روش‌های مطالعه‌ی مفید برای موفقیت

هر کس برای مطالعه‌ی بهتر و یادگیری اصولی‌تر باید شرایط اولیه را مهیا کند.

روش‌های مطالعه‌ی مفید برای موفقیت

هر کس برای مطالعه‌ی بهتر و یادگیری اصولی‌تر باید شرایط اولیه را مهیا کند.  عامل دوم تمرکز حواس است. درواقع تمرکز حواس رکن اصلی مطالعه و یادگیری است. مطالعه باید باانگیزه شروع شود و باید کاری کرد که مطالعه و یادگیری، لذت‌بخش باشد. مکان مطالعه باید محیطی آرام و عاری از هر گونه عوامل برهم‌زننده‌ی تمرکز، مانند عکس و پوستر باشد. زمان مطالعه از نکات بسیار مهم است؛ زیرا مطالعه یک امر ذهنی است. به طور معمول صبح زمان مناسبی برای مطالعه است؛ زیرا مغز به اندازه‌ی کافی استراحت کرده و آمادگی لازم را برای یادگیری دارد. مدت مطالعه نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. بهترین مدت مطالعه حدود 45 تا 60 دقیقه و سپس 15 دقیقه استراحت است. برای یک مطالعه‌ی موفق و نتیجه‌بخش بهتر است درس‌های مشابه پشت سر هم خوانده نشوند؛ زیرا این کار باعث تداخل در یادگیری و ایجاد خستگی ذهن می‌شود. یکی از اصول اساسی در مطالعه، استمرار است. بهترین شیوه‌ی مطالعه این است که دانش‌آموزان بعد از بازگشت از مدرسه و ساعتی استراحت، به مطالعه‌ی درس‌های همان روز بپردازند تا یادگیری آن‌ها بعد از کلاس کامل شود. داشتن نظم و یادداشت‌برداری در مطالعه از اصول دیگر است.

یکی از عوامل مؤثر در یادگیری، حافظه است و یکی از راه‌های تقویت حافظه، تقویت تمرکز است؛ بنابراین فضای مطالعه نباید طوری باشد که موجب از بین رفتن تمرکز شود. رفت‌وآمدهای مکرر، هوای نامناسب، گفت‌وگوی اطرافیان و موارد دیگر می‌تواند در چگونگی مطالعه مؤثر باشد. از طرفی رنگ، نور و تهویه‌ی محل مطالعه نیز از موضوعات شایان توجه است؛ زیرا با خستگی و حتی میزان یادگیری نسبت مستقیم دارد. رنگ محیط هر چه روشن‌تر باشد، برای ایجاد آرامش و تمرکز مفیدتر است.

شیوه‌ی صحیح مطالعه، مزیت‌هایی مانند کاهش زمان مطالعه، افزایش میزان یادگیری، طولانی کردن مدت‌زمان نگهداری مطالب در حافظه و به‌خاطرسپاری آسان‌تر اطلاعات را به دنبال دارد.

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب