روش‌های مطالعه در تابستان

این روش یکی از مهم‌ترین و معروف‌ترین روش‌های بهسازی حافظه است. این روش مانند نام انگلیسی آن «پی کیو ۴ آر» متشکل از حروف اول شش مرحله‌ی آن است.

روش‌های مطالعه در تابستان

روش‌های مطالعه‌ی «پی‌ کیو ۴ آر» یا پس‌ختام

این روش یکی از مهم‌ترین و معروف‌ترین روش‌های بهسازی حافظه است. این روش مانند نام انگلیسی آن «پی کیو ۴ آر» متشکل از حروف اول شش مرحله‌ی آن است.

١- مرحله‌ی پیش‌خوانی: در این مرحله کتاب یا مطلب به صورت اجمالی و مقدماتی مطالعه می‌شود؛ از جمله موارد این مرحله عنوان فصل‌ها، خواندن سطحی فصل، توجه به تصاویر، بخش‌های اصلی و فرعی و خلاصه‌ی فصل‌هاست. هدف در این مرحله یافتن یک دید کلی نسبت به کتاب و ارتباط دادن بخش‌های مختلف کتاب با یکدیگر است.

٢- مرحله‌ی سؤال کردن: پس از مطالعه‌ی اجمالی موضوعات و نکات اصلی، به طرح سؤال در مورد آن‌ها بپردازید. این کار باعث افزایش دقت و تمرکز فکر و سرعت و سهولت یادگیری می‌شود.

٣- مرحله‌ی خواندن: در این مرحله به خواندن دقیق و کامل مطالب کتاب پرداخته که هدف فهمیدن کلیات و جزئیات مطالب و نیز پاسخ‌گویی به سؤالات مرحله‌ی قبل است. برای فهم بهتر مطالب می‌توان از کارهایی مثل یادداشت‌برداری، علامت‌گذاری و خلاصه‌نویسی استفاده کرد.

4- مرحله‌ی تفکر: در این مرحله هنگام خواندن، طرح سؤال و ایجاد ارتباط بین دانسته‌های خود درباره‌ی مطالب فکر کنید. در این مرحله نیز مهم‌ترین اصل همان بسط معنایی است. بسط معنایی ممکن است در مراحل پنجم و ششم یعنی در مراحل از حفظ گفتن و مرور کردن نقش داشته باشد.

۵- مرحله‌ی از حفظ گفتن: در این مرحله باید بدون مراجعه به کتاب و از حفظ به یادآوری مطالب خوانده‌شده بپردازید و بار دیگر به سؤالاتی که خودتان طرح کرده بودید پاسخ دهید. در این مرحله باید مطالب آموخته‌شده را در قالب کلمات برای خود تکرار کنید؛ در غیر این صورت لازم است مجدداً به خواندن مطالبی که آموخته نشده‌اند بپردازید. این مرحله در پایان هر بخش انجام می‌شود و وقتی بخش‌های یک فصل به اتمام رسید به مرحله‌ی بعد یعنی مرور کردن یا آزمون دادن وارد می‌شوید.

۶- مرحله‌ی مرور کردن: این مرحله که مرحله‌ی آزمون است در پایان هر فصل انجام می‌شود. در این‌ مرحله به مرور موضوعات اصلی و نکات مهم و نیز ارتباط مفاهیم مختلف به یکدیگر می‌پردازید و در صورت برخورد با موضوعات مورد اشکال به متن اصلی یا مرجع مراجعه می‌کنید. یکی از راه‌های کمک به این مرحله پاسخ‌گویی به سؤالات و تمرینات فصل است. اجرای این مرحله می‌تواند مقداری از اضطراب امتحان را کاهش دهد.

  •                                             

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب