افزایش ظرفیت پذیرش کارشناسی‌ارشد پزشکی

رئیس مرکز سنجش آموزش پزشکی میزان افزایش ظرفیت کارشناسی‌ارشد پزشکی در مقایسه با سال قبل را 200 نفراعلام کرد و از ایجاد بانک سوال برای آزمون‌های وزارت بهداشت خبر داد.رئیس مرکز سنجش آموزش پزشکی میزان افزایش ظرفیت کارشناسی‌ارشد پزشکی در مقایسه با سال قبل را 200 نفراعلام کرد و از ایجاد بانک سوال برای آزمون‌های وزارت بهداشت خبر داد.

دکتر محمدحسین پورکاظمی در گفتگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، گفت: «ظرفیت اعلام شده در دفترچه راهنمای انتخاب رشته 4 ‌هزار‌و 300 نفر بود که با نظر مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاونت آموزشی برای تثبیت ظرفیت در این دوره 6هزار‌و 511 نفر پذیرفته شدند.»

او افزود: «این میزان پذیرش از سال گذشته 200 نفر بیشتر است. از تعداد 6‌ هزار‌و 511 نفر قبول شده، 6 هزار و 38 نفر در سهمیه‌‌های آزاد و سایر بخش‌ها، 139 نفر در سهمیه استعداد درخشان با آزمون و 334 نفر در سهمیه استعداد درخشان بدون آزمون پذیرفته شده‌اند.»

پورکاظمی گفت: «به همه داوطلبان کنکور ارشد پزشکی اعلام کرده بودیم با توجه به انتشار کارنامه و پاسخنامه، هر اعتراض و مشکلی دارند، اعلام کنند تا به آن رسیدگی شود. داوطلبان در زمان اعلام نتایج اولیه و پیش از انتخاب رشته نسبت به سوالات برخی رشته ها اعتراض داشتند.»

او ادامه داد: «داوطلبان همان زمان تجمع کردند و اعلام کردند که بسیاری از سوالات اشتباه است، ما سوالات را به دبیرخانه علوم پایه پزشکی ارائه کردیم و سوالات بررسی شد. 25 سوال در 8 رشته اشتباه بود که در نهایت دو گزینه‌ای یا حذف شد.»

رئیس مرکز سنجش آموزش پزشکی کشور گفت: «مرکز سنجش پس از رسیدگی به سوالات اشتباه، در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که تاثیر سوالات این رشته‌ها و نمرات مربوط به آن بویژه در رشته تغذیه بنا به درخواست داوطلبان عوض شده است. طبیعتا رتبه‌ها نیز جابجا می‌شود و پذیرش بر اساس نمره جدید افراد انجام می‌شود.»

او افزود: «پنج سوال در مجموعه علوم آزمایشگاهی، علوم آزمایشگاهی 1، 2 و 3، همچنین 14 سوال در مجموعه علوم تغذیه (2 دفترچه)، چهار سوال در شیمی دارویی، یک سئوال در رادیو‌بیولوژی و یک سوال در نانوتکنولوژی پزشکی اشکال داشت.»

پورکاظمی گفت: «تا زمانی که آزمون‌سازی در مرکز سنجش آموزش پزشکی به صورت کامل تشکیل نشود و بانک سوالات به‌وجود نیاید امکان بروز چنین موضوعاتی وجود دارد. این مسئله در جلسه دیروز مدیران وزارت بهداشت مطرح شد و دکتر باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت تأکید کرد که باید شیوه طرح سوال تغییر داده شود، مانند سازمان سنجش آموزش کشور یک بانک سوال ایجاد کنیم و فرآیند طرح سوال در طول سال انجام شود.»

او افزود: «در نتیجه قرار شد طراحی سوال برای همه آزمون‌هایی که وزارت بهداشت مجری آن است از اول مهر آغاز شود، تا بتوانیم میزان اشتباهات را کاهش دهیم.»