کاهش هزینه‌ها در صنایع تولید کاغذ به کمک فناوری نانو

محققی از دانشگاه صنعتی خاتم‌الانبیای بهبهان با حمایت یک گروه صنعتی، امکان جایگزینی یک ماده وارداتی گرانقیمت با یک نانو ماده تولید داخل را مورد بررسی قرار دادند.

کاهش هزینه‌ها در صنایع تولید کاغذ به کمک فناوری نانو

به گزارش ایسنا، باگاس از نیشکر تولید می‌شود و حدود 20 تا 30 درصد از وزن نیشکر را تشکیل می‌دهد. باگاس در واقع باقیمانده‌ فیبری به جای مانده از عصاره‌گیری از شکر است که به‌صورت ریزتراشه‌ چوب و به رنگ قهوه‌ای است. از باگاس جهت تولید کاغذ استفاده می‌شود. به‌منظور بهبود خواص مکانیکی کاغذ تولید شده از باگاس، از الیاف دیگر نیز در ساختار کاغذ استفاده می‌شود. برخی از این افزودنی‌ها، هزینه‌ تولید کاغذ را افزایش می‌دهد. ازاین‌رو تحقیقاتی جهت جایگزینی مواد گران‌قیمت وارداتی با مواد ارزان‌قیمت تولید داخل انجام شده است.

رضا غفران، مجری طرح، ضمن تأکید بر لزوم اجرای این پژوهش گفت: «به منظور تهیه‌ کاغذ تحریر و نوشتاری حدود 15 درصد خمیر الیاف بلند وارداتی افزوده می‌شود تا کاغذ تولید شده خواص مطلوبی پیدا کند. در این پژوهش سعی شده این الیاف بلند وارداتی با ماده‌ ارزان‌قیمت نانوسلولز جایگزین شود.»

وی ادامه داد: «استفاده از نتایج این طرح علاوه بر اینکه از خروج ارز از کشور جلوگیری می‌کند، کاهش هزینه‌های مربوط به فرایند تولید کاغذ را نیز در پی دارد.»

به گفته‌ غفران، افزایش مقاومت مکانیکی ناشی از افزودن نانوالیاف سلولزی به‌ واسطه‌ افزایش پیوندهای هیدروژنی و واندروالس بین خمیر باگاس و نانوالیاف سلولزی بوده است.

این طرح در قالب پایان‌نامه‌ کارشناسی ارشد رضا غفران و با راهنمایی دکتر محمدهادی مرادیان و دکتر محمدعلی سعادت نیا از دانشگاه صنعتی خاتم‌الانبیا بهبهان انجام‌شده است. این پایان‌نامه که با همکاری گروه صنعتی انجام‌ شده، تحت عنوان پایان‌نامه‌ موردنیاز صنعت به تأیید داوران ستاد ویژه‌ توسعه‌ فناوری نانو نیز رسیده است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
خرید کتاب