سوادآموزی رایگان 50 هزار نفر از اتباع خارجی در کشور

رییس سازمان نهضت سوادآموزی با بیان اینکه 79 درصد فعالیت‌های سوادآموزی به دختران و زنان در مناطق روستایی اختصاص یافته است، گفت: طی سه سال گذشته حدود 50 هزار نفر از اتباع خارجی به صورت رایگان تحت پوشش..

سوادآموزی رایگان 50 هزار نفر از اتباع خارجی در کشور

رییس سازمان نهضت سوادآموزی با بیان اینکه 79 درصد فعالیت‌های سوادآموزی به دختران و زنان در مناطق روستایی اختصاص یافته است، گفت: طی سه سال گذشته حدود 50 هزار نفر از اتباع خارجی به صورت رایگان تحت پوشش برنامه‌های سوادآموزی قرار گرفته‌اند.

به گزارش ایسنا، علی باقرزاده در همایش روز جهانی سوادآموزی که در مدرسه دارالفنون انجام شد، با بیان اینکه سوادآموزی پنجره‌ای باز به دنیای دانستنی‌هاست اظهار کرد: مطالعات و تجارب نشان داده است افرادی که از مهارت‌های اولیه خواندن و نوشتن محروم هستند، نمی‌توانند سهم و نقش قابل ملاحظه‌ای در توسعه پایدار و شکل‌گیری صلح فراگیر و صیانت از محیط زیست و اکوسیستم‌های نایاب و غیرتجدیدپذیر ایفا کنند.

وی افزود: آگاهی توده مردم و اعاده حقوق آنها و به خصوص ارائه تعلیم و تربیت با کیفیت و فراگیر از اهداف و آرمان‌های انقلاب شکوهمند اسلامی است و امام خمینی (ره) به استراتژی آموزش برای همه تاکید کردند و اکنون رهبر معظم انقلاب نیز سوادآموزی را از مصادیق جهاد اعلام کرده و در سیاست‌های کلی تحول در نظام آموزشی ریشه‌کنی بی‌سوادی را مقدمه تحول بنیادین در آموزش وپرورش اعلام کرده است.

رییس سازمان نهضت سوادآموزی با بیان اینکه تمام دولت‌های پس از انقلاب از سوادآموزی حمایت کرده‌اند، گفت: سوادآموزی در کشور ما رایگان و در دسترس همگان بوده و هست و هیچ‌کس اعم از نژاد، قومیت، زبان، مذهب و دین، محدودیتی برای استفاده از خدمات سوادآموزی ندارد.

باقرزاده ادامه داد: سوادآموزی کشور در گروه سنی 10 تا 49 سال متمرکز شده است و طی 3.5 سال گذشته از حدود 3 میلیون و 500 هزار نفری که در سرشماری نفوس و مسکن سال 90 خود را بی‌سواد اعلام کرده بودند و حدود 7 درصد جمعیت این گروه سنی را تشکیل می‌دادند، حدود یک میلیون و 200 هزار بی سواد باقی مانده‌اند که تقریبا 4 درصد جمعیت این گروه را شامل می‌شود.

وی با بیان اینکه فاصله درصد باسوادی زنان و مردان به عنوان یکی از شاخص‌های عدالت جنسیتی در این فاصله از 8.5 درصد به 5 درصد کاهش یافته است، اظهار کرد: تقریبا 79 درصد فعالیت‌های سوادآموزی به دختران و زنان و به خصوص مناطق روستایی اختصاص یافته است.

رییس سازمان نهضت سوادآموزی تاکید کرد: کاهش اختلاف باسوادی مناطق شهری و روستایی نیز یکی از شاخص‌های مهم عدالت آموزشی است. حدود 53 درصد فعالیت‌ها در مناطق روستایی که سهم کمتر از 30 درصد از جمعیت دارند، متمرکز شده و تفاوت درصد باسوادی مناطق شهری و روستایی را در این فاصله از 13.7 درصد به 9.8 درصد کاهش داده است.

باقرزاده با اشاره به اینکه 6 استان کشور که بالاترین درصد بی سوادی را داشته‌اند، مورد توجه قرار گرفته و برنامه ویژه‌ای برای کاهش آمار بی‌سوادی در استان‌ها تدوین و با حمایت استانداران در حال اجراست، عنوان کرد: در سه سال گذشته حدود 50 هزار نفر از اتباع خارجی به صورت رایگان تحت پوشش برنامه‌های سوادآموزی قرار گرفته‌اند که آموزش حدود 10 درصد آنها با مشارکت کمیساریای پناهندگان سازمان ملل صورت گرفته است.

وی ادامه داد: گزارش اخیر موسسه آمار یونسکو موید پیشرفت قابل ملاحظه در درصد باسوادی جوانان و بزرگسالان کشور در فاصله سال‌های 2013 تا 2015 است، به طوری که درصد باسوادی جوانان 14 تا 24  سال با 0.45 درصد از 97.77 به 98.22 رسیده و درصد با سوادی گروه سنی 25 تا 64 سال با 2.65 درصد رشد از 85.79 به 88.44 رسیده است.

رییس سازمان نهضت سوادآموزی در ادامه ضمن تاکید بر اینکه سوادآموزی باید به استراتژی‌های توسعه ملی و برنامه‌های توسعه اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و آموزشی گره بخورد و فرصت‌های متنوع‌تری را برای توانمندسازی و کشف استعدادهای پایه برای افراد جامعه هدف هماهنگ کند، گفت: استراتژی‌های سوادآموزی از پاسخگویی به نیاز منحصرا یک فرد با سواد به خانواده و جامعه با سواد باید ارتقاء یابد که لازمه این کار جانمایی سوادآموزی در پیوستار توسعه پایدار در کشور است. در حال حاضر برنامه ششم توسعه ظرفیت این پیوند را دارد.

باقرزاده ادامه داد: به نظر می‌رسد وقت آن رسیده که تجارب و دستاوردهای ارزشمند بیش از 3 دهه آموزش بزرگسالان به خدمت گرفته شده و محدوده آموزش‌های پایه از سوادآموزی به همه بزرگسالانی که فرصت تحصیل تا پایان متوسطه را از دست داده‌اند، توسعه یابد و در ساختاری منعطف و متناسب با نیازهای فردی و اجتماعی و حرفه‌ای نقش‌ها و مسوولیت‌های شهروندی و شرایط اجتماعی برای توانمندسازی حدود 30 درصد بزرگسالان 25 تا 65 سال کشور که تحصیلات کمتر از دیپلم دارند، ایفای نقش کند.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب