محیطی مناسب برای درس خواندن فراهم کنید

برای داشتن مطالعه‌ی مفید، جایی مخصوص به این کار ضروری است. بهترین مکان برای مطالعه میز شخصی و اتاقی جدا از فعالیت‌های غیر درسی است.برای داشتن مطالعه‌ی مفید، جایی مخصوص به این کار ضروری است. بهترین مکان برای مطالعه میز شخصی و اتاقی جدا از فعالیت‌های غیر درسی است.

بهتر است میز مطالعه در کنج اتاق قرار داشته باشد به طوری که شما رو به دیوار قرار بگیرید. قرار گرفتن در محیطی بسته می‌تواند تا حد زیادی در حفظ تمرکز مؤثر باشد. از اطراف میز کار خود پوستر، مجله، کتاب غیر درسی، ضبط، تلفن و هر چیزی که حواستان را پرت می‌کند بردارید. تمام وسایل مورد نیاز برای مطالعه را روی میز قرار دهید تا هنگام مطالعه دائماً مجبور نباشید از جای خود بلند شوید. نور اتاق مطالعه باید کافی و تلفیقی از نور سفید و زرد باشد. مثلاً یک لامپ معمولی برای چراغ مطالعه و یک لامپ مهتابی برای اتاق.

چراغ مطالعه باید حداقل 30 سانتی‌متر با کاغذ فاصله داشته باشد. اگر راست‌دست هستید در سمت چپ میز و اگر چپ‌دست هستید در سمت راست میز قرار گیرد. همیشه درست پشت میز بنشینید؛ یعنی تمام مفاصل بدنتان زاویه‌ی 90 درجه داشته باشند. هرگز هنگام درس خواندن لم ندهید. دست‌تان را زیر سرتان نگذارید. روی میز نخوابید. همیشه صاف بنشینید و هر وقت خسته شدید از جای خود بلند شوید، کمی داخل اتاق قدم بزنید و چند حرکت کششی انجام دهید؛ سپس دوباره مشغول مطالعه شوید. حتی اگر میز مطالعه‌ی شخصی هم ندارید روی صندلی نشسته و درس بخوانید؛ چون روی زمین زودتر خسته می‌شوید. هرگز درازکشیده و در رختخواب درس نخوانید. تمام موارد بالا شرایط ایده‌آل برای مطالعه هستند و لازم نیست همه‌ی این شرایط مهیا باشند تا شما درس بخوانید.