تمرکز در آزمون

بعضی از دانش‌آموزان بیان می‌کنند که در روز آزمون نمی‌توانند عملکرد مطلوب خود را در منزل تکرار کنند و نتایجی که می‌آورند کم‌تر از حد توانایی آن‌هاست. دلیل این موضوع چیست؟

تمرکز در آزمون

بعضی از دانش‌آموزان بیان می‌کنند که در روز آزمون نمی‌توانند عملکرد مطلوب خود را در منزل تکرار کنند و نتایجی که می‌آورند کم‌تر از حد توانایی آن‌هاست. دلیل این موضوع چیست؟

مسلماً نداشتن تمرکز در جلسه‌ی آزمون یکی از دلایل اصلی این مشکل است؛ ولی تمرکز در جلسه‌ی آزمون چگونه به دست می‌آید؟ درواقع ریشه‌ی به دست آوردن تمرکز در جلسه‌ی هر آزمون، مربوط به لحظه‌ی پایان آزمون قبل است! دانش‌آموز باید بلافاصله بعد از آزمون به بررسی معضلات خود اعم از سؤالات غلط‌زده، نزده و مهم بپردازد. به این ترتیب کیفیت مطالعه‌ی خود را در آن درس یا مبحث، ارزیابی و بهینه می‌کند و به این صورت مطالعه‌ی خود را برای آزمون بعد اصلاح خواهد کرد.

مرحله‌ی بعد برای افزایش تمرکز، دوره‌ی مطالعه در دو هفته‌ی آزمون است. دانش‌آموز باید تکنیک‌های تست‌زنی اعم از تست‌زنی با دو خودکار را در منزل پیاده کند. هم‌چنین زمان مناسبی برای دوره‌ی مباحث و بازیابی اطلاعات در نظر بگیرد. به این ترتیب هم عمق مطالعه‌ی خود را بیش‌تر می‌کند و هم میزان فراموشی مطالب در جلسه‌ی آزمون را کاهش می‌دهد که خودبه‌خود باعث افزایش تمرکز می‌شود.

مرحله‌ی آخر در روز آزمون اتفاق می‌افتد. دانش‌آموز باید در روز آزمون تکنیک‌های «ش، م، ن، ف»، زمان‌های نقصانی، ضربدر و منها و... را رعایت کند. این تکنیک‌ها خودبه‌خود باعث می‌شود دانش‌آموز از لحاظ وقت در مضیقه قرار نگیرد، سؤالاتی شک‌دار است را پاسخ ندهد، به سؤالاتی که به دلیل وقت‌گیر بود بار اول قادر به حل آن‌ها نبود دوباره بازگردد و از سردرگمی و عدم تمرکز نجات یابد. البته وجود برخی شرایط فیزیکی از قبیل همراه داشتن نوشیدنی و شکلات و در نظر گرفتن زمانی برای استراحت کوتاه هنگام آزمون نیز می‌توانند مؤثر باشند.

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
همایش جمع بندی علوم اجتماعی حل سوالات کنکور 96 بخش اول
چهارم انسانی     دبیر : آزیتا بیدقی