و فناوری آنا به نقل از ستاد ویژه توسعه نانو، محققان فناوری جدیدی ارائه کردند که با تقلید از بدن انسان، امکان رهاسازی دارو به جریان خون بدون نیاز به دخالت کبد امکان‌پذیر می‌شود.

بسیاری از داروها پیش از این که روی بدن اثربخشی داشته باشند، در کبد تجزیه می‌شوند و دیگر فرصت برای وارد شدن به جریان خود به دست نمی‌آورند.

مدت‌هاست که دانشمندان به دنبال دور زدن کبد هستند تا داروها بدون وارد شدن به کبد، به جریان خون برسند. با این کار امکان افزایش دوز داروها به بدن فراهم می‌شود. در این فناوری جدید محققان از لیپیدهای نانومقیاس برای انتقال استفاده کردند تا دارو را از روده وارد سیستم لنفاوی کنند. با این کار دارو مستقیم به جریان خون وارد می‌شود. این گروه تحقیقاتی، این روش را برای تستسترون حیوان مورد آزمایش قرار دادند و از این طریق دارو را بدون دخالت کبد به جریان خون رساندند.

کبد اندام بسیار جالب توجهی است به طوری که می‌تواند مواد موجود در بدن را فیلتر کند و ترکیبات خارجی غیرمعمول را از بدن جدا می‌کند. این ترکیبات که غالبا مواد سمی هستند تجزیه و دفع می‌شوند.

هر چند این ساز و کار بسیار مفید و ارزشمند و برای دفع مواد سمی از بدن ضروری است اما برای رهایش دارو در بدن محدودیت‌هایی ایجاد می‌کند.

کریس پورتر از مرکز عالی همگرایی نانوبیو در دانشگاه ملبورن می‌گوید: «مهم نیست که دارو چقدر موثر باشد، باید برای اثربخش بودن بتواند وارد جریان خون شود».

در این پروژه محققان با تقلید از سیستم چربی‌های بدن موفق به رهاسازی دارو شدند. نانوساختارهای لیپیدی به صورت قطراتی درآمده و از طریق لنف وارد جریان خون می‌شوند.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
خرید کتاب