ارائه خدمات رایگان طب سنتی در حاشیه «جشنواره گیاهان دارویی»

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی با بیان اینکه تعداد داروهای گیاهی کشور به ۱۷۱۳ قلم افزایش یافته است، گفت: در حاشیه «جشنواره ملی گیاهان دارویی» سلامتکده‌ای با حضور ۳۰ پزشک طب سنتی

ارائه خدمات رایگان طب سنتی در حاشیه «جشنواره گیاهان دارویی»

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی با بیان اینکه تعداد داروهای گیاهی کشور به ۱۷۱۳ قلم افزایش یافته است، گفت: در حاشیه «جشنواره ملی گیاهان دارویی» سلامتکده‌ای با حضور ۳۰ پزشک طب سنتی داریم که خدمات رایگان به مردم ارائه می‌کنند.

به گزارش خبرنگار علمی باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا»؛ محمد‌حسن عصاره پیش از ظهر امروز در نشست خبری برگزاری سومین «جشنواره ملی گیاهان دارویی، فرآورده‌های طبیعی و طب سنتی» در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به اینکه استقبالی که امسال از این جشنواره به عمل آمده با سالهای گذشته قابل مقایسه نیست، اظهار کرد: چنین استقبال بی‌نظیری را مدیون رسانه‌های ملی کشور و اهتمام آنها بر بازنشر اخبار این حوزه هستیم.

وی با تأکید بر شعار امسال جشنواره «اقدام و عمل دانش‌بنیان، پیشران اقتصاد مقاومتی» خاطرنشان کرد: ما معتقدیم که اقتصاد مقاومتی باید از مسیر اقتصاد دانش‌بنیان عبور کند.

عصاره با اشاره به اینکه هدف از برگزاری این نمایشگاه تحقق شعار امسال یعنی اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل و همچنین ارائه محصولات فناورانه و دانش‌بنیان است، تصریح کرد: فرهنگ‌سازی، اتصال حلقه‌ها، وصل حلقه‌ ترابری، تجاری‌سازی، حضور سرمایه‌گذاران و حضور کارآفرینان از جمله اهداف اصلی برگزاری این جشنواره است؛ هدف ما پیش‌ بردن کشور در مسیر اشتغال مناسب و کارآفرینی و استفاده از منابع داخلی به صورت محصولات فناورانه با ارزش افزوده بالا است.

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی متذکر شد: در این جشنواره، 488 شرکتهای تولیدی، صنعتی و بخش خصوصی حضور پیدا می‌کنند که از این میان 146 شرکت، دانش‌بنیان هستند؛ در دوره اول این جشنواره 200 و در دوره دوم 350 شرکت تولیدی، صنعتی و خصوصی حضور داشتند که این موضوع نشان‌دهنده رشد مشهود این شرکتها در این دوره از جشنواره است.

وی ادامه داد: در مجموع 2 هزار و 800 محصول در این جشنواره ارائه می‌شوند که این عدد در دوره اول 800 و در دوره دوم، یک هزار و 100 محصول بود؛ از میان این یک هزار و 800 محصول، 450 محصول به عنوان محصول فناورانه و دانش‌بنیان هستند که به صورت رسمی ثبت شده‌اند؛ نکته دیگر حضور مراکز علمی شامل دانشگاه، پژوهشگاه و ... است که تعداد آنها در این جشنواره به 147 می‌رسد در حالی که حضور این مراکز در دوره اول این جشنواره 90 و در دوره دوم این جشنوراه 120 واحد بود.

عصاره با اشاره به اینکه باید نگرش اقتصاد دانش‌بنیان و تولید محصولات فناورانه را از سنین پایین‌تر شروع کنیم، یادآور شد: استقبال فوق‌العاده‌ای از طرف آموزش و پرورش به عمل آمده و بیش از 700 گروه فن‌آفرین از طرف پژوهش‌سراهای آموزش و پرورش به این جشنواره معرفی شد اما به دلیل کمبود فضا و امکانات تنها قادریم که 100 فناوری از طرف دانش‌آموزان را در این جشنواره ارائه کنیم.

وی ادامه داد: مشابه سالهای گذشته، در این جشنواره فن‌بازاری طراحی کردیم که حدود 70 فناوری پیچیده در آن حضور دارند و 17 گروه فن‌آور را به خدمت گرفتیم تا بتوانند ارتباط میان این فناوریها و سرمایه‌گذاران را برقرار کنند ضمن اینکه بیش از 250 سرمایه‌گذار نیز در این فن‌بازار شرکت می‌کنند.

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی تصریح کرد: همانند سال گذشته، سلامت‌کده‌ای با حضور 30 پزشک طب سنتی در این جشنواره تأسیس کردیم که خدمات رایگان به مردم ارائه می‌کنند؛ سلامت‌کده مراکزی هستند که به افراد راه و روش حفظ سلامتی خود را نشان می‌دهند که این موارد باید در کشور فرهنگ‌سازی شود.

وی افزود: بخش دیگری که در این رخداد ملی در نظر گرفتیم، بخش نگهداری و معرفی گیاهان زنده‌ای است که بیشترین استفاده در طب سنتی و صادراتی دارند؛ در این بخش بیش از 400 گونه گیاهی به مردم معرفی می‌شوند که در صورت تمایل می‌توانند آنها را تهیه کنند.

عصاره با اشاره به اینکه در این جشنواره کارگاه‌های آموزشی به صورت انحصاری فعالیت می‌کنند، خاطرنشان کرد: ما در این کارگاه‌ها به دنبال مطالبی نیستیم که معمولاً در کشور آموزش داده می‌شوند، بلکه به دنبال گره‌گشایی از اقتصاد جامعه، تجاری‌سازی محصولات، انتقال دانش، جریان اقتصاد دانش‌بنیان، برندسازی، صادرات، آشنایی با بازارهای هدف، روشهای طب سنتی، روشهای ثبت دارو و ... هستیم.

وی افزود: در این جشنواره 9 کارگاه آموزشی در دو نوبت با ظرفیت حدود 200 نفر برگزار می‌شود که ظرفیت خوب و قابل توجهی است؛ همچنین در این نمایشگاه شاهد رونمایی از 400 اثر فاخر میراث مکتوب کشور خواهیم بود.

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی متذکر شد: در پایان این جشنواره نیز از برگزیدگان حوزه‌های مختلف از جمله فناوران، سرمایه‌گذاران، کارآفرینان، برندها، پزشکان، مخترعان، داروسازها، اساتید، کشاورزان، صادرکنندگان و دیگر افراد برگزیده این جشنوراه تقدیر و تشکر به عمل خواهد آمد.

وی ادامه داد: تعداد داروها و فرآورده‌های طبیعی در فهرست رسمی وزارت بهداشت در اوایل انقلاب از 138 قلم به 938 قلم تا سال 1391 رسید و در حال حاضر این تعداد به یک هزار و 713 قلم در مرداد سال جاری می‌رسد؛ همچنین تعداد داروها و فرآورده‌های طب سنتی از 121 قلم تا پایان سال 91 به 746 قلم در مردادماه سال جاری ارتقا یافته‌اند.

عصاره تصریح کرد: سهم مصرف داروهای گیاهی در کشور از 1.5 درصد به چهار درصد افزایش پیدا کرده است؛ سطح کشت برخی از محصولات گیاهی از جمله زعفران، زرشک و گل محمدی از 128 هزار هکتار به 181 هزار هکتار افزایش پیدا کرده و همچنین سرانه مصرف این داروها از 30 گرم به 248 گرم رشد داشته است.

وی ادامه داد: آمار دیگری که باید ارائه کنم، برداشت از گیاهان ممنوع در اکوسیستم‌های طبیعی و گیاهان نادر و حساس است که حدود 100 هزار هکتار کاهش داشته است البته هدف ما این است که در سالهای آینده این عدد به 800 هزار هکتار افزایش یابد.

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی در پایان متذکر شد: ما هر سال فضای عمومی مشخصی برای این جشنواره در نظر می‌گیریم که در سال جاری، «زعفران» را به عنوان فضای عمومی این جشنواره در نظر گرفته‌ایم؛ کشت زعفران از 77 هزار هکتار در سال 1391 به 96 هزار هکتار در سال جاری رسیده است؛ زعفران گیاه بومی کشور و در نیار به آب، بسیار کم مصرف با قیمت نسبتاً بالایی است که در سیاستهای آینده ستاد، توسعه این گیاه در نظر گرفته شده است؛ جالب است بدانید که بیش از 94 درصد زعفران دنیا را کشور ما تولید می‌کند و این نشان از ظرفیت بالای کشورمان در این حوزه دارد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
خرید کتاب