موفقیت بیش از 97 درصد فریز نمونه‌های خون بندناف

مسؤول بانک خون بند ناف جهاددانشگاهی خراسان جنوبی، گفت: بیش از 97 درصد نمونه‌های خون بندناف جمع‌آوری شده در خراسان جنوبی در 6 ماهه اول سال 95 با موفقیت فریز شد.ملیحه بهنامیان، در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: فرآیند جمع‌آوری خون بند ناف بصورت کاملا استریل، بدون درد و بدون تداخل در روند زایمان مادر صورت می‌گیرد.

وی با بیان اینکه خونگیری می‌تواند به صورت داخل رحمی و یا خارج رحمی انجام شود، در هر دو صورت هیچگونه آسیبی به مادر یا نوزاد وارد نمی‌شود، افزود: حجم خون جمع‌آوری شده می‌تواند بین 60 تا 200 سی‌سی باشد که این فرآیند کمتر از 5 دقیقه بطول می‌انجامد.

مسؤول بانک خون بند ناف جهاددانشگاهی خراسان ‌جنوبی، ادامه داد: پس از جمع‌آوری خون بندناف، کیسه خون طبق دستورالعمل ارائه شده درون فلاسک قرار گرفته و حداکثر طی 24 ساعت و با حفظ دمای حدود 15 تا 22 درجه سانتیگراد به بانک خون بند ناف به تهران منتقل می‌شود.

بهنامیان یادآور شد: خونگیری استاندارد و به موقع، رعایت اصول بهداشتی جهت جلوگیری از آلودگی خون توسط کارشناسان خونگیر و ارسال به موقع و برنامه‌ریزی شده نمونه‌ها جهت جلوگیری از تخریب سلول‌های بنیادی خون این افزایش فریز را به دنبال داشته است.

وی خاطرنشان کرد: در 6 ماهه اول سال 95 با افزایش مهارت کارشناسان خونگیر، نمایندگی خون بند ناف جهاددانشگاهی خراسان‌ جنوبی، شرکت رویان و آموزش‌های تخصصی مربوطه بیش از 97 درصد نمونه‌های جمع آوری شده فریز شد.

منبع :