دانشجویان تازه وارد در دانشگاه‌های جهان

ورود به دانشگاه، ازجمله تغییراتی است که می‌تواند در آینده افراد، تاثیر زیادی داشته باشد و این تغییر به‌عنوان یکی از راه‌های رسیدن به موفقیت در نظر گرفته می‌شود، اما ورود به دانشگاه برای افرادی که ...

دانشجویان تازه وارد در دانشگاه‌های جهان

ورود به دانشگاه، ازجمله تغییراتی است که می‌تواند در آینده افراد، تاثیر زیادی داشته باشد و این تغییر به‌عنوان یکی از راه‌های رسیدن به موفقیت در نظر گرفته می‌شود، اما ورود به دانشگاه برای افرادی که می‌خواهند از فضای دبیرستان جدا شده، وارد محیطی علمی‌‌تر و جدی‌‌تر شوند، با چالش زیادی همراه است.

از این‌رو، دانشجویان برای داشتن موفقیت تحصیلی و کسب مهارت لازم به منظور ورود به عرصه کار باید بر این چالش اجتناب ناپذیر چیره شوند. دانشگاه‌های مختلف سراسر دنیا نسبت به این موضوع، رویکردهای متفاوتی دارند و با ارائه طرح‌های مختلف در بدو ورود دانشجویان تلاش می‌کنند با هدفمند کردن تحصیل دانشجویان، آنها را به سمت موفقیت هدایت کنند. داشتن اطلاعات و آگاهی نسبت به آنچه قرار است در طول دوران تحصیل فراگرفته شود و این که دانشجو در این مسیر به کسب چه مهارت‌های جانبی دیگری نیاز دارد، ازجمله اهداف مهمی است که باید محقق شود.

داستان اولین روز ورود

عموما دانشجویان با مراجعه به وب‌سایت هر دانشگاه خارجی می‌توانند اطلاعات زیادی در رابطه با فرآیند ثبت‌نام و هزینه‌ها، امکانات دانشگاه، برنامه‌ها و فعالیت‌های دانشگاه، برنامه‌های درسی، راهنمایی برای افراد با نیازهای ویژه و معلولیت‌های جسمی حرکتی و برنامه‌های آینده دانشگاه دسترسی آزاد داشته باشند.

دانشجویانی که بتازگی پذیرفته شده‌اند در کنار واحد‌های درسی، از همان ابتدا از مشاورهای تحصیلی بهره‌مند خواهند شد و نحوه مراجعه به این افراد روی وب‌سایت اعلام می‌شود. این اقدامات در جهت کاهش میزان استرس دانشجویان تازه وارد انجام می‌شود.

در دانشگاه سیدنی در بخش دانشجویان تازه‌واردش، اطلاعات مفیدی را در اختیار آنها قرار می‌دهند و معتقدند تحصیل در دانشگاه به معنی داشتن قدرت انتخاب در زمان شرکت در کلاس‌ها و انجام فعالیت کلاسی و تحقیقاتی است. کارگاه‌های مختلفی از همان روزهای اول در اختیار دانشجویان قرار دارد که انواع مهارت‌های اولیه شامل نحوه نوشتن مقاله، استفاده از منابع، ارائه شفاهی، مهارت‌های افزایش تمرکز و خواندن و نوشتن صحیح در ساعت‌های مختلف در دسترس هستند.

در دسترس بودن مشاورها برای دانشجویان تازه وارد خارجی باعث می‌شود که با ارائه اطلاعات صحیح به دانشجو، استرس دانشجویان کمتر شود و در نتیجه، احتمال افت تحصیلی و دور شدن از فضای درس و دانشگاه کمتر شود. دانشجویان خارجی عموما یک هفته قبل از ورود به دانشگاه در برنامه‌های مختلفی در دانشگاه شرکت می‌کنند تا با فضای دانشگاه و همکلاسی‌های خود بیشتر آشنا شوند. ایجاد فضای صمیمی در داخل دانشگاه باعث می‌شود انگیزه‌های تحصیلی در دانشجویان تقویت شود. این هفته که «هفته خوش آمدگویی» نام دارد در برخی دانشگاه‌های خارجی، شامل برنامه‌های شاد و مفرح دیگر هم می‌شود و دانشجویان سال تحصیلی خود را با جشن‌های سنتی آغاز می‌کنند. این مراسم در دانشگاه‌های مختلف ممکن است متفاوت اجرا شود، اما در هر شکل و شمایلی که باشد با اهداف ایجاد صمیمیت و افزایش انگیزه تحصیلی و آشنایی آنها با همکلاسی‌های خود در محیطی شاد و مفرح انجام می‌شود.

سال اولی‌ها رها نمی‌شوند

یکی از مهم‌ترین عوامل افزایش مهارت تحصیلی، داشتن چشم‌انداز واقعی از آینده تحصیلی است. ارائه اطلاعات درست در رابطه با رشته تحصیلی و پتانسیل‌های آن و همچنین سایر مهارت‌های لازم برای داشتن شغل در رشته‌ای که دانشجویان تازه‌وارد در آن تحصیل می‌کنند، در طول ترم توسط دانشجویان دریافت می‌شود.

برخی تورهای درون دانشگاهی برای آشنایی دانشجویان با بخش‌های مختلف دانشگاه مانند کتابخانه و بخش‌های آزمایشگاهی برگزار می‌شود تا دانشجویان، ضمن آشنا شدن با فضاهای داخل دانشگاه، دوست‌های جدید پیدا کنند و زمینه تبادل تجربیات فراهم شود.

از همان ابتدا، همکاری دانشگاه‌های خارجی با برخی مراکز فروش کتاب باعث می‌شود، دانشجویان مادام‌العمر از تخفیف‌های ویژه در خرید کتاب بهره‌مند شوند و بتوانند حتی پس از پایان تحصیلات به منابع مختلف دسترسی داشته باشند. همچنین این کار باعث می‌شود، دسترسی به برخی منابع اطلاعاتی دیگر نیز به صورت آنلاین برای دانشجویان تازه وارد تسهیل شود. دانشگاه‌ها در دنیای امروز تلاش کرده‌اند، میزان دسترسی دانشجویان به استادان و سایر افرادی که می‌توانند در جریان تحصیل به آنها کمک کنند را از طریق پرتال‌های مجازی دانشگاه فراهم کنند.

عملکرد شاد‌ترین دانشگاه‌های جهان

ایجاد فضای شاد و صمیمی در محیط آموزشی در برخی دانشگاه‌های مطرح دنیا در دستور کار قرار دارد و به عنوان سیاستی مهم برای جذب و ماندگاری دانشجویان تازه وارد مطرح می‌شود. با اجرای برنامه‌های مفرح و شاد در همان روزهای اول شروع ترم، میزان رضایت و افتخار دانشجویان تازه وارد از تحصیل در دانشگاه‌ها ارتقا می‌یابد. ایجاد حس تعلق دانشجویان به دانشگاه خود ازجمله اقداماتی است که معمولا در دانشگاه‌های معتبر و شاد جهان در دستور کار قراردارد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب