تهیه‌ی کتاب خودآموزی راهی برای ارتقای انگیزه‌ی درس خواندن

یکی از عمده‌ترین اهداف شرکت در آزمون‌ها، دسترسی به اطلاعات لازم در مورد میزان و کیفیت یادگیری مباحث درس‌های مختلف است.

تهیه‌ی کتاب خودآموزی راهی برای ارتقای انگیزه‌ی درس خواندن

اهمیت ارزیابی آزمون و چگونگی انجام آن

یکی از عمده‌ترین اهداف شرکت در آزمون‌ها، دسترسی به اطلاعات لازم در مورد میزان و کیفیت یادگیری مباحث درس‌های مختلف است. درواقع آزمون دادن به‌تنهایی به معنی ارزیابی دانسته‌ها محسوب می‌شود؛ ولی متأسفانه اغلب به این مهم توجه نکرده و آزمون را به عنوان یک مرحله از مسابقه در نظر می‌گیرند. به همین دلیل اغلب برای شرکت در آزمون دچار نوعی استرس می‌شوند و همین معضل کافی است تا در آزمون غیبت کنند.

هدف از آزمون دادن ارزیابی میزان و کیفیت دانسته‌های‌مان است. با این تفکر، وارد شدن به مرحله‌ی دوم و اصلی آزمون که همان انجام ارزیابی یا رفع اشکال است، در ذهن تقویت می‌شود. در این مقاله سعی می‌کنم با ارائه‌ی راه‌حلی ساده در مورد نحوه‌ی ارزیابی آزمون، علاوه بر کاربردی کردن کار، شما را به انجام آن ترغیب کنم.

مراحل انجام ارزیابی آزمون

مرحله‌ی اول) از فردای روز آزمون، نیت کنید که هر روز را برای ارزیابی یک درس به مدت 30 تا 45 دقیقه اختصاص دهید.

نکته‌ی مهم: در صورتی که برای درسی، زمان بیش‌تری نیاز داشته باشید، این زمان را در روزهای دیگر جبران کنید.

مرحله‌ی دوم) ابتدا سؤالاتی را که پاسخ صحیح داده‌اید به همراه جواب تشریحی مطالعه کنید. انجام این کار حداقل دو فایده دارد؛ اول این‌که به یادآوری و مرور دانسته‌ها کمک می‌کند. دوم این‌که ممکن است با روش‌های جدید حل سؤال آشنا شده و دامنه‌ی خلاقیت شما افزایش یابد. در صورتی که با نکات جالب و جدیدی آشنا شدید حتماً آن‌ها را یادداشت کنید.

مرحله‌ی سوم) اکنون به سراغ سؤالاتی بروید که پاسخ غلط داده‌اید. ابتدا متن سؤال و پاسخ را با حوصله و دقت بخوانید. این مرحله، دو گام مهم دارد. در گام نخست اگر فکر می‌کنید دیدن مجدد مطلب در کتاب یا جزوه ضروری است، فقط مطلب یا پاراگراف مربوط را بخوانید. در گام دوم، برای اطمینان از درک صحیح مبحث، چند نمونه‌سؤال (5 تا 15 سؤال) حل کنید. حتی اگر، به دلیل کم‌دقتی پاسخ اشتباه را انتخاب کرده باشید. انجام گام دوم باعث می‌شود تا در آزمون‌های جمع‌بندی احتمال تکرار اشتباهات شما کاهش یابد.

مرحله‌ی چهارم) در این مرحله، از خودتان بپرسید چه مطالب جدیدی یاد گرفته‌اید و حتماً مطالبی را که یاد گرفته‌اید یادداشت کنید. برای نوشتن مطالب، ضرورتی ندارد همه‌‌ی مطالب را حفظ باشید. مهم کوتاه و دقیق بودن نکات است. می‌توانید از فلش‌‌کارت، جزوه یا متن کتاب کمک بگیرید.

مرحله‌ی پنجم) در پایان با در نظر گرفتن این مهم که بعداً قرار است به سراغ یادداشت‌های‌تان بروید، حتماً آدرس آزمون و شماره‌ی سؤالات و صفحاتی را که به واسطه‌ی آن‌ها نکات جدید را آموخته‌اید بنویسید تا در صورت ضرورت، برای پیدا کردن آن‌ها دچار مشکل نشوید.

با انجام دقیق و صحیح ارزیابی آزمون‌ها و یادداشت‌برداری صحیح از آموخته‌های‌تان، مجموعه‌ای مفید و کاربردی به نام کتاب خودآموزی تهیه می‌کنید که مجموعه‌ای از مهم‌ترین نقاط ضعف جبران‌شده‌ی شماست. این کار بی‌شک موجب ارتقای انگیزه‌ی شما برای یادگیری‌های بیش‌تر و شرکت علاقه‌مندانه در آزمون‌های بعدی می‌شود.

همیشه پرانگیزه و موفق باشید.

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
خرید کتاب