خلاصه‌نویسی و اهمیت آن

از مهم‌ترین عوامل یادگیری و تثبیت آموخته‌ها در ذهن یادداشت‌برداری و خلاصه‌نویسی است.

خلاصه‌نویسی و اهمیت آن

از مهم‌ترین عوامل یادگیری و تثبیت آموخته‌ها در ذهن یادداشت‌برداری و خلاصه‌نویسی است. برای نوشتن یک خلاصه‌ی خوب یک بار مبحث مورد نظر را کامل بخوانید و پس از درک و فهم مطلب، آموخته‌ها و نکات مهم و کلیدی را دسته‌بندی کرده و با رعایت انسجام و پیوستگی مطالب به زبان خود بنویسید.

برای نوشتن خلاصه می‌توانید از درخت دانش، نوشتن عنوان‌های مهم، نوشتن فرمول‌ها و رسم بعضی اشکال استفاده کنید یا از کلیدواژه‌ها و کلماتی خاص برای یادآوری مطالب یک موضوع کمک بگیرید. توجه کنید که از نوشتن جزئیات و مثال‌ها خودداری کنید.

از آن‌جا که یک نویسنده معمولاً نوشته‌های خود را فراموش نمی‌کند، زمانی که خودتان مطالب را دسته‌بندی کرده و به زبان خودتان می‌نویسید مطالب بهتر در ذهن شما باقی می‌ماند.

یک خلاصه‌ی خوب و صحیح کمک می‌کند که مطالب مهم مربوط به یک مبحث را به صورت منظم و سازمان‌یافته در مدت‌زمان کوتاه مرور کنید. این روش مطالعاتی به تثبیت مطالب و بازیابی اطلاعات کمک می‌کند. در زمان‌های مرده، قبل از خواب و روزهای پایانی قبل از امتحان می‌توان از یادداشت‌ها و خلاصه‌ها برای مرور حجم زیادی از مطالب در مدت‌زمان کم کمک گرفت. به علاوه بعد از گذشت مدت‌ها از خواندن یک مطلب و هر زمان که به آن نیاز داشته باشید می‌توانید با خواندن خلاصه‌های خود مطالب را به سرعت به یاد آورید.

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
سنت های الهی از دین و زندگی چهارم دبیرستان
  برای شرکت در کلاس کلیک کنید( دروس عمومی چهارم دبیرستان)
دبیر : محمد رضایی بقا