خلاصه‌نویسی و اهمیت آن

از مهم‌ترین عوامل یادگیری و تثبیت آموخته‌ها در ذهن یادداشت‌برداری و خلاصه‌نویسی است.

خلاصه‌نویسی و اهمیت آن

از مهم‌ترین عوامل یادگیری و تثبیت آموخته‌ها در ذهن یادداشت‌برداری و خلاصه‌نویسی است. برای نوشتن یک خلاصه‌ی خوب یک بار مبحث مورد نظر را کامل بخوانید و پس از درک و فهم مطلب، آموخته‌ها و نکات مهم و کلیدی را دسته‌بندی کرده و با رعایت انسجام و پیوستگی مطالب به زبان خود بنویسید.

برای نوشتن خلاصه می‌توانید از درخت دانش، نوشتن عنوان‌های مهم، نوشتن فرمول‌ها و رسم بعضی اشکال استفاده کنید یا از کلیدواژه‌ها و کلماتی خاص برای یادآوری مطالب یک موضوع کمک بگیرید. توجه کنید که از نوشتن جزئیات و مثال‌ها خودداری کنید.

از آن‌جا که یک نویسنده معمولاً نوشته‌های خود را فراموش نمی‌کند، زمانی که خودتان مطالب را دسته‌بندی کرده و به زبان خودتان می‌نویسید مطالب بهتر در ذهن شما باقی می‌ماند.

یک خلاصه‌ی خوب و صحیح کمک می‌کند که مطالب مهم مربوط به یک مبحث را به صورت منظم و سازمان‌یافته در مدت‌زمان کوتاه مرور کنید. این روش مطالعاتی به تثبیت مطالب و بازیابی اطلاعات کمک می‌کند. در زمان‌های مرده، قبل از خواب و روزهای پایانی قبل از امتحان می‌توان از یادداشت‌ها و خلاصه‌ها برای مرور حجم زیادی از مطالب در مدت‌زمان کم کمک گرفت. به علاوه بعد از گذشت مدت‌ها از خواندن یک مطلب و هر زمان که به آن نیاز داشته باشید می‌توانید با خواندن خلاصه‌های خود مطالب را به سرعت به یاد آورید.

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب