کشف روش درمان سلولی در بیماری‌های ویروسی

پژوهشگران نیوزلندی دانشگاه اوتاگو در مطالعات خود دریافتند که برخی سلول‌ها دارای قابلیت محدود کردن ویروس‌ها بوده و استفاده از این توانائی می‌تواند در کنترل بیماری‌های ویروسی از قبیل آنفولانزا مفید باشد

کشف روش درمان سلولی در بیماری‌های ویروسی

پژوهشگران نیوزلندی دانشگاه اوتاگو در مطالعات خود دریافتند که برخی سلول ها دارای قابلیت محدود کردن ویروس ها بوده و استفاده از این توانائی می تواند در کنترل بیماری های ویروسی از قبیل آنفولانزا مفید باشد.

مدت ها است که یافتن داروئی قطعی در مواجه با بیماری آنفولانزا، هدف اصلی پزشکان و متخصصان این حوزه است. پژوهش های جدید در حال بررسی نقش گونه خاصی از پروتئین اجزا میزبان این بیماری با نام histone deacetylase 6 (HDAC6) است که در آن مراحل مختلف حیات ویروس آنفولانزا تجزیه و تحلیل می شود.

سبب ایجاد اختلال در تشکیل کلونی های ویروس آنفولانزا شده و از رشد و تکثیر آن جلوگیری می کند. در این شرایط حتی اگر ویروس وارد بدن انسان شود، قابلیت تکثیر و انتشار را نداشته و در نتیجه فرد دچار عوارض ناشی از بیماری نخواهد شد.

دکتر مطلوب حسین، ویروس شناس و پژوهشگر دانشگاه اوتاگو نیوزلند در این رابطه اعلام کرد که روش تحقیقاتی ما مبتنی بر شناسائی پروتئین های بیمار شده توسط ویروس آنفولانزا جهت بهره برداری از آن ها در ساخت داروی ضد این بیماری است. در واقع ویروس آنفولانزا از بافت های بدن میزبان جهت تکثیر استفاده می کند که این موضوع سبب بیمار شدن فرد خواهد شد. این عامل بیماری زا جهت تکثیر ویروس های جدید آنفولانزا ؛ آن ها را در دسته بندی های مشخصی در داخل سلول های بدن میزبان جاسازی می کند. ما در پژوهش های خود دریافتیم که HDAC6 سبب ایجاد اختلال در تشکیل کلونی های ویروس آنفولانزا شده و از رشد و تکثیر آن جلوگیری می کند. در این شرایط حتی اگر ویروس وارد بدن انسان شود، قابلیت تکثیر و انتشار را نداشته و در نتیجه فرد دچار عوارض ناشی از بیماری نخواهد شد. یکی از مهمترین پروتئین های بدن انسان است که پیشتر از این پروتئین برای ساخت داروهای ضد سرطان، بازسازی سلول های عصبی ، آلزایمر و بیماری های التهابی استفاده شده است. 

این تحقیقات جدید سبب ایجاد مصونیت طبیعی در بدن انسان ها در برابر بیماری آنفولانزا خواهد بود و خوشبختانه بر خلاف بسیاری از داروهای پیشین موجب مقاوم شدن ویروس در برابر دارو ها نخواهد شد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
خرید کتاب