اجرای سیستم نمک‌زدایی و آبیاری همزمان در کشاورزی

برای اولین بار طی یک پروژه کارشناسی ارشد کاربرد این سیستم برای مصارف کشاورزی اجرا شد و مورد بررسی قرار گرفت.

اجرای سیستم نمک‌زدایی و آبیاری همزمان در کشاورزی

دکتر سعید برومندنسب در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: آبیاری چگالشی، ترکیبی از نمک‌زدایی و آبیاری - تولید آب آشامیدنی به‌طور هم‌زمان است. با تبخیر آب‌شور در دستگاه تقطیر و انتقال هوای گرم و مرطوب به درون سیستم لوله‌های زیرزمینی، هوای گرم و مرطوب با دادن گرمای خود به زمین، باعث شیرین شدن آب در دیواره داخلی لوله چگالش می‌شود.

این استاد دانشگاه با اشاره به راهنمایی پایان‌نامه باقر یوسفی با عنوان "شورزدایی با استفاده از سیستم آبیاری چگالشی" توسط وی، تصریح کرد: در این پایان‌نامه استفاده از این سیستم در کشاورزی برای آبیاری و استحصال آب‌های غیرقابل استفاده مانند آب‌های شور یا آب‌هایی که نمی‌توانند مورد استفاده‌ گیاهان قرار گیرند، مورد تحقیق قرار گرفته است؛ این روش یکی از شیوه‌های استحصال آب با استفاده از انرژی خورشیدی است.

برومندنسب با بیان این‌که سیستم آبیاری چگالشی بیشتر در کشورهای آفریقایی مانند نیجریه که با مشکل کمبود آب شرب مواجه هستند استفاده می‌شود، گفت: در این روش آب‌های غیر متعارف از طریق سیستمی وارد یک مجرا می‌شوند و در معرض تابش نور خورشید قرار می‌گیرند؛ سپس عمل تبخیر و تقطیر در این لوله‌ها رخ می‌دهد. این آب برای مصرف کشاورزی از طریق لوله‌ها جذب خاک یا برای مصارف دیگر وارد شبکه لوله‌کشی‌ می‌شود.

این استاد دانشگاه شهید چمران اهواز خاطرنشان کرد: از این روش برای اولین‌بار در کشور در مزرعه تحقیقاتی دانشگاه برای مصارف کشاورزی استفاده شد؛ در این مزرعه آب شور در مخازنی قرار گرفت که آب را به لوله‌هایی که زیرزمین در کنار گیاه تعبیه شده بودند، منتقل می‌کرد. در لوله‌ها فرآیند تقطیر آب اتفاق می‌افتاد و ریشه گیاهان آب را جذب می‌کرد.

برومندنسب تصریح کرد: از نتایج این تحقیقات و دیگر پژوهش‌های انجام‌شده در خارج از کشور، کتاب 100 صفحه‌ای "آبیاری چگالشی" در دانشگاه تدوین و منتشر شده است؛ بررسی اثرات این روش در گلخانه نیز طرح دیگری است که هم‌اکنون یک دانشجوی دکتری در دانشگاه روی این موضوع تحقیق می‌کند.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب