چگونه با منابع مناسب در کنکور موفق شویم؟

وقتی در منزل تست می‌زنید مثلاً 20 صفحه از کتاب فیزیک را مطالعه کرده‌اید و سپس تست آن را می‌زنید.

چگونه با منابع مناسب در کنکور موفق شویم؟

بسیاری از اوقات از دانش‌آموزان می‌شنوم که می‌گویند «تست‌های کتاب آبی برای من آسان است و به دنبال کتاب دشوارتری هستم». از این دانش‌آموزان می‌پرسم که کتاب آبی مشتمل بر سؤالات کنکور است، چگونه می‌توان این ادعا را قبول کرد که سؤالات کنکور آسان است؟ اگر این ادعا را قبول کنیم چگونه می‌توان بازخورد دانش‌آموزان بعد از کنکور هر سال را که معمولاً مبنی بر سختی سؤالات است پذیرفت؟ توجه به چند نکته ضروری است.

1- شما معمولاً تست یک درس را می‌زنید که 2 یا 3 روز قبل آن درس را مطالعه کرده‌اید و تمام مطالب را به‌خوبی به خاطر دارید؛ اما سؤالات کنکور برای دانش‌آموزانی طراحی شده است که شاید بعضی از مباحث را آخرین بار یکی دو ماه پیش از آن مطالعه کرده‌اند. مسلماً با ورود عامل فراموشی سؤالات سخت‌تر می‌شوند. به عنوان مثال سعی کنید بدون مرور، مباحثی را که ترم قبل مطالعه کرده‌اید دوباره امتحان دهید. می‌بینید که سؤالاتی که زمانی برای‌تان آسان بودند دیگر به آن آسانی نیستند.

2– وقتی در منزل تست می‌زنید مثلاً 20 صفحه از کتاب فیزیک را مطالعه کرده‌اید و سپس تست آن را می‌زنید. کم‌ترین مزیت این است که می‌دانید سؤالات مربوط به چه مبحثی هستند و از چه فرمول‌هایی باید استفاده کنید؛ اما در روز کنکور تمام مطالب کل کتاب‌ها، مورد سؤال قرار می‌گیرند. عدم حضور ذهن در روز کنکور باعث می‌شود سؤالی که اکنون آن را آسان می‌دانید شکل سخت‌تری به خود بگیرد.

3- باید به دنبال سؤال استاندارد باشید نه الزاماً سؤال سخت. سؤالات کنکور استانداردترین سؤالاتی هستند که در اختیار دارید.

4- مدتی است که به کتاب‌های آبی سؤالات آزمون کانون نیز اضافه شده است تا مباحثی که در کنکور کم‌تر مورد توجه قرار گرفته‌اند پوشش داده شوند.

5- اگر باز هم به دنبال سؤالات سخت‌تری هستید، بهتر است مطمئن شوید سؤالات سخت و استاندارد را بررسی می‌کنید. پس بهتر است این سؤالات شناسنامه‌دار باشند و در یک گروه جمعیتی بزرگ مورد آزمون سطح سختی قرار گرفته باشند. پس کتاب‌های سه‌سطحی که سؤالات آن از آزمون کانون اقتباس شده است می‌تواند منبع بسیار مناسبی باشد.

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب