نگاه به آینده در تابستان

پیش‌خوانی یکی از ارکان مهم در ارتقای کیفیت و عمق یادگیری است.

نگاه به آینده در تابستان

پیش‌خوانی یکی از ارکان مهم در ارتقای کیفیت و عمق یادگیری است. اهمیت پیش‌خوانی به این دلیل است که ذهن انسان هنگام مواجهه با مطالب پیش‌خوانی‌شده به صورت خودکار شروع به نظم‌دهی مطالب می‌کند. درواقع به نوعی سناریوسازی در خود ایجاد می‌کند. این اتفاق چندین تأثیر قابل تأمل ایجاد می‌کند.

1) درک عمیق مطالب: مغز، به دلیل آشنایی اولیه با مطالب، به جای این‌که درگیر درک و دریافت مطالب سطحی شود، به سرعت تلاش می‌کند تا عمق مطالب را بفهمد. درواقع بر اساس روان‌شناسی گشتالتی، مغز از کلیات شنیده‌شده به جزئیات مرتبط با شنیده‌ها عبور می‌کند. در این حالت میزان درک مطالب افزایش چشمگیری می‌یابد.

2) ایجاد تمرکز و دقت: در حالت پیش‌خوانی، مغز تلاش می‌کند تا بین مطالبی که قبلاً شنیده و هم‌اکنون نیز در حال دریافت آن‌هاست نوعی ارتباط و یک‌دستی ایجاد کند. به همین دلیل ایجاد تمرکز و دقت به طور ناخودآگاه و قابل توجهی افزایش می‌یابد.

3) مدیریت زمان: با شنیدن مطالب درسی در کلاس، وقتی پیش‌خوانی انجام گرفته باشد، مغز به شکل خودکار با سرعت بالاتری شروع به طبقه‌بندی و درک مطالب می‌کند. درواقع سرعت آموختن مطالب بیش‌تر در بازه‌ی زمانی کوتاه‌تر، افزایش می‌یابد.

4) ایجاد انگیزه: از لازمه‌های یادگیری معقول و منطقی مطالب درسی در کلاس، داشتن انگیزه‌ی کافی برای آموختن است. وقتی پیش‌خوانی انجام می‌گیرد، مغز نسبت به مطالب مطالعه‌شده درگیر سؤالات متعدد می‌شود. در این حالت، میزان اعتماد به امکان دریافت پاسخ سؤالات در کلاس، انگیزه‌ی حضور در کلاس را افزایش می‌دهد. بی‌شک در این حالت کیفیت بهره‌وری از کلاس درس افزایش می‌یابد.

5) تقویت حافظه‌ی بلندمدت در یادگیری: یکی از راه‌های تقویت حافظه‌ی بلندمدت در یادگیری مطالب و به خاطر سپردن آن‌ها در مدت‌زمان طولانی، تکرار به‌موقع و صحیح آموخته‌هاست. در حالت پیش‌خوانی با توجه به تعداد دفعاتی که با مطالب مواجه می‌شوید (یک بار قبل از تدریس معلم، بار دوم، هنگام تدریس معلم و سومین بار هنگام مطالعه‌ی درس هر روز در همان روز)، خواهید دید که مطالب مدت‌زمان بیش‌تری به یادتان می‌مانند.

از هم‌اکنون سعی کنید عادت پیش‌خوانی را برای سال تحصیلی آینده در خود تقویت کنید؛ زیرا از فرصت بیش‌تری برای یادگیری ارزش‌های پیش‌خوانی برخوردار خواهید شد.

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
همایش جمع بندی ریاضی انسانی حل سوالات کنکور 96 بخش دوم
چهارم انسانی     دبیر : امیر زراندوز