بی سابقه بودن روند افزایش گرمای زمین در هزار سال اخیر

سازمان ناسا از روند افزایشی و بی سابقه گرمای کره زمین در هزار سال اخیر خبر داد.به گزارش خبرگزاری مهر، کارشناسان ناسا اعلام کردند، سرعت افزایش فعلی گرمای کره زمین در هزار سال اخیر بی سابقه و این روند افزایش دمای زمین احتمالا بیش از ۱.۵ درجه سانتیگراد در سطح جهانی خواهد بود.

به گفته محققان ناسا روند گرم شدن کره زمین از قرن بیستم به بعد این چنین گزارش نشده است.

دانشمندان بر این باور هستند که برای جلوگیری از افزایش بی رویه دمای کره زمین باید از انتشار آلایندهای دی اکسید کربن جلوگیری و علم مهندسی زمین را بیشتر در مسائل محیط زیستی دخیل کرد.

ناسا اعلام کرد، بر اساس تحقیقات انجام گرفته طی ماه های گذشته و رصد نقشه های ماهواره ای هواشناسی به این نتیجه رسیده ایم که سال ۲۰۱۶ میلادی، سریع ترین روند افزایش دما را در ۱۰۰۰ سال اخیر به خود اختصاص داده است.

«گاوین اشمیت»،  مدیرعامل موسسه «گودارد» برای مطالعات فضایی می گوید: افزایش دما به صورت بی وقفه در حال انجام گرفتن است و این عامل در یکصد سال آینده به یک معضل مزمن برای جوامع تبدیل خواهد شد.

بر همین اساس، افزایش روند گرما در صد سال اخیر ۱۰ برابر سریع تر از میانگین دورهای قبل ثبت شده که این به معنی افزایش سرعت حداقل ۲۰ برابری گرمای کره زمین در ۱۰۰ سال آینده نسبت به میانگین دوره های قبل از خود خواهد بود.

منبع :