ساخت جاده‌های ارزان به کمک فناوری نانو

یک گروه تحقیقاتی از آفریقای جنوبی در کنفرانس سالانه حمل و نقل، فناوری نانو را عاملی برای کاهش هزینه‌های ساخت جاده معرفی کرد. این گروه معتقد است می‌توان به جای واردات مواد با کیفیت، از مواد داخلی....

ساخت جاده‌های ارزان به کمک فناوری نانو

یک گروه تحقیقاتی از آفریقای جنوبی در کنفرانس سالانه حمل و نقل، فناوری نانو را عاملی برای کاهش هزینه های ساخت جاده معرفی کرد. این گروه معتقد است می‌توان به جای واردات مواد با کیفیت، از مواد داخلی که با فناوری نانو تقویت شده‌اند، استفاده کرد.

به گزارش گروه اقتصادی آنا به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، به تازگی مقاله‌ای در سی و پنجمین کنفرانس سالانه حمل و نقل آفریقای جنوبی ارائه شده که در آن به بررسی امکان کاهش هزینه ساخت جاده‌ها با استفاده از فناوری نانو اشاره شده است.

گریت جوردناز دانشگاه پرتوریا در سخنرانی خود در این کنفرانس عنوان کرده که اکنون به دلیل بیابانی بوده بخش های مختلف آفریقا، هزینه ایجاد جاده و نگهداری از آن ها بسیار بالا بوده و لازم است این کار به شکل رقابت‌پذیری درآید.

جیمز ماینا از دیگر محققان این دانشگاه می‌گوید: برای ساخت جاده نیاز به مواد مختلفی است که عوامل محیطی نیز در انتخاب نوع مواد اولیه دخالت دارد و این درحالی است که آوردن مواد از نواحی مختلف به محل ساخت جاده معمولاً هزینه بالایی دارد و بسیاری از پیمان‌کاران به دنبال کاهش این هزینه‌ها هستند.

به گفته وی، چنانچه کیفیت مواد مورد استفاده در ساخت جاده در نواحی نزدیک مناسب نباشد، باید از نواحی دور این مواد را تأمین کرد و یا اینکه روی بهبود کیفیت مواد موجود کار کرد که در اینجا می توان از فناوری نانو کمک گرفت.

ماینا تصریح کرد: نانومواد می‌توانند کیفیت مواد اولیه فعلی را بهبود دهند و خواص رایج آن‌ها را تغییر دهند و با این کار دیگر نیاز به صرف هزینه بیشتر برای وارد کردن مواد باکیفیت نیست.

به گزارش ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، برای مثال اگر از خاک رس استفاده می‌کنید، این ماده بعد از خیس شدن، آب جذب کرده و متورم می‌شود و بعد از خشک شدن منقبض می‌شود اما می‌توان با فناوری نانو ذرات خاک را آبگریز کرد تا مشکلی ایجاد نشود.

راهسازی اهمیت زیادی در رشد اقتصادی کشور دارد؛ چرا که حمل و نقل جاده‌ای یکی از عوامل توسعه است و با تولید ارزانتر و ایمن‌تر جاده‌ها می‌توان مانع از آسیب زیرساخت ها شد و در نهایت برای رشد اقتصادی از این مزیت بهره برد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
خرید کتاب