بازی هوشمندانه اپل با زمان رونمایی از آیفون ۷

اپل قصد دارد درست پس از نمایشگاه بزرگ IFA، گوشی جدید آیفون خود را رونمایی کرده و با این کار تمامی معادلات را به نفع خود تغییر دهد.

بازی هوشمندانه اپل با زمان رونمایی از آیفون ۷به گزارش کلیک، شرکت‌های سازنده گوشی‌های هوشمند جهان طی رویداد IFA در برلین گرد هم آمده اند تا نسل بعدی فناوری گوشی‌های هوشمند را به جهانیان نمایش دهند. اما نمایشگاه IFA تنها رویداد مهم روز های جاری نیست. درست پس از رویداد IFA، شرکت اپل از گوشی جدید خود یعنی آیفون ۷ پرده بر خواهد داشت که تمامی نگاه ها را به خود جلب کرده و سخت افزار های قدرتمند معرفی شده در برلین را طی چند روز به ورطه فراموشی می‌کشاند.

اکثر مطبوعات فعال در حوزه فناوری در این رویداد حضور دارند و تولید کنندگان دستگاه های اندرویدی می دانند که خبر های مخابره شده از محصولات آن ها در کنفرانس های خبری نمایشگاه IFA، نسبت به برپایی نمایشگاه مجزا بسیار بیشتر است. اگر چه  در این رویداد میان تولیدکنندگان مختلف برای تمایز و برتری در برابر رقبا یک رقابت شدید وجود دارد، ولی فراهم شدن فرصت صحبت با رسانه های بیشتر، مزیتی است که هیچ چیز نمی تواند جای آن را بگیرد. از آنجایی که تعطیلات سال میلادی نزدیک است و در سه ماه آخر هر سال میلادی بازار دستگاه های الکترونیک حسابی داغ می شود، این نمایشگاه آخرین فرصت سازندگان برای معرفی محصولات و سخت افزار های جدیدشان است که می تواند فروش آن ها را بالا ببرد.

اما دو شرکت بزرگ از حضور در رویداد پر‌ رقابت IFA خودداری کرده اند: اپل و سامسونگ.

امسال شرکت بزرگ گوشی سازی سامسونگ رویکرد متفاوتی را نسبت به سایر رقبا در پیش گرفته است. امسال سامسونگ رویداد اختصاصی خود را برای معرفی Galaxy Note 7 را در ماه آگوست برگزار کرد (بسیار زود تر از سال های قبل) و با این کار نه تنها فضای شفاف تری برای معرفی امکانات این فبلت پیدا کرد، بلکه توانست آن را به عنوان رقیب اصلی آیفون در ذهن منتقدان و مشتریان حک کند. سامسونگ ترجیح داد این دو گوشی را به مقایسه بگذارد، چرا که می دانست در مقایسه یک به یک، امکانات گوشی گلکسی نوت ۷ از آیفون سر تر است.

اما در این میان، اپل به دنبال این است که با معرفی دیر هنگام آیفون، برگ برنده را از رقبای اندرویدی خود برباید. انتظار می رود رویداد اختصاصی اپل برای معرفی دو گوشی جدید آیفون ۷ و آیفون ۷ پلاس در روز هفتم سپتامبر (۱۷ شهریور) برگزار شود و این به “تیم کوک” اجازه می دهد به دستگاه های دیگر واکنش نشان داده و پیام قدرتمند تر بودن گوشی های آیفون را به مخاطبان برساند.

قدرت اصلی اپل لزوما ارائه دستگاه پر‌‌سرعت تر، با حافظه بیشتر و دوربین بهتر نیست، بلکه قدرت اصلی آن، اکو سیستم iOS است که روی تمام سخت افزار های اپل وجود دارد. این عناصر (و دلبستگی که در دل مشتریان ایجاد می‌کنند) به این شرکت اجازه می‌دهد تا همواره مشتریان را به خود وفادار نگه داشته و فضای امنی برای جذب مشتریان جدید به وجود آورد.

البته این قضیه بدون ریسک نیست و مسائل مربوط به سوء استفاده های امنیتی و نقص های بالقوه طراحی محصولات می‌تواند پس از چند ماه از عرضه آن ها، فضای امن ایجاد شده را از بین ببرد. اما حسن سابقه اپل و اقبال عمومی مردم نسبت به آن چیزی است که به این راحتی ها از بین نخواهد رفت.

سامسونگ تصمیم گرفته است تا از رویارویی مستقیم خودداری کرده و به جای آن با معرفی زود تر Note 7، گوشی‌های اپل را تضعیف کند. این شرکت قبلا از راهبرد مشابهی برای عرضه گوشی‌های Galaxy S7 و S7 Edge استفاده کرد و در برابر آیفون SE به موفقیت دست یافت. سایر تولید‌کنندگان گوشی های اندرویدی بودجه و یا قدرت بازاریابی کافی برای به کارگیری ترفند مشابه را ندارند. این تولید کنندگان ناچارند در سالن های رویداد IFA به جنگ یکدیگر بروند. پس از این نبرد یک برنده نهایی پدیدار می شود که آن نیز با توجه به پوشش رسانه ای گسترده گوشی آیفون ۷ از دور خارج خواهد شد.

اپل می تواند با رونمایی از گوشی خود پس از همه رقبا، با تمام پیام های مخالفینش مقابله کند. ولی آیا این ترفند دلیل برتری اساسی گوشی آیفون ۷ و آیفون ۷ پلاس است؟ نه، چون که طراحی و مشخصات این گوشی ها از ماه ها قبل مشخص شده است. ولی این حرکت به اپل اجازه می دهد به صورت اساسی کمپین روابط عمومی خود را گسترش داده و میزان فروش سخت افزاری خود را بالا ببرد و مخالفان را تضعیف کند.

پس از پایان رویداد IFA، اپل به عنوان یک تولید کننده پیشرو گوشی های هوشمند دقیقا خواهد دانست که باید برای هفته آینده چه اقدامی انجام دهد. حال باید منتظر بود و دید که آیا اپل از پشتیبانی رسانه ای بهره خواهد برد یا خیر.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب